Bilgisayarı Hızlandırma Yöntemleri


Eğer içerisinde Windows yüklü zavallı bir bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız varsa kronik bir sorununuz daha vardır veya yakında illaki olacaktır: Bilgisayarınızın yavaşlaması.

Paraya kıyıp yeni bir bilgisayar aldığınızda her şey ilk zamanlar güllük gülistanlıktır. Bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız kısa süre içinde açılıp kapanır, bilgisayarınızdaki programlar hızlıca açılır, işlemleri rahatça yapar vs. Fakat zaman Windows’ un en büyük düşmanıdır. Siz bilgisayarınızda çeşitli işlemler yaptıkça bilgisayarınız zamanla yavaşlamaya başlayacaktır. Bu kaçınılmazdır.

Peki, bu durumun bir çözümü yok mu? Ne kadar işe yarayacağı değişkenlik gösterse de benim gibi acemiler için belli başlı bazı çözümler mevcut. Şimdi kimisini zaten bildiğim, çoğunluğunu da özellikle kendi ‘’bilgisayarımı nasıl hızlandırırım? ‘’ kaygısıyla internet üzerinden araştırarak uyguladığım yöntemleri sıralamaya çalışacağım.

 

1) İlk yapılması gereken, aslında bir bilgisayar hızlandırma metodu olmasa da bir hayat kurtarma veya yeniden başlama seçeneği olarak düşünülebilir: Yeni bir sisteminiz varsa, bilgisayarınızı yeni almışsanız ilk yapmanız gereken o anki yeni sisteminizin bir yedeğini almak olacaktır. Bunun için çeşitli programlar mevcut, isterseniz internet üzerinde kısa bir aramayla bulabilirsiniz. Bir program kullanmak istemiyorsanız Windows’ un Yedekleme ve Geri Yükleme özelliğini kullanabilirsiniz. Bu konuda yeterli bilgim olmadığı için konuyu sizin araştırmalarınıza bırakıyorum. Bu işlemlerini yaptığınız da ilerleyen zamanlarda sisteminiz çok yavaşladığın da veya bozulmaya başladığında bu yöntemi kullanarak sisteminizi ilk günkü haline döndürebilirsiniz. Tabi bu işlemi yeni bir sisteminiz varken yapmak daha iyidir.

 

2) İkinci olarak bilgisayarınızda bir antivirüs programı bulundurun ve antivirüs programınızın güncel olduğundan emin olarak sisteminizi virüslere karşı tarayın. Belki de zararlı bir yazılım arka planda yaptığı işlemelerle sisteminizin yavaş çalışmasına neden oluyordur. Ücretli bir antivirüs satın alabilirsiniz ancak ücretsiz isterseniz tercihen AVG Antivirüs Free, Avira Antivirüs Personal veya Avast işinizi görecektir.

 

3) Sisteminiz yavaşlamaya başladıysa bunun sebeplerinden birisi de sisteminiz de bulunan gereksiz programlar olabilir. Benim gibi programları kurup denemeyi seven birisiyseniz bir süre sonra program listesinde pek çok kullanmadığınız program birikmiş olabilir. Ve bu programlar da sistemde yer kaplayarak sermayeden yemeye başlamıştır. Bu duruma bir son vermek içinse BAŞLAT >> DENETİM MASASI >>> PROGRAM KALDIR yolunu izlediğiniz de karşınıza gelen listeden artık kullanmadığınız programları sisteminizden kaldırın. Bunu işlemi Revo Uninstaller veya Advanced Uninstaller PRO gibi yazılımlarla da yapabilirsiniz.

 

4) Bilgisayarınızın yavaşlamasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de bilgisayarınızın sabit diskinde yeterli alan kalmamasıdır. Bu sorunun en önemli nedenleri ise bilgisayarınızda yaptığınız işlemler, internette yaptığınız gezintiler sonucunda sistemin gereksiz dosyalarla dolmuş olmasıdır. Bu gereksiz dosyalardan kurtulduğunuz da sisteminiz görece daha rahat çalışacaktır. Gereksiz dosyalardan kurtulmak içinse CCleaner programını kullanabilirsiniz.

