Blogcular İçin Hosting ve Domain’in Önemi


 

Sağdan soldan yazı araklayıp blog açarak para kazanmayı hayal edenler dışında blogların geneli belli birikime sahip insanların bu birikimlerini dünya ile paylaşmak ve yardıma ihtiyacı olanlara yardımcı olmak istemesi amacıyla açılıyor. İnternetle fazla haşir neşir olmayan biri olarak blog açmayı düşünüyorsanız host ve domain kelimeleri sizin için bir anlam ifade etmeyebilir. Ancak emin olun ilk öğrenmeniz gereken şey bu kelimelerin ne oldukları ve nasıl kullanıldıkları. Bu kelimeleri açıklamadan önce şunu söylemeyi kendime vazife addediyorum: Eğer amacınız sadece yazı, resim, video paylaşmaksa, bloğun sağını solunu kurcalayıp kendime göre düzenlemek istemiyorum diyorsanız ağrısız başınızı ağrıtmayın, gidin ücretsiz bir blog açın.

Yok, ben kod öğrenip bloğumun inciğinden cinciğine her yerine hükmetmek istiyorum diyorsanız hemen kredi kartınızı çıkarın. Çünkü host ve domain satın almanız gerekiyor.

Host; sitenizin içinde barındığı sunuculara deniyor. Site dosyalarınızı bu sunuculara FTP programı yardımıyla ya da hosting panelindeki dosya yöneticisi ile yükleyeceksiniz.

Domain ise sitenizin ismidir. Seçtiğiniz ismi seçtiğiniz uzantısıyla bu işi yapan firmalardan satın alarak belli bir süre tescillemiş olursunuz. Sonra aldığınız ismi hosta yönlendirmek için DNS (nemaserver)’ları hosting panelindeki uygun yere yazarsınız.

Açacağınız sitenizin sorunsuz bir şekilde yıllarca açık kalması için host ve domaini aldığınız firma çok önemlidir. Dosyaları yükleyeceğiniz sunucular insan yapısı olduğu için zaman zaman çökebilir, zaman zaman hata verebilir, zaman zaman çalıştığınız firma bile iflas edebilir. Böyle durumlar benim başıma gelmez demeyin. Bu konuda en büyük firmalardan olan GoDaddy ile çalıştığım halde bir ara bloğum epey yavaşlamış ve aylarca bu şekilde kalmıştı. Yoğun bir mail ve twitter yazışmalarından sonra hatanın kendilerinde olduğunu kabul ettirip düzelttirmeyi başardım.

Bu tarz durumlarda mağdur olmamak ve geri dönüşü olmayan zararlara uğramamak için ilk yapacağınız şey kişisel hostinglerden uzak durmak olmalıdır. Bazı gençler sunucu kiralayıp uygun fiyatlarla hosting satmakta, sonra heveslerini alınca (ya da yeterli kazanca ulaşınca) birden ortadan yok olmaktadırlar. Aman ha!

İkinci olarak da, firmalar hakkında yorumlara ve kaç yıldır faaliyette olduklarına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü müşterisini mağdur eden firma yok olmaya mahkûmdur. Yıllarca ayakta kalanlar işini iyi yapan firmalardır.

Üçüncü yapacağınız şey ise firmanın yerel bir firma olup olmadığına bakmak. Aslında yurt dışındaki firmalar daha iyi hizmet verse de dilini bilen insana derdini anlatmak daha kolaydır. Ayrıca sunucunun ülkemizde olması site hızına da etki yapar. Aynı parayı verecek olduktan sonra ülkemizdeki firmayla çalışmak bence daha mantıklı. Firmanın sunucuları saldırılara karşı nasıl koruduğunu ve kaç günde bir yedek aldığını öğrenmek ise dördüncü yapacağınız şey olmalı.

Bence fiyatlara bakmak en son yapacağınız şey olmalıdır. Ucuza kaçayım derken başınız ağrıyacağına verin bir yıllığına 80-100 lira ama adam gibi hizmet alın.

Hosting ve domaini hallettiyseniz tasarım öğrenmeye geçebilirsiniz:)

Hosting ve domain demişken; SRGZ blog’da çekiliş var!

Daha.net sponsorluğunda düzenlenen çekilişle özel ve güzel ödüller sizleri bekliyor. İsteyen her blog yazarının katılabileceği bu çekiliş sonunda birinciye 1 adet 125 lira değerindeki Bireysel Hosting Pro Paketi, ikinciye 1 adet domain ve çekilişe katılan herkese daha.net alışverişlerinde %20 indirim. Tek yapmanız gereken buraya tıklayıp çekilişe katılmak.

Bu açıklamalar doğrultusunda araştırmanızı yapıp size uygun bir firmayla çalışmaya başlayın. Yeni bloğunuz hayırlı olsun. Blogosfere Hoş Geldiniz!

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

  • vural egemen
    4 Şubat 2014 de 20:54

    Blog Yazarı olmak için , yada blogun inciğinden cinciğine kurcalamak için hosting ve domaine ihtiyaç yoktur. Bence günümüzde Google gibi bir yapı varken hosting ve domain ile uğraşmak çok mantıklı gelmiyor bana. Yine de WordPress’in hakkını yabana atamayız. Esnek yapısı ve estetik görünümü ile her zaman bir adım öndedir ancak blog yazarları için blogger kadar değil. Eskiden wordpress hayranı ve kullanıcısıydım ancak bir zaman geldi ve yukarıda bahsettiğiniz hosting kaynaklı problemler yüzünden bıktım usandım. Sonunda blogger’a geçtim. Hatta blogger üzerinden kendi domain ile yayın yapıyordum yani blogspot uzantılı değildi ama domained bile türlü türlü sorunlar çıktı. En sonunda karar verdim ve herşeyiyle blogger diyorum.

    ”Neden Blogspot?” isimli yazımda bunları detaylıca anlatmıştım.

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.