Anonim Sörf Yapma Yöntemleri


İnternette her şey serbest mi olmalı yoksa kısıtlamalar ve engellemeler mi olmalı tartışması süredursun, ülkemizde girilebilen site sayısının her geçen gün azaldığı bir gerçek.

Hele ki zaman zaman youtube gibi bir sitenin bile engellendiğini, okullarda kullanılan internetin “güvenli olabilmesi amacıyla” tüm sosyal ağlara erişimi engellediğini düşünürsek; internette engellere takılmadan gezme (anonim sörf) yöntemlerini hepimizin bilmesi gerekiyor bence.

Bu nedenle ben de birbirinden farklı bazı yöntemleri sizler için bir araya getirdim:

 

DNS Değiştirme

En sık kullanılan yöntem bu olduğu için internette bununla ilgili bir sürü yazı var. Bu nedenle yeni yazı yazmak yerine şuraya tıklayarak çıkan yazılardan birisini inceleyebilirsiniz.

 

Hotspot Shield

Yasaklanmış bir siteye girme konusunda bu programın üzerine yok. Hem ücretsiz kullanabiliyorsunuz hem de proxy’ler yardımıyla rahatça istediğiniz siteye girebiliyorsunuz.

Ayrıca wireless ağınız üzerinden gelebilecek tehlikelere karşı da koruyabilen bu programın en büyük eksisi girdiğiniz sitelerin üst kısmında reklam göstermesi.

Eğer kurulum esnasında varsayılan yükleme yaparsanız tarayıcınıza toolbar da kuruyor.

Bunları engellemek istiyorsanız; kurulum esnasında varsayılan yükleme değil özel yükleme seçeneğini seçtikten sonra altta çıkan üç maddeden tiki kaldırın. Ayrıca tarayıcı olarak chrome ve eklenti olarak da Adblock kullanın.

Program kurduktan sonra sağ alt tarafta açılan pencereden Bağlan butonuna basmak. Buton kırmızıdan yeşile dönünce sınırsızca dolaşmaya başlayın. (Yeşile dönünce bir sayfa açılacak onu kapatın gitsin.)

Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz: http://www.tamindir.com/hotspot-shield/

 

Stealthy Eklentisi

Dns ile programla, reklamla toolbarla uğraşmak istemiyorum diyorsanız bu eklenti tam sizlik. Bu eklentiyi Chrome’a kurun ve üzerine tıklayın. Rengi kırmızıdan yeşile dönünce de sörfün tadını çıkarın.

 

Tor Browser

Çok az bilinen bu yöntem de gayet etkili. Aslında farklı bir tarayıcı olmayan bu programı indirip çalıştırınca içerisinde bulunan portable Firefox birden TorBrowser olarak açılıyor. Böylece siz de bu tarayıcıyı kullanarak sınırsızca gezebiliyorsunuz.

Ancak gördüğüm kadarıyla bu tarayıcı videoları açamıyor ve “flash player yükleyin” diye uyarı veriyor. Bilgisayarımda son sürüm flash player yüklü olmasına rağmen bu uyarıyı vermesi canımı sıktı doğrusu.

Programla ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.tamindir.com/tor/

Elbette bunlardan başka program ve yöntemler de vardır. Eğer unuttuğum bir yöntem varsa yorum alanına ekleyebilirsiniz.

NOT 1: Bu yöntemlerin hepsi internet hızınızı gözle görünür şekilde azaltmaktadır.

NOT 2: Daha iyi yöntemler için ikinci yazıya buyrun http://cembaki.com/anonim-sorf-yapma-yontemleri-2/

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.