Blog yorumları nasıl arttırılır?


 

Aktif ve bağlı bir takipçi topluluğuna sahip olmak her blogcunun arzu listesinin tepesindedir. Hedef açıkça bellidir ama bazen yollar oraya çıkmaz. Sonuç garanti olmamakla birlikte bloğunuzdaki yorum sayısını arttırmanızın birkaç yolu var.

Ücretli trafik

Bazen sağlam bir bağlılık mali bir bağlantı kurmakla olur. Bu durumda, bloğunuzun trafiğini arttırmak için yaptığınız ücretli kampanyalar takipçi çoğaltma şansınızı kesinlikle yükseltecektir. Özellikle de bu gelenler sosyal medyadan geliyorsa. Ücretli sosyal medya kampanyaları için facebookta, twitterda ve Google, Bing ve Yahoo! gibi büyük arama motorlarında araştırma yapın. Facebook ve Google bazen yeni kullanıcılara kupon gönderirler. Bu nedenle bu araştırmayı yeni hesap açmadan önce yaptığınızdan emin olun.

Mevcut yorumları cevaplamak

Acaba mevcut kullanıcılarınızla yeterince bağ kuruyor musunuz? Okuyucular lafa karışmadan önce blogcuların takipçileriyle aralarındaki bağı görmeyi severler. Bloğunuzu okudukları için ufak bir teşekkürünüzden bile ibaret olsa bütün yorumları cevaplayın. Bu genellikle birkaç dakikanızı alır ama etkisi uzun sürer.

Hayalet yorumcular

Tartışmalı bir taktik olsa da, hayalet yorumculara sahip olmak gerçek okuyucuların yorum sayısını arttırabilir. Ama bu yorumlar “çok iyi bir yazı” gibi sıradan veya aynı IP üzerinden gönderilmiş yorumlar olursa hemen fark edilir. Bu yüzden aile ve arkadaşlarınızdan yazılara yorum yapmalarını isteyebilir ya da bir kütüphanenin veya bir arkadaşınızın bilgisayarından yorum yazabilirsiniz. Bu taktiği bazı popüler yazılarda deneyin ve işe yarayıp yaramadığını görün.

İlgi çekici başlıklar

İnsanlar tartışmalı bir konu hakkında veya zor bir soru sorulduğunda kendi görüşlerini söylemeyi severler. İnsanları kasıtlı olarak delirten şeyleri paylaşırken hedefinize uygun ilgi çekici başlıklar seçin ve tartışmaların ne kadar uzadığını gözlerinizle görün.

Sorular sorun

Birçok blogcu yazılarının sonunda okuyuculara soru sorar. Bu soru yazının konusu hakkında, blogcunun hayatı hakkında veya güncel konular hakkında olabilir. Yazar direkt olarak kendisine soru sorduğu için birçok insan bundan hoşlanır ve soruyu cevaplamak için zaman harcar.

Makalenin orijinali: http://www.blogherald.com/2013/12/11/increase-blog-comments/

LÜTFEN bunu da okuyun:

Blogumda bir süre önce Disqus yorum sistemine geçiş yaptım. Yapmak zorundaydım çünkü spam yorumlar geliyordu. Ama Disqus’a geçince üyelik istiyor diyerek insanlar yorum yapmaktan kaçınır oldu.

Hâlbuki;

1- Disqus’a bir defa üye olursanız binlerce blogda aynı hesabı kullanarak kolayca yorum yapabilme şansınız var.

2-Ama illa da üye olacaksınız diye bir zorunluluk yok. Zaten alt tarafta facebook, twitter ve google plus üyeliklerini kullanarak da yorum yapılabiliyor.

3-Daha da önemlisi sağ altta “bir isim seçin” bölümünde 3 tane boşluk var. İsim, e-posta ve şifre yazan bu boşlukların ilk ikisini doldurduktan sonra hemen altındaki “ziyaretçi olarak yorum yazmak istiyorum” kutucuğunu işaretleyerek de kolayca yorum yapabiliyorsunuz.

Lütfen bunu bilin ve yorum yapmaktan kaçınmayın. Siz yorum yazdıkça benim de daha fazla yazı yazma arzum oluşuyor.

Saygılarımla…

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Erkekler için 30 hayati ipucu başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

11 yorum

 • Şahin Güvensoy
  24 Nisan 2014 de 17:10

  Yararlı olmuş.Disqus’ı eklemeyi düşünüyorum.Sitemin yorum kısmı kötü duruyor.

 • nihal baysal
  26 Haziran 2014 de 00:28

  ha ha ha hayalet yorum hiç aklıma gelmemişti.

 • Tamer Arslan
  28 Ekim 2014 de 14:36

  Teşekkürler iyi bir konuya değinmişsiniz. Özellikle son paragrafın son cümlesi benimle de ilgili. “Siz yorum yazdıkça benim de daha fazla yazı yazma arzum oluşuyor.” Like veya yorumlar insanı motive ediyor, daha çok yazma isteği uyandırıyor.

 • Fikri TEZBAŞAR
  13 Aralık 2014 de 00:43

  Osmanlıca hakkında son zamanlarda çıkan tartışmalar üzerine Osmanlıcayı tanıtan bir rehber hazırlamaya karar verdim. Bu sayfanın daha göz önünde olması, aramalarda üst sıralara çıkması için ne yapmalıyım?

 • bakımlıbayan_02
  2 Mart 2015 de 09:49

  Faydalı ve güzel bir yazı olmuş. Özellikle yorumların cevaplanması bölümüne katılıyorum. Sİtelere gelen ziyaretçiler bir nevi misafir oluyor ve misafir ev sahibine bir şey söylüyor. Eğer ev sahibi buna cevap vermezse o misafir bir daha o eve gelmek istemez ancak sorularına ya da konuşmalarına yanıt bulursa hoş sohbetten ötürü kendini daha yakın hisseder ve sürekli gelmek ister.

 • veysel
  11 Mart 2015 de 16:33

  tarihvekomplo isimli blog ile adsenseye başvuracağım yorumlarmasınız rica etsem şimdiden teşekkürler

 • suatsaygin
  20 Mart 2015 de 15:38

  Kendi sitemde yorumlar için WordPress altyapısını kullanıyorum ve memnunum. Disqus’a üyeyim fakat pek hoşuma gitmiyor. WP yorumlarda spam gelmesini engellemek için Akismet isimli eklentiyi kullanıyorum, çok iyi gerçekten. Ayrıca her yorumu onaylıyorum, bu sayede de spam ve küfür içeren yorumları engellemiş oluyorum. Her an yorumları onaylayamam derseniz, akıllı telefona yüklediğim wordpress uygulamasıyla anında bildirimler alıp onayladığımı söyleyebilirim.

 • Yagmurluk
  4 Eylül 2015 de 14:28

  çok faydalandığım bir yazı olmu…teşekkürlerrrr

 • yuxel
  22 Ekim 2015 de 11:28

  Öncelikle yazılarınız tartışılabilir olmalı. kaliteli bir paylaşım (bunun gibi) yorumda yaptırır. gerisi ziyaretçinin itibar göstermesiyle alakalı. Yorum yorumu doğurur demek de yanlış olmaz ayrıca. hayalet yorumlar çok iyi iş görür

 • Mesut
  11 Ocak 2017 de 13:26

  Bilgi için teşekkürler. Disqus’a üyelik gerektirmeden yorum yapıldığını hatırlıyordum ama bulamıyordum.
  Teşekkür ederim.

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.