Beğen(me) Paylaş(ma)


Sosyal ağ kavramı hayatımıza gireli henüz 15 yıl bile olmadı. İnsanlar iletişim kuramadıkları tanıdıklarına ulaşmanın yeni bir yöntemini bulmanın verdiği heyecanla bu sitelere adeta akın etti. Bir süre sonra ise sosyal ağlar da amacından saptırılıp başka mecralara çekilmeye başlandı.

Sanal âlem de denilen internette “anonimous” olmanın yani kendini tamamen gizlemenin neredeyse imkânsız olduğunu bilmeyen insanlar doğru-yanlış demeden her şeyi beğenmeye ve paylaşmaya başladı. İnsanların fıtratında var olan “beğenilme arzusunu” fark eden sosyal ağlar bunu kullanarak kendi içlerinde kullanıcı profili oluşturup bu profilleri reklamcılara satmaya başladı. Bunun ne demek olduğunu ne kadar anlatılsa da anlamak istemeyen –bence- cahil kesim yaptığı her tıklama ve beğendiği her içerikle site sahiplerini trilyoner ederken kendileri hala “avuçlarını yalamaya” devam ediyor.

Hadi bunlar bir yere kadar normal kabul edilebilir. Peki ya sadece “paylaşıp beğeni kazanmak” için çekilen resimlere, herhangi bir olay yaşandığında hemen olaya müdahale etmek yerine bunu internete yazanlara ne demeli? Hatta bunlarla kalmayıp özel hayatlarını, kendilerinin ve yakınlarının çıplak resimlerini insanlara teşhir edenlere diyecek söz kalıyor mu?

Eğer bu siteler beğenilme arzusunu tatmin etmekten öte;

-bilmediğin bir konuda yardım sağlıyorsa,

-günlük hayatta karşılaşma imkânı olmayan insanları tanıma fırsatı veriyorsa,

-öğrenmen gereken bilgileri herkesten önce öğrenmeni sağlıyorsa,

-yepyeni iş imkânları sunuyorsa,

-yeni bir çevre ve arkadaş ortamı sağlıyorsa,

-tanıdıklarınla da muhabbetini arttırıyorsa,

İşte o zaman işe yaradığı söylenebilir. Eğer bunları sağlamıyorsa kesinlikle BEĞENME-PAYLAŞMA diyorum:)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Kişinin Psikolojisini Saptırma Sınavı başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

2 yorum

 • mine
  16 Mayıs 2012 de 19:32

  Çok önemli bir konuya değinmişsin.Sosyal paylaşım sitelerinde ,bir çoğuna seninde değindiğin rahatsız edici çok nokta var. Bunları çok eleştirsekte önüne geçmemiz sanırım mümkün değil.Banane kardeşim senin sevgilinle sarmaş dolaş hallerinden,banane kiminle nerede kahve içtiğinden,banane eski sevgiline gönderme yapmalarından vb.Başkalarını ilgilendirmeyen kişisel bilgiler ,resimler ve belgeleri herkese açık bir şekilde yayınlayanlar,bilgileri olmayan konularda yorum yazanlar,sanki yıllardır bir odaya kapatılmışlar ve sanal aleme salıverilmişler gibi .Sanal alem işte dalgasız denize her kes kaptan 🙂
  Teşekkür ederim düşüncelerime tercüman olmuşsun.

 • Hanım Kız
  12 Ekim 2014 de 13:15

  Günümüzde internet hemen hemen her kesimden, her yaştan insana ulaşıyor.(Ya da insanlar ona ulaşıyor) Hal böyle olunca da bilinçsiz kullanıcı bir hayli artıyor. Güzel bir konuya değinmişsin…

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.