Bana bir dizi çek…


 

Fark ettiniz mi bilmiyorum: aşk, aldatma, entrika, zengin-fakir çatışması, kültürler arası çatışmalar, mafya çatışmaları, asker-pkk çatışmaları, kavga ve güldürmeyen komedi türü 70-80 kadar dizi kanallarda dönüp dolaşıp duruyor. İzleyici kitlesi ev hanımları ve ev hanımı ruhlu insanlar olunca yapımcılar da kalite, emek, farklılık gibi kavramları hiçe sayarak birbirinin benzeri dizi çekiyorlar sürekli. Hele hele bir dizi tuttu mu beş-on tane klonu çıkıyor başka kanallarda.

Bu dizilerin her bir bölümü bir buçuk saat sürüyor. Akşam yorgun argın evine dönen insanlar her gün için bir dizi belirleyip saatlerini o dizilere vermeye hiç çekinmiyorlar. Bir buçuk saatlik dizi başına konulan bir saatlik özet, araya konulan 45 dakikalık reklamlarla birlikte 3-4 saat uzatılıyor.

Araya defalarca reklam alıp cebini doldurmak için 10 dakikada anlatabilecek olayı boş boş bakıp, saçma sapan tartışma koyarak uzatan yapımcılara sesleniyorum;

Her ne kadar izleyici kitleniz bu iğrençliklerden hoşlansa da birçoğumuz tiksiniyor. Çünkü artık toplumun belli kesimi sizin dizilerinizin kültür seviyesinden çok yukarılarda.

Aklınız başınıza gelse de bu tarz dizi çekmeyi bırakıp içine azıcık aksiyon azıcık gizem bol bol şaşırtma ve azıcık da aşk koyarak bir dizi çekseniz diyorum. Biraz farklı olun, tarzınızı ortaya koyun. Eğer diziniz tutulursa sezon sezon uzatmak yerine tadında bırakın. Eğer farklı ve orijinal bir dizi için emek verir, gayret ederseniz bu çabanız boşa gitmeyip bütün Türkiye’de hatta bütün dünyada milyonlarca izleyici bulacaktır. Yaptığınız saçma dizileri Arap ülkelerine satmak marifet değildir.

Asıl marifet Avrupa ve Amerika’da altyazılı olarak dizilerinizi izleyen kişiler bulmak ve dizinizi bütün dünyada en beğenilen diziler arasına yazdırabilmektir.

Bize öyle bir dizi çekin ki;

-Reyting olmadı diye 3.bölümde yayından kaldırılmasın

-30 dakikalık bir konu 90 dakika sürmesin

-Her kesimden izleyici rahatlıkla izlesin

-Boş bakışma ve diyaloglar olmasın

-Dizi süresi kadar reklam izletmeyin

-Orijinal bir konuyu iyi bir şekilde işlesin, çalıntı ya da uyarlama olmasın

-Türk usulü muhabbetler, göz yaşartıcı sahneler çok az olsun

-Çalıntı ya da uyarlama yapmayın, başka diziyi klonlamayın

– En azından her bölümde bir-iki şey öğretsin ki verdiğimiz saatler boşa gitmesin

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Aforizma Kasmak 2 başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • Reyhan
    7 Kasım 2013 de 19:37

    Ben bunu anlamıyorum işte.İnsanların televizyona bağlı olduklarını biliyorlar ve bence düşünmesini istemiyorlar,ondan hep bunlar.Tek düze diziler,anlamsız bakışmalar,konu desen yok,yeni bir şey yok,sana kattığı bir şey yok.Aynı yemeği ısıtıp,ısıtıp önümüze koyuyorlar.Bir süre sonra insanlar da artık farkına varıyor (-ki maalesef hepsi değil 🙁 ) ve izlemiyor.Sonra da “neden diziler tutmadı?”. O saydığın değerlerde bir dizi yapmayı akıl etmiyorlar mı önceden düşünüyordum ama akıl etmeme olayı değil,baya kasıt yani bu bence.Kasıt da değilse artık Türkiye’de bilimsel içerikli,böyle ilgi çekici,merak uyandırıcı bir dizi yapacağını düşünmüyorum.Çünkü buna benzer çok severek takip ettiğim tartışma programlarından birinin 2 saatlik süresini,önce 1:30a,sonra 1 saat derken en son da o 1 saatin 15 dk’sını reklam yaparak,kaldırdılar.Zorunluluklardan sonra daha da tv izlemedim,izlemeyi de düşünmüyorum açıkçası 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.