Çay


Biricik nişanlım ricamı kırmadı ve blog için güzel bir yazı kaleme aldı. Ellerine sağlık diyerek sizi yazıyla baş başa bırakıyorum:)

Yeşilin ve mavinin buluştuğu tertemiz bir havanın ciğerlerinize dolduğu diyardan herkese merhaba.

Ben bu ilk yazımda size çayı nasıl topladığımızı anlatacağım. Bahçeye tek olarak gidip çay toplamak acayip can sıkıcıdır. O yüzden her zaman yardımlaşma yaparak toplarız çayı. Yardımlaşma yapınca çay toplamak çok zevkli olur.

Çay bir yılda genelde üç, nadir olarak da dört sürüm verir. Çay toplamaya başlamadan önce bahçenin içinde bulunan yabani otlar temizleriz ki çayın içine karışım olmasın.

Çayı toplarken, sadece ona özel yapılmış, kenarında torbası olan çay makasını kullanırız. Kesilen filizler o torbanın içine girer.

Torba dolduktan sonra taşımaya kolay olması için kulplu çuvallara doldururuz. Doldururken de iyice bastırırız. Kulplu çuvallardan en az üç tanesini bir tenteye boşaltıp bohça gibi dört kenarından bağlarız. Yük ipiyle birlikte sırtlanıp çay alım yerine taşırız.

Fabrikadan görevliler tarafından çay önce tartılır ardından tenteler kamyona boşaltılır. Tartılan çayın kilosu görevlinin defterine kayıt yapıldıktan sonra çay veren kişinin defterine (cüzdana)de not edilir. Cüzdana not edilen çayın parasını ya da kurusunu alarak verdiğimiz çayın karşılığını almış oluruz.

Çayı yetiştiren kişilerden birisi olarak âcizane bir de lezzetli çay yapma sırrı vereyim; çaydanlığa kuru çayı koyduktan sonra kaynayan suyu fokur fokur kaynarken değil de hafif dinlendirdikten sonra yavaş yavaş dökerseniz hem lezzetli olur hem de kokusuz. Siz siz olun çayın demini asla kaynatmayın.

Leziz nice çaylar tatmanız dileğimle…

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

3 yorum

 • Beraat
  18 Kasım 2012 de 11:36

  Çay için verdiğiniz bilgilere teşekkürler. Tavsiyenizi deniyeceğim. Allah’a emanet olun. 🙂

 • emel10200
  3 Aralık 2012 de 15:04

  vayyy gzl yazmış 😉

  • ÇELEBİ KAPTAN
   3 Aralık 2012 de 20:56

   Ellerinize sağlık çay içerken hep toplayan taşıyan işleyen taşıyan dostları dualarla anacağım bu emek parayla satın alınamaz hakkınızı helal edin

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.