 

5) Windows’ un kötü bir huyu var : ‘’Windows bir veriyi sabit diske boş bulduğu ilk alana yazar; durum böyle olunca zamanla veriler ve dosyalar sabit diskin her tarafına dağılır. Windows daha sonra bir uygulamayı çalıştırmak istediğinde  veriyi bulmak için tüm diski tarama ihtiyacı duyar. Dosyalar ise gelişi güzel yazıldığı  için Windows’un işlemi yapma süresi uzar ve sizse  durumu bilgisayarınızda ki yavaşlık olarak algılarsınız.’’ Bu durumdan kurtulmanın yolu ise bu dağılan verileri bir araya toplamaktır. Bunun için de düzenli olarak disk birleştirme yapmalısınız. Bu iş için de Windows’ un kendi disk birleştirme aracını ya da başka bir disk birleştirme programı (tercihen Defraggler) kullanabilirsiniz.

 

6) Windows’ unuzun en son güncellemelere sahip olduğundan emin olun. Bunun için Başlat >>> Tüm Programlar >>> Windows Update yolunu izleyebilirsiniz.

7) Şimdi Windows’ un görünümünden taviz vermek zorundasınız. Zira Windows görüntüsünü güzelleştirmek için de epey kaynak tüketir. Görünümle ilgili yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabilirim :

 1. a) Görsel efektleri kapatın. Bunun için Başlat butonuna tıklayın, çıkan seçeneklerden ‘’ ”Performans Bilgileri ve Araçları ” veya ‘’ Performansı Arttıracak Araçları Kullan’’ seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen pencerenin sol tarafında ‘’ Görsel Efektleri Ayarla ‘’ seçeneğini bulun ve tıklayın. Karşınıza gelen pencerede ‘’En iyi performans için ayarla’’ seçeneğini işaretleyip ‘’Tamam’’ a tıklayın.
 2. b) Masaüstünüzdeki gereksiz kısayolları ve eğer bulunduruyorsanız büyük boyutlu dosyaları temizleyin.
 3. c) Ekran koruyucu ve arka plan resmi kullanmayın.
 4. d) Başlat Menüsündeki gereksiz kısayolları temizleyin.

8) Daha az yer kaplayan ve daha az sistem gereksinimi olan programlar kullanın. Örneğin; Adobe Reader yerine Foxit Reader kullanabilirsiniz.

9) Başlangıçta çalışan programları gözden geçirin. Bilgisayarın açılşında çok fazla program devreye giriyorsa açılış hızı yavaşlayacaktır. Başlangıçta çalışan programlara ulaşmak ve yönetmek için : Başlat butonuna tıklayın ve arama çubuğuna ‘’ MSConfig ‘’ yazın çıkan sonuca tıklayın. Karşınıza gelen Sistem Yapılandırması penceresinde BAŞLATMA sekmesine geçin. Burada sistem açılışında başlatılmasını istemediğiniz programların yanındaki kutucuklardaki işaretleri kaldırın ve TAMAM deyin. ANCAK UNUTMADAN söyleyeyim ki burada bilmediğiniz veya emin olmadıklarınızın işaretlerini kaldırmayın. Başlangıçta çalışması gereken bir şeyin çalışmasını engellerseniz sorunlar çıkabilir ve sonra kulaklarımızı çınlatırsınız. Eğer pek emin değilseniz bu seçeneği atlayın gitsin.

10) Ayrıca yine CCleaner programını kullanarak sağ tık menüsünü yapılandırabilir, sağ tık menüsünde olmasını istemediğiniz öğeleri kaldırarak sağ tık menünüsün de hızlıca açılmasını sağlayabilirsiniz.

