Anonim Sörf Yapma Yöntemleri 2


 

Hepimizin malumu bazı sitelere erişmekte zorluk çekiyoruz artık. Özellikle DNS’lerin yasaklanmasıyla birlikte insanlar farklı yöntem arayışına girdi.

Daha önceki yazımda 4 farklı yöntemden bahsetmiştim. O yazının üzerinden geçen zamanda teknoloji gelişti ve daha kolay yöntemler ortaya çıktı. Mesela Hotspot Shield’ın can sıkan reklamlarından kurtulmak için Spotflux, stealthy eklentisinin yavaşlığından kurtulmak için zen-mate eklentisi var.

Her neyse, sizler için farklı platformlar için farklı yöntemleri toplamaya çalıştım. İnşallah faydalı bir yazı olur.

Spotflux

Programı yükledikten sonra oldukça basit olan arayüzünü kullanarak “Enable” menüsünden aktifleştirmeniz yeterli oluyor. Daha sonra dilediğiniz internet sitesine girebilir, programın sağladığı internet güvenliği servisinin avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Bunun yanında programın ayarlar bölümünde yer alan proxyler kısmından proxyleri yapılandırabilir, ayrıca filtreler bölümünü kullanarak VPN Plus yahut sadece VPN filtreleri gibi ayarlamaları da yapabilirsiniz. Programın içerisinde yer alan test araçları sayesinde VPN’in ne kadar etkin olduğunu da test edebilir, coğrafik IP testi sayesinde konum tabanlı olarak da değişim mevcut mu gözleyebilirsiniz.

UltraSurf

Çinliler internet yasağını aşabilsin diye yapılmış olan bu program zaman içerisinde fazla gelişme göstermemiştir. Ben çok beğenmedim ama reklamsız olduğu için denemek isteyebilirsiniz.

Chrome için Zen-Mate Eklentisi

Stealthy eklentisinin yavaşlığı yüzünden farklı bir alternatif arıyorsanız bunu mutlaka deneyin. Tek tıkla açıp kapatabiliyorsunuz. Farklı ülkeleri seçebiliyorsunuz. Hem de bedavaya. Tek yapmanız gereken bir adet mail adresi vermek.

Firefox için Hola Eklentisi

Engelli sitelere giriş yapabilmeniz dışında internet üzerinde daha hızlı gezinti yapmanızı sağlayan Hola, aynı zamanda kota kullanımınızı yüzde 25 ile 30 arasında azaltmaktadır. Adil kullanım kotası yüzünden ay sonlarında interneti yavaşlayan kullanıcılarından iseniz, Hola eklentisini ücretsiz olarak indirerek engelli sitelere giriş yapabilir, daha hızlı internet kullanabilir ve kota tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Opera için Turbo Modu

Hem bilgisayar hem de mobil aygıtlar için iyi bir alternatif olan Turbo Mod hem verileri sıkıştırdığı için internet kotasını az tüketmekte hem de engelli sitelere girmeyi sağlamaktadır.

Mobil aygıtlar için TunnelBear

Programı kullanabilmek için öncelikle ücretsiz bir şekilde kayıt olarak, e-posta adresinize gelen onaylama bağlantısına tıklamalısınız. Ardından kendi hesap bilgilerinizle TunnelBear’a giriş yaparak size tanınan aylık 500 MB’lık ücretsiz kotayı kullanabilirsiniz. Bu miktar mobil aygıtlar için yeterli olabilir ancak bilgisayarlar için bir hiçtir.

Hosts dosyası değiştirme

Yok, ben başka sitelere girmek istemiyorum. Program kurmak da istemiyorum. Twitter açılsın yeter diyorsanız o zaman bu yöntemi kullanın.

İlk olarak hosts dosyasını açın. Hosts dosyası farklı işletim sistemlerinde farklı yerlerde bulunmaktadır.

Windows 7/8/8.1: WINDOWS\system32\drivers\etc\ varsayılan konum durumunda.

Windows 95/98/Me: WINDOWS\

Linux: /etc

Mac OS 9 ve daha öncesi: System Folder: Preferences

Mac OS X(*): /private/etc

Windows 7 ve 8′de bu değişikliği yapmak için, hosts dosyasını masaüstüne kopyalayıp değişikliği orada yapın.

Hosts dosyasını Notepad ile açın ve dosyanın en sonuna şu satırları ekleyin:

199.59.150.7 twitter.com www.twitter.com
199.59.148.12 t.co www.t.co
199.16.156.107 mobile.twitter.com
199.59.148.84 pic.twitter.com s.twitter.com
199.16.156.231 api.twitter.com

Dosyayı kaydedip kapattıktan sonra tekrar eski yerine kopyalayın.

NOT 1: DNS’ler engellendiğine göre küçük de olsa bir ihtimal VPN’ler de engellenebilir. Her ihtimale karşı aklınızda VPS ve VDS’lerin de olduğu bilgisi bulunsun.

NOT 2: VPN ile internette gezmek demek verilerinizin başka ülkelerde ve ağlarda dolaşması demektir. Mümkün mertebe en güvenli yöntemleri seçtim ancak %100 garanti vermiyorum ve hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

  • elanur
    20 Ağustos 2017 de 15:47

    bu kadar teknik bilginin işime pek de yaramayacağını düşündüğüm ve açıkçası bazılarını anlamadığım halde yazılarınızın akıcılığından olsa gerek kendimi okumaktan alamıyorum 🙂 ellerinize sağlık.

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.