Blogcu tıkanması ve çareleri


 

Öğretmenlik yapmak, başına gelmeyen herkes için çok kolay bir iş olarak nitelendirilir. Aynı şekilde blog açmak da herkese kolay gelir. Özellikle “yazı yazarak para kazanmanın en basit yolu” olarak görenler blog açıp da yazmaya başlayınca işin aslını öğrenir ve gevşetmeye başlar. Önce ara sıra uğrar, sonra tamamen ayağını keser bloğundan. Böylece blogosfere bir çöp daha eklenmiş olur.

Şunu da belirtmeliyim ki bloğa her gün yazı yazmak pek mümkün değildir. Bazen günlerce bir kelime bile yazamazsın. Kitaplar okursun, internette dolaşırsın, videolar izlersin ama bir türlü ilham gelmez. İşte böyle durumlara “blogcu tıkanması” diyoruz. Bu zor günleri atlatmak için neler yapılır bir bakalım:

Stok yapmak

İlhamın geldiği günlerde üşenmeyerek bir sürü yazıyı stok yapmak, tıkanma günlerinde de bunları yayınlamak çok mantıklıca olacaktır.

Gündemi takip etmek

Kıyafet değiştirir gibi gündemin değiştirildiği ülkemizde gündemi takip etmek ve zaman zaman gündem üzerine yazılar yazmak tıkanma günlerini atlatmaya yardımcı olabilir.

Zorla masanın başına oturmak

Tıkanma yokmuş gibi düşünerek masanın başına oturmak, bir cümle de olsa yazmak için kendimizi zorlamak bu tıkanmayı atlatmaya yardım edebilir. Bir de bakmışsınız yepyeni bir yazı ortaya çıkıvermiş.

Geçmişe dönüş

Bloğu açıp daha önceki yazıları okumaya başlamak da ilhamın gelmesine neden olabilir. Belki de daha önce yazdığımız bir yazıya eklemeler ya da çıkarmalar yapma gereği duyarız.

Yardım etmek veya yardım almak

İnsanların zorlandığı bir problem hakkında araştırma yaparak yazı yazmak ya da arkadaşlarınızdan yazmanızı istedikleri bir konu var mı öğrenerek o konu üzerine yoğunlaşmak da tıkanma günlerini atlatmanıza yardım edebilir.

Dışarıya çıkmak

Açık havada yürüyüş yapmak, bir dostu ziyaret etmek, alışveriş yapmak gibi ev dışında yapılan faaliyetler zihnimizdeki tıkanmayı atlatmak için alternatif olabilir.

Benim yaptığım, yapıldığında işe yarayacağını düşündüğüm çözümler bunlar. Sizlerin de önereceği çözümler varsa yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

2 yorum

  • ufuk
    25 Aralık 2013 de 11:16

    klavyene sağlık 😀

  • Pc Maps - Yazılım Seo Sosyal M
    13 Ekim 2014 de 19:18

    şu taslak olayı iyi aslında ayrıca blog yazma işi içten gelicek ya ben onu bunu bilmem:))

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.