Bilgisayarınızı Güvenli Tutmanın En İyi Yolu


Yeni bir çeviri makalemle karşınızdayım. Yine elimden geleni yaptım ama hatalarım olduysa affola:)

Yıllardır antivirüs yazılımları Bilgi Teknolojilerini korumanın en iyi yoluydu. Fakat bulut (cloud) oyunun doğasını değiştirdi.

Eğer Google’da “İnternet Güvenliğini Korumak” şeklinde bir arama yaparsanız, İnternetten gelen kötü enfeksiyonların çoğunluğuna karşı şirketinizin cihazlarını koruyacağını iddia eden antivirüs çözümleriyle bol bol karşılaşırsınız. Eskiden Bilgi Sistemleri Grup Başkanları için antivirüs programları bu tehlikelere karşı en önde gelen güvenlik seçimiydi.

Bugünlerde şirketler ve kullanıcılar için bulut içinde işlerini yürütmek, sanal kimliklerini korumak, gezinme aktiviteleri ve kişisel veriler fiziksel aygıtların güvenliğini korumaktan daha önemli hale gelmiştir. Şimdi artan online etkileşimlerimizi korumanın gölgesinde kalan “cihazları koruma ihtiyacı” karışımına mobil cihazlar –özellikle de varsayılan ayarlarda oldukça güvenli bir aygıt olan Apple’ın İphone’u- da eklendi.

Yani, hala BT bütçenize bir antivirüs yazılımı eklemeli misiniz?

Bulut, Güvenliği Nasıl Değiştiriyor?

Yakın zamana kadar, gezinme aktiviteleriyle cihazınızı bir arada koruma fikrinin büyük bir savunucusuydum.  Bilgi Sistemleri Grup Başkanları arasında; kendi ekiplerindeki bilgisayarlar ve mobil cihazları korumak için bir antivirüs ve çalışanları online tehlikelere karşı korumak için bir VPN (Sanal Özel Ağ)’ın yeterli olduğuna dair fikir birliği vardı. Ancak, birkaç hafta önce MacNN’de güvenlik uzmanı olan ve bu konularda yıllardır yazı yazan Monish Bhatia ile kahve içerken bana ilginç bir soru yöneltti ve antivirüslere olan ihtiyaç hakkında beni iki defa düşündürdü: Eğer kişisel bir VPN kullanıyorsak ve böylece bulut içinde bütün gezinti, şifre, website ziyaretleri ve kişisel mahremiyetimizi koruyorsak gerçekten de bir antivirüse ihtiyacımız var mı?

Bu sorunun cevabını anlamak için virüslerin cihazlarımıza nasıl zarar verdiğini düşünmemiz gerek. Bir zamanlar bu, disket ve parmak sürücülerden yapılan yüklemelerle oluyordu. Bunlar eskide kaldı, şimdilerde ise birçok virüs cihazlarınıza internet veya e-posta üzerinden bulaşıyor. Fakat internetiniz ve e-postalarınız bulut güvenliğiyle korunuyorsa cihazınızın virüs tarafından etkilenme ihtimali şimdiye kadar olduğundan daha düşüktür. Bu durumda, antivirüs yazılımına olan ihtiyaç gelecekte daha önemsiz mi olacaktır?

Cihaz Ötesinde Düşünün

Birçok iş merkezi ve tüketici, önemli belgelerini ve çok gizli verilerini buluta emanet eder. Cihazlarımızı doğrudan tehdit etmek online olarak kişiler verilerimizi ve kimliklerimizi –Google docs, Dropbox dosyaları, arama aktiviteleri ve ziyaret ettiğimiz siteler üzerinden- çalma tehdidinden daha az uygun hale gelmiştir. Her hafta büyük hack hikayeleri, çalınan veriler ve delinen güvenlikler manşetleri süsler. Google ve LinkedIn’den Lockheed Martin ve Citibank’a; teknoloji, banka ve güvenlik sektörünün devleri –ki bunlar sadece birkaçı- geçtiğimiz aylarda hacklendi. Fakat onların cihazları genelde doğrudan saldırı altında değildir. Hackerlara karşı onları savunmasız hale getiren şey güvenlik sistemlerindeki bir zayıflıktır. (Geçen yıl kimlik hırsızlığı 10 milyon Amerikalıyı etkiledi. Kimliğinizin başka yerlerden online olarak çalınma ihtimali daha yüksek.)

Bulut güvenlik oyuncuları arasına girmek cihazdan ziyade interneti koruyacak ve antivirüs şirketlerinin rolünü büyük ölçüde azaltacaktır. Şirketim Hotspot Shield işine girdiğinde (internette gezinirken ziyaret edilen sayfaları şifreleyen ve kullanıcıların tamamen mahrem kalmalarını sağlayan bir program) online kimlik koruma ve güvenli gezintiye olan ihtiyacın ne kadar büyük olacağından emin değildik. Fakat buluta taşınmakla, sadece cihazı değil bütün online etkileşim ve gezintileri koruma ihtiyacını ilk elden tecrübe ettik.

Ben kesinlikle şirketlerin kendi antivirüs korumalarını hurdaya çıkarmalarını teşvik etmiyorum, ancak şirketlerin online faaliyetlerin güvenliğinin sağlanmasına daha fazla özen göstermeleri gerekir. Böylece, antivirüs şirketlerinin çözmeye çalıştığı bir çok tehlikeyi bertaraf etmiş olacaklar.

İyi bir otoyol devriyesinin şehirleri korumak için karayollarının güvenliğini sağladığı gibi, adamakıllı bir bulut güvenliği verilerinizi muhafaza eder ve geç olmadan önce cihazlarınızı hackerların saldırılarından uzak tutar.

Makalenin orijinali: http://www.inc.com/david-gorodyansky/antivirus-software-still-a-necessary-tech-expense.html

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki 11 Ölümcül Sosyal Medya Hatası başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.