Askerlik Tespitlerim


Birçok insana göre çok kısa (18-19 gün) askerlik yapıp görev yerime geri döndüm. Ama bu kısa sürede beraber askerlik yaptığım kitleyi (1850 öğretmeni) mümkün mertebe objektif olarak gözlemleme fırsatı buldum. Bir tane not defteri alıp bu gözlemlerimi aklıma geldikçe not aldım.

Tabi ben objektif olmaya çalıştım ancak gözlemlerimin subjektif tarafı daha ağır bastı. Maddeleri okurken bunların benim kişisel görüşlerim olduğunu aklınızdan çıkarmayın lütfen:)

-Askerde her şey bağırmayla yapılıyor. Birini ararken, birini çağırırken, tekmil verirken hep bağırılıyor.

-Öğretmenler arasında küfür, terbiyesiz şakalar ve sigara aşırı derece yaygın. Alkol kullandığını söyleyenler ise baya var.

-Komutanlardan birinin dediği gibi; “Kara Kuvvetleri bir çok konuda 30 yıl geriden geliyor.”

-Askeriyede gerçekten mantık aranmıyor.

-Öğretmenlerin büyük kısmı terbiye kurallarını ve tuvalet eğitimini bilmiyor. Tuvaletler leş gibi.

-Açık havada, ağaç gölgesinde toprağa uzanarak uyumak yatakta uyumaktan daha rahat ve dinlendirici.

-Şartlar ne kadar zor olursa olsun insan uyum sağlayabiliyor.

-Namaz kılan öğretmen sayısı fazla ancak genele bakınca yine de çok az.

-Cep telefonu hayatımızın ayrılmaz bir parçası değil. Ama telefon –daha doğrusu tanıdıklarımızla iletişime geçmek- olmazsa olmaz bir ihtiyaç.

-Öğretmenler arasında inadına ters şeyler yapıp sonra da birisi “bir de öğretmen olacaksınız” dediğinde çok aşırı tepki verenler var.

-Milli Eğitim Bakanı buradaki öğretmenleri gözlemlese yarıdan fazlasını görevden uzaklaştırırdı.

-Uygun davranmayanlar genel olarak branş öğretmenleri. Sınıf öğretmeni olanlar daha uyumlu.

-%50 spastik özürlü raporu olan birisine de askerlik yaptırdıklarını görünce anladım ki; askerlikten kurtulmanın tek yolu: YAPMAK.

-Komutanların birçoğundan –hatta en ters komutandan bile- duyduğumuz bir cümle var; 18 gün bile öğretmenlere çok fazla. Zaten onların işi çok zor.

-Komutanların ağzından küfür eksik olmuyor ancak bir çoğunun ağzından “Allah”, “Bismillah”, “Hayırlısı Olsun” gibi güzel kelimeler duyulabiliyor.

-Bir öğretmende olmaması gereken yalakalık, yılışıklık, uyuşukluk, negatif ayrımcılık ve dalga geçme gibi huyları olan onlarca öğretmen var.

-Öğretmenler bölümünde hemen hemen hiç olmadığı halde diğer erlerin bölümünde nerdeyse her gece eşya çalınması, yer değiştirme, eskisini bırakıp yenisini alma olayları görülüyor.

-Bayanlar çok haklı; erkekler çok kokuyor. Her gün banyo yapma imkanı olduğu halde sabah giyinme, akşam soyunma saatlerinde dolapların olduğu bölüm ve koğuşlar berbat kokuyor.

-Cep telefonu tamamen yasak. Ama sözde…

-Günlük hayatta senede bir defa doktora giden birisi askerde hastaneden nerdeyse hiç çıkmıyor. Sanki hastaneye gitmek için askerliği beklemiş.

-Komutanlarda pahalı telefon merakı çok fazla.

-Yemek firması, içecek firması, sinemacı ve fotoğrafçılar hem askeriyeyi hem de askerleri çok fena soyuyor.

-Millet olarak birbirimize tahammülümüz yok. Ve bunun eğitimle, cehaletle alakası yok.

-Bir de Türk insanı az okuyor derler. İsmi ve tarihi ne olursa olsun bir gazete en az 50 kişi tarafından okunuyor. Hatta bazen sayfa sayfa dağıtılıp gazetenin tamamı herkes tarafından okunuyor:)

NOT: Bir komutanımız şöyle demişti; “Birçoğunuz aklının yarısını nizamiyede bırakıp öyle girdi. Çıkarken onu alıp öyle çıkacaksınız”. Normal hayatta o davranışları yapması pek mümkün olmayan kişileri burada tuhaf davranırken göreceksiniz. Buna şaşırmayın, demek istedi:)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Projelerim-1 başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

2 yorum

  • greateast
    12 Eylül 2012 de 21:10

    Katıldığım açıklamalar.Hele o bağırma 🙂 Tam bir hafta(neredeyse) tekmil eğitimi almıştık…Yaptık bitti çok şükür…. :)Hayırlı teskereler..

  • ayhan
    26 Ağustos 2015 de 10:36

    askerlik tamemen hizmet doguda ise savas

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.