Bir Yazı Nasıl Doğuyor?


 

“Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” der atalarımız. Blog yazarlığında da durum böyledir. Herkesin neyi nasıl yazdığı kendisine hastır.

Ben de bir yazıyı nasıl yazdığımı, bloguma koymadan önce hangi aşamalardan geçtiğini yazmak istiyorum.

Karar verme

İnternette dolaşırken, kitap-gazete okurken, televizyon izlerken veya günlük yaşantımda gördüğüm bir olay, bir haber, bir cümle, bir resim beynime sinyal gönderir; bu konuda senin de söyleyeceklerin var diye. Sinyal yeterince güçlüyse yazıyı yazma kararı alırım.

Düşünme

O andan itibaren aklımın bir köşesinde bu yazı olur. Düşünürüm, düşünürüm, düşünürüm…

Nasıl bir yazı yazmalıyım? Hangi kelimeleri kullanmalıyım? Hangi ifadelerden kaçınmalıyım?

Bu düşünme olayı günlerce devam eder. Birçok yazıdan da bu düşünme aşamasında vaz geçmişimdir. Çünkü zaman kaybı olan bir yazıyı asla yazmak istemem.

Boş bir yazı olmaması için defalarca beynimde yazar-çizer-bozarım. Kelimeleri değiştiririm, süslerim, ekleme çıkarma yaparım, notlar alırım. Eğer araştırma yapmam gerekiyorsa bunu da bu aşamada yaparım.

Taslak yazma

Öyle bir an gelir ki yazı artık beynimden çıkıp satırlara dökülmek ister. O an bir Word dosyası açıp yazmaya başlarım.

Yazmaya başladığım an sanırım transa geçiyorum. Çünkü yazı bitene kadar hiç durmadan yazarım ha yazarım. Yazının taslağı böylece ortaya çıkmış olur.

Ben genelde önce başlığı, sonra yazıyı yazarım. Bunun sebebi; daha düşünme aşamasındayken etkileyici bir başlığa karar vermiş olmamdır.

Düzenleme ve bloğa aktarma

Taslağı yazdıktan sonra biraz ara veririm. Sonrasında tekrar yazının başına geçer iki-üç defa okurum. Yazım yanlışı, ifade bozukluğu ve noktalama hataları var mı kontrol ederim.

Daha sonra bloguma giriş yapıp yazıyı eklerim. Anahtar kelimeleri ve yayınlanma saatini de ayarladıktan sonra “yayınla” butonuna tıklarım.

İşte bloğumdaki bütün yazılar bu aşamalardan geçerek sizlerin beğenisine sunulur.

Gördüğünüz gibi hiç de kolay olmuyor yazma işi. Bazı yazılar aylarca zihnimde gezindikten sonra satırlara dökülüyor. O yüzden okuduktan sonra yorum bırakmayı çok görmeyiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki 2600 Liranız Cebinizde Kalsın başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

6 yorum

 • Elanur
  30 Ağustos 2017 de 10:54

  Tabi ki de çok görmüyoruz ve emeğinize saygı duyarak yorum bölümüne şu an da başarılar dileğimizi bırakıyoruz hocam emeğinize sağlık

 • Habibe
  30 Ağustos 2017 de 17:57

  Emeğine sağlık

 • Ayhan KORKMAZ
  2 Eylül 2017 de 23:32

  Benim kişisel fikrime göre konuyla alakalı ve ilgi çekici görseller bulmak da bu sürecin bir faktörüdür.

 • laf sözlük
  24 Eylül 2017 de 00:55

  Elinize beyninize sağlık.

  Ayrıca benim için ilk aşama hayal aşamasıdır. Bazen ondan önce rüya aşamasıda olabiliyor :))

 • Hasibe Gül
  6 Ekim 2017 de 15:46

  Çok güzel bir konuya değinmişsin abicim. Herşeyin bir yolu ve süreci oluyor. Su akmak ister yolunu buldumu da tutabilene aşk olsun ama eğer bir yol çizemiyorsan suyun önünü açamıyorsan su durduğu yerde kalır öylece. Bazen bir yazı için bir kelime ışık olur☺️Bir dahaki güzel yazılarında görüşmek dileğiyle. İnstagram hesabı: @hsbgul

 • _esramuallime_(esra oktar)
  6 Ekim 2017 de 16:50

  Bende yazmayi cok severim ama benimki daha cok gidip bir defter alıp yada beni biraz tanıyan arkadaşlarımın hediye ettiği defterlere dökmek.Ama bir blog açıp yazmak,bence bu biraz cesaret isteyen bisey bu yüzden tebrik ediyorum.

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.