Çocuklar