Adamı hasta etmeyin!


 

Bu yazımda size bol bol soru soracağım. Cevaplarını sizin bulacağınız sorular bunlar.

İşte ilk sorum: İlaçlar hastalıkları tedavi eder mi?

Hepiniz bir ağızdan “o da soru mu, elbette tedavi eder” diyorsunuz eminim. Ama benim bu konuda şüphelerim var. Gelin birlikte kafalarımızı karıştıralım.

Madem ilaçlar hastalıkları tedavi ediyor, neden hala ortalıkta tedavi edilemeyen hastalıklar var?

Neden kalp, tansiyon, kolesterol hastalıkları son zamanlarda arttı?

Neden baş ağrısı için aldığımız ilacın onlarca yan etkisi var?

Niçin her sene yeni bir virüs keşfediliyor ve o virüs başka bir hastalığa sebep olarak onlarca can alıyor? Ve neden sadece bir firmanın tek bir ilacını kullanmadıkça o hastalık iyileşmiyor?

Ve can alıcı soru: Küba’da sağlık sektörü devletin elinde olup tedavi ve ilaçlar insanlara ücretsiz verildiği için kanser, kalp krizi, kolesterol ve diğer hastalıklar neden çok çok az görülüyor?

Ve bir kardiyolog olan Prof. Dr. Gülümser Heper’in itirafı: Yıllardır doktorum ilaçla iyileşen hasta görmedim.

İki tavsiyeyle yazımı bitireyim.

1-      Okuyucularım, siz siz olun hasta olmadan önce hastalıkları önleyici şeyler yapın. Yoksa bu ilaç simsarlarının eline bir düşerseniz Allah korusun yani…

2-      Bu uyarım da ilaç simsarlarına: Adamı hasta etmeyin lan!

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Ben Bunları Yapamam başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

5 yorum

 • Beşparasız
  11 Ocak 2014 de 19:51

  Merhaba,
  Konuyla alakası yok ama iletişim bölümünüzdeki mesaj bölümü bende görünmüyor ..

  • cem
   12 Ocak 2014 de 13:35

   Düzelttim, uyarı için teşekkürler:)

 • Reyhan
  8 Şubat 2014 de 04:47

  Şimdi ilk olarak ilaç yanlısı,ilaç kullanma meraklısı değilim ama kesinlikle gerekli olduklarını düşünüyorum.Sorulara gelince de;
  1)İlaçların hastalıkları tedavi ediyor olması,her hastalığın tedavi edilebilir olduğu anlamına gelmiyor.Ayrıca her insanın bünyesi farklı,bireysel olarak da farklı olduğundan,her insana her ilacın aynı oranda iyi gelmesi de beklenemez.Bundan ziyade tedavi edilemeyen hastalıkların var oluşu,bunların ileride tedavilerinin bulunamayacağı anlamına da gelmiyor kesinlikle.
  2)Ben şahsen buna en büyük etkinin stres olduğunu düşünüyorum.Hızlı,teknolojik ve sağlıksız yaşamaya bağlı olarak insanlar kendilerini kaçırıyorlar,ıskalıyorlar yani.Kendilerini unutuyorlar daha çok.Haliyle beklenen bir şey..
  3)Her ilacın yan etkileri var ama bunları her insanda göstereceği anlamını taşımıyor..Çoğunlukla da göstermiyor zaten.Eğer öyle düşünürsek,radyasyonla daha çok içli dışlıyız,onun daha çok yan etkisi var..
  4)Bunun “ilaç satışı” ile ilgili olduğunu düşünüyorum ben.Satışı azalan,elde kalan bir ilacı tüketmek amaçlı virüs üretimi.Biraz uç bir fikir gibi gelebilir ama büyük düşünen insanların(!!!) ölen insanları umursayacaklarını düşünmüyorum açıkçası.Dünyada siz kendinizi korumazsanız,kimse korumaz.
  5)O konuda bir bilgim yok açıkçası,bir şey diyemeyeceğim.
  Son olarak da en başta dediğimi tekrarlıyorum.Asla ilaçların gereksiz veya kullanılmaması gereken şeyler olduğunu düşünmüyorum.Grip vs gibi hastalıkları dinlenerek atlatabiliyoruz,evet,amenna ama mesela bir iltihap.Verilen antibiyotik kullanılmadığı zaman ateş ve daha da kötüsü olabiliyor.Ya da daha büyük hastalıklardan biri olan Kanser.Hiç mi ilaç ve kemoterapiyle(-ki onun da bir sürü yan etkisi var) kurtulan olmamış? Binlerce insan.
  Tabii ki,doğal yiyip,kendine sürekli insan dikkat ederse,hastalanma oranı da o derece düşük oluyor ama günümüzdeki “hızlı yaşam” içinde çok az insan bunu yapıyor veya yapabiliyor.Onun için geçmişte böyle hastalıklar çok daha azdı bence.Haa tabii ki burada yazdıklarım tamamen tıp ve ilaç ile ilgili sıradan bir insan yorumu,yorum sadece.Yanlış da olabilir.Tamamı “bence”lerden oluşan bir şey 🙂 En azından ben hayatımı bu “bence”lerden idame ettiriyorum ve ettireceğim 🙂

 • Reyhan
  8 Şubat 2014 de 04:53

  Bir şey daha; İlaçlar gereklidir ama yeterli değildir 🙂

 • deniz
  8 Şubat 2014 de 16:57

  Viral ve bakteriyel hastalıkları ayırmamız lazım. Antibiyotikler virüslere etki etmez, bakteriyel hastalıklarda da kullanılması zorunludur.Tüm ilaçların yan etkisi var hepimiz biliyoruz ancak doktorlar da kar-zarar oranına göre hastalarına vermek durumundadır. Benim tavsiyem de şudur ki; Doktorunuzu iyi seçin ve tıbba güvenin.Adamı hasta etmeyin ! 😉

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.