1 Nisan Şakalarının Çıkış Yeri


Hayır, ben seçimden konuşmak istemiyorum. 3-4 gündür nefret ettirdiler zaten seçimlerden de siyasetten de. Ben farklı bir olaya yoğunlaşmak istiyorum.

Yıllardır bu 1 Nisan şakaları yapılır durur. Son zamanlarda en güzel şakaları da teknoloji devleri yapıyor. Mesela geçen yıl Google Nose (Burun) Beta’yı “Koklamak inanmaktır” sloganıyla yeni bir arama özelliği sunmuş gibi lanse etmişti.

İyi güzel de bu 1 nişan şakaları nereden çıkmış? İşte bunu araştırdım ve 2 sonuca ulaştım:

1-      15. yüzyılın sonlarında Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen kış aylarının da etkisiyle kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir. En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde İncil ‘Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım’ der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler. Ertesi sabah yani 1 Nisan sabahı Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar ‘Yemin etmiştiniz bize söz vermiştiniz’ dediklerinde Haçlı ordusu komutanı ‘Benim sözüm size dün akşam içindi bugün için size bir sözüm yoktur’ diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR. İşte o gün bugündür 1 Nisan hristiyanlar arasında ‘Hile Günü’ olarak kutlanmaktadır. Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış yüzlerce binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan’lar bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

2-      1564 yılında Fransa kralı IX Charles yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupa’da yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles’in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto amacıyla eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan’da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan’a bütün aptalların günü adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler yapılmayacak partilere davet ettiler gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya yayıldı.

Ancak ilk olayla ilgili tarihçi Mustafa Armağan’ın şöyle bir açıklaması var: “Bunun Endülüs’ün düşmesiyle alakası yoktur. Son kale Gırnata’nın düşüşü 2 Ocak 1492’dir. 1 Nisan, esasında Batı’daki bir takvim değişikliği sırasında yaşanan şaşkınlığın ürünüdür. Takvim reformuyla yılbaşı 1 Ocak’a alındığı halde onu hala 1 Nisan’da zanneden aymazlara karşı yapılan şakalardır. İngilizcede Nisan Aptallarının Günü (April Fools’ Day) şeklinde geçmesinin sebebi budur.”

Artık hangi olaya inanacağınız size kalmış.

Ancak siz siz olun bugün duyduğunuz haberlere karşı tedbirli davranın. Arkadaşlarınız ya da teknoloji devleri bu yazıyı okuyup şaka yapmaktan vazgeçmemiş olabilirler:)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

3 yorum

 • bilgfildiz
  1 Nisan 2014 de 10:01

  ilk olayı daha önce de duymuştum. gerçeklik payı olsa gerek. son 2 yıldır 1 nisanın 1 nisan olduğunu bile farketmeyen bana fark ettirdiğin için de teşekkürler abicim.

 • Reyhan
  1 Nisan 2014 de 11:32

  Hiç olayın böyle bir geçmişi olabileceğini düsünmemıştim, ilginçmiş 🙂

 • elanur
  20 Ağustos 2017 de 15:12

  böyle bir şey aklıma bile gelmemişti açıkçası çok enteresanmış teşekkürler.

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.