Ben de yemek yaptım:)


Evet evet yaptım… Hem de öyle hazır çorba falan değil. Malzeme listesi ve tarifi olan, yapılışı beş dakikadan uzun süren bir yemek:)

Geçen seneden beri her fırsatta abimlerin evine gidip yengemin o nefis yemeklerinden bol bol yerim. Her gidişimde evime davet edip ben de onlara yemek hazırlamak isterim ama yemek yapmayı pek bilmediğim için sesimi çıkaramam.

Yani çıkaramazdım. Ama şeytanın bacağını kırdım:)

Kurban Bayramı dönüşü yemek yapıp abimleri çağırmayı kafama koymuştum. Yemek yapacaktım ama neredeyse ilk olacağı için çok ağır şeyler yapamazdım. Kararımı verdim; Uşak tarhanasından kendi usulümce yaptığım çorba (ki şimdiye kadar yiyenler çok beğendi), pirinç pilavı, köfte, patates kızartması. Yanına salata da yaptım mı tamamdır.

Önce abimlerle konuşup geleceklerinden emin olduktan sonra gerekli malzemeleri aldım. Sabahtan uyanıp buzluktan kıyma çıkardım ve yine kendi usulümce yoğurup köfteleri hazırladım. Okuldan dönünce hava kararmıştı. Bu yüzden acele etmeliydim. Abimlere “ben size geleceğiniz saati söylerim” deyip işe koyuldum. Normal pirinç pilavı yapacakken son anda karar değiştirip havuçlu, kuş üzümlü yaptım.

Pirince suyunu ve tereyağını ekleyip diğer ocağa aldım ve çorbaya başladım. Aradan zaman geçince aklıma bir şey geldi; pilava tuz atmamıştım. Tencerenin kapağını açtığımda çoktan suyunu çektiğini gördüm. Çok az su ekleyip tuz attım ama geç kaldığımı biliyordum. “Allah’ım beni utandırma” deyip işime devam ettim.

Pilav’ın görünüşü çok güzel olmuştu. Çorba da çok lezzetliydi. Sıra köfte ve patateslere gelmişti ki kapı çaldı. Abimler benim haber vermemi beklemeden çıkagelmişti. Elim ayağıma dolaştığı için yengemi oturma odasına abimi de mutfağa aldım. Sağolsun salatayı yapıp patatesleri kızartıverdi. Ben de o esnada köfteleri pişirdim.

SONUÇ: Pilavın tuzu az gelmiş, havucun ve kuş üzümünün etkisiyle tatlımsı olmuş. Kıvamı tutturmuşum ama lezzeti istediğim gibi değildi. Abim oradan puan kırdı:)

Köfte ve çorbadan ise tam not aldım.

Abim 10 üzerinden 8.9 verdi, yengem ilk denemem olduğu için şevkimi kırmamak için 10 üzerinden 10 verdi:)

Böylece ilk sınavımdan alnımın akıyla çıkmış oldum:)

TEŞEKKÜR: Köfte ve pirinç yapımında yardımcı olan biricik nişanlıma ve geçen seneki ev arkadaşıma:)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Yeni Sezona Girerken… başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Nerelerdeydim?

Tatile Çıkmadan Önce

5 yorum

 • bilgfildiz
  5 Kasım 2012 de 21:40

  ehehe olur öyle vakalar abi’ler yakalar 😀
  abim de benim ilk yaptığım patates oturtmayı beğenmemişti ama löp löp yemişti 😀

 • çotanak
  6 Kasım 2012 de 21:12

  hacı önemli değil de sen tarifi karıştırmışsın..kaç defa dedim sana geçen sene gel bak diye :))))

 • emel10200
  3 Aralık 2012 de 15:07

  amaann buraya da mı yazdın ya kendını öve öve bitiremedin :D:D

 • MERVE SEVİM
  17 Şubat 2013 de 15:21

  insan bi fotoğraf ekler 🙂

 • byrm35
  16 Mayıs 2013 de 11:03

  editör bir yemek daveti daha bekliyoruz sizden unutmadık:)))

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.