11 Ölümcül Sosyal Medya Hatası


İkinci makale çevirimle karşınıza çıkmanın sevinci içindeyim:) İngilizce’m çok zayıf olsa da sevdiğim ve heves ettiğim için bu makaleyi Türkçe’ye kazandırmaya çalıştım. Mükemmel bir çeviri yapamadım ama elimden geleni yaptım. Bana yardımcı olan google translate’e, sözlüklere ve beynime teşekkür ederek sizi makaleyle başbaşa bırakıyorum:)

 

Birçok marka kendi sosyal medya girişimleriyle başarılı olmak için gerçekten zor olanı deniyor. Onlar gazete reklamlarından gelen makbuzları kasalarına çekmek için birçok yol denerken diğer markalar sosyal ağlarda tüketici ile bağlantı kurmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bir şeyleri halletme yarışında bazı “büyük” markalar hatalar yapıyor. Bu hataları önlemek için ayrım yapmaksızın bazı şeyleri yazıyorum. Umarım bunlar nadiren tekrarlanır.

 1. Her zaman indirimleri kullanmak. Müşterileri çekme savaşında, markalar müşterilere özel indirim teklifleri sunma eğilimindedir. Bu indirim yapma ve cezbetme çabası, markanın ve markaya olan ilginin değerini düşürerek markaya olumsuz etki yapar.
 2. İnsanların gelmesini beklemek. Bazı markalar sosyal medya sitelerinde mağaza kurarlar ve müşterin gelip onları bulmalarını beklerler. Ya müşterileri diyalog yoluyla çekmeye çalışmazlar ya da ürünlerini başka kanallardan pazarlamaya çalışırlar. Sadece mağazayı açarlar ve bunun müşterinin gelmesi için yeterli olduğunu sanırlar.
 3. Her zaman yarışma ve oyunları kullanmak. Oyunlaştırma, birçok markanın müşterilerini çekmek için önemli ölçüde oyunlara yatırım yapmasıyla müşteri çekmede yeni bir terim haline geldi. Ayrıca markalar, dönüşüm ölçümlerinde müşteri çekmelerini ciddi olarak seyreltmekle sonuçlanan çoklu yarışmaları kullanmaya başladılar.
 4. Olumsuz dönütleri engellemek. Birçok büyük marka olumsuz dönütleri engelleme ya da görmezden gelme eğilimindedir. Eğer onların sitelerine yorum yazarsanız ya onu hemen aşağıya çekerler ya da kötü yorumları olabildiğince aşağıya itmek için belirledikleri bir yöntemleri vardır.
 5. Sosyal Medyada basın bültenlerini piyasaya sürmek. 300 karakterden fazlasına dikkat eder misiniz veya uzun bir videoyu izler misiniz? Markalar sosyal medya sitelerinde müşteri çekmenin konuşma ile ilgili doğasını unutma eğilimindedirler; kısa, ilginç hikayeler müşteri çekmenin çok iyi bir yoludur.
 6. Cevap vermek için 24 saat beklemek. Bazı markalar çok geç cevap verirler çünkü “sosyal dönütleri” haftada iki defa kontrol ederler. Diğer markalar da çok geç cevap verir çünkü onlar cevap vermeden önce onay alırlar. Problem şu ki; eğer siz geç cevap verirseniz müşteri cevap alabilmek için ya size telefon eder ya da başka birine gider.
 7.  Kanallarınıza bağlanılamaması. Sağ elin yaptığını sol elin bilmemesi bir klasiktir. Sadece iki hafta önce, büyük bir seyahat şirketi iki çeşit teşvik gönderir; e-mail yoluyla her galonda 10 cent indirim yapıldığını gösteren gaz indirim kartı ve sosyal medya yoluyla 5 cent indirim yapıldığını gösteren gaz indirim teklifi. Hatalarını düzeltmek için doğrudan posta aldılar.
 8. Müşteriye burnunu sokmak ya da şaşırtmak. Bir marka için sosyal medya sitelerinde müşteri hareketlerini izleme “widgetlerini” kullanma fırsatı varken müşteriyi bir teklifle şaşırtmak korkutucu olabilir. Bir sosyal linke tıklamak, arsızca beni online olarak gözlemlediğini söyleyen bir seyahat temsilcisinin telefonuna neden oldu.
 9. Sadece yuvarlanıp gitmek. Bazı markalar, sosyal medyada belirli bir kritik kütleye ulaştıktan sonra sitelerinin “yuvarlanıp gidebileceğine” inanır. Kartopu yanlış yolda yuvarlanıp markaları incitebilir.
 10. “Beğenilere” odaklanmak. “Beğenileri” arttırma üzerine kör bir odaklanma “beğen” butonunun değerinin düşmesine yol açar ve önemli yatırım getirilerinin azalmasıyla sonuçlanır.
 11. Başlamak için “beklemek”. İnanın ya da inanmayın özellikle finansal hizmetler alanında durgun markalar var ve onlar sosyal medya “çılgınlığının” bitmesini bekliyor.

Sosyal medya olumlu etki yapabilir. Bekleme, “beğeniler” üzerine odaklanma ve takipçilerine sabah saat 11.33’te hangi linke tıkladıklarını bildiğini söyleme. Sosyal çabalarında iyi şanslar.

 

Makalenin orijinal metni: http://www.clickz.com/clickz/column/2141102/deadly-social-media-sins

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki İlk Çeviri Makalem: Tribler başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.