64Bit Maceram


Öncelikle Merhaba,

Uzun zamandır bloğuma uğrayamıyorum. Bunda birçok şeyin suçu var. Ama en önemlisi eskisi kadar yazma isteği gelmiyor içimden.

Neyse, yavaşça son 5 gündür yaşadığım 64bit maceramı anlatmaya geçeyim.

Geçtiğimiz Cuma günü misafirlerim vardı. İnternetimin zaman zaman takıldığını biliyorum ama arkadaşlarım varken sık sık takılınca format atmamı tavsiye ettiler. Aslında suçun bilgisayarda değil de internette olduğunu bildiğim halde fırsat bu fırsat deyip format atmaya karar verdim.

Bilgisayarımı aldığımda içinde 32bit işletim sistemi vardı. Bu nedenle de 6GB ram’in yarısını kullanabiliyordum. Neden tamamını kullanamıyorum diye hırs yaptım ve ilk format atışımda 64bit işletim sistemi kurmaya karar verdim.

Arada 15-16 ay geçtikten sonra ilk formatımı atmaya karar vermiştim. 64bit’i deneyecektim.

Hangi program ve oyunların sistemimde kurulu olduğunu bir yere not aldıktan sonra format dvd’sini taktım. Tam formata başladım ki internet tamamen gitti.

Meğer bu daha başlangıçmış.

Format bitip program ve oyunları kurmaya başlayınca asıl mesele ortaya çıktı. Hem bilgisayarımın bazı parçaları hem de bazı oyunlar 64bitle uyumsuz olduğunu gözümün içine soktular.

İki gün boyunca internet de gelmeyince bilgisayarı kapıp abimlere gittim.

Abimin internetiyle tüm ayar ve güncellemeleri yaptığım halde bilgisayar 32bitten daha kötü performans sergilemeye başladı.

Ben de sinirlenip tekrar format atarak 32bit işletim sistemi kurdum dün gece.

Doğal olarak da eski performansı tekrar elde ettim:)

Eğer siz de benim gibi “sıradan bir ev kullanıcısıysanız” size tavsiyem; böyle maceralara girmeyin! Ne demiş atalarımız: En kısa yol en iyi bildiğin yoldur! 🙂

Neymiş bu 64Bit derseniz şuraya göz atın: http://www.chip.com.tr/forum/64-bit-nedir-ne-degildir_t104043.html

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Sömestr Tatili, Aile Ziyareti v.s. başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Nerelerdeydim?

Tatile Çıkmadan Önce

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.