Temel olarak bilgisayarınız hızlandırılması için yapılabilecekler ya da benim bildiklerim bunlar. Tüm bunlara rağmen sisteminiz hala yavaş ise bundan sonra ya paraya kıyıp daha iyi bir sistem satın alacaksınız ya sisteme format atıp sıfırdan başlayacaksınız ya da herhangi bir Linux dağıtımından birini kullanacaksınız. Seçim size kalmış.

 

NOT :Bu anlatılanlar profesyonel anlam içermez. Kişisel olarak internet üzerinden yapılan araştırmalar sonucunda edinilen bilgilerin derlenmesinden ibarettir. Eğer anlatılanlar içerisinde kafanıza takılan yer olursa araştırmadan veya soruşturmadan uygulamayın.

Yazarın Sitesi: http://hzzammakam.blogspot.com/

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Abdest Kokusu başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

13 yorum

 • Ali Can
  23 Eylül 2014 de 08:55

  Faydalı bir yazı olmuş. Benim gibi hala masaüstü bilgisayar kullananlar için hayat kurtarıcı bilgiler var.

 • Metin Aksu
  24 Eylül 2014 de 02:25

  Bu konularda pek mahir gördüm seni :))

  • cem
   24 Eylül 2014 de 06:26

   Dikkat edersen en altta yazarın blogu var. Yani yazı benim değil:)

 • Hanım Kız
  30 Eylül 2014 de 02:48

  Tek tek denerim ki ben bunları teşekkürler 🙂

  • cem
   30 Eylül 2014 de 10:04

   Denedikten sonra sonuçları da bildir:)

   • Hanım Kız
    1 Ekim 2014 de 02:04

    Tamamdır 🙂

 • Gamze Sentürk
  20 Şubat 2015 de 15:11

  Evet Windows dan nasibini alan bir bilgisayarim var ve önerilerinizi uygulayacagim. Paylastiginiz icin tesekkürler… 🙂

 • okuruz
  1 Mart 2015 de 10:25

  bir bilgisayarcı olarak söylüyorum anlatılan uygulamalar kısmı olarak ve kısa süreli çözümler getirri. zamanla yavaşlama kaçınılmaz. en etkili çözüm ssd diskler biraz pahalı ama bilgisayarın performansını inanılmaz arttıyor.

 • YerliTeknoloji
  2 Mart 2015 de 18:19

  Bilgisayarı hızlandırma yöntemleri genelde anlık olarak işe yarar. Uzun vadede hızlandırmak donanımı güçlendirmekten geçiyor.

 • yuxel
  23 Ekim 2015 de 21:19

  Benim uyguladıklarımı söyleyeyim. Anti virüs olarak microsoft essentinal security kullanıyoru ve daha fazlasına gerek yok bence. Zaten win 10 ile kurulu şekilde geliyor. İkinci olarak progra kalıntıarı var tabi. Bunun için program kaldırırken Revo uninstaller çok iş görüyor. Toplu program kaldırabiliyorsunuz. kayıt defterlerine kadar tertemiz oluyor. üçüncü olarak malwarebytes diye bir program kullanıyorum. (bu en kalitelisi) Web güvenliğinizi sağlıyor ve bakı yapabiliyorsunuz. pcdeki birçok hatayı kaydı falan düzeltiyor. Ccleaner gibi programlar bence pek işe yaramıyor. Ve tabiki Bahssetiği gibi yazıda ”en iyi performans için ayarla” seçeneği çok önemli. Bunları yaptıktan sonra başınız ağrımaz bence

 • Orbit Bilgisayar
  4 Aralık 2015 de 14:17

  CCleaner olmazsa olmazımdır.Her kurduğum makinaya eklerim bu programı.Bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler.

 • teknoloji blogu
  19 Aralık 2015 de 02:30

  çok teşekkürler

 • Ersin A.
  29 Haziran 2016 de 15:46

  Oldukça faydalı ve bir kadar yararlı bir yazı olmuş elinize sağlık.

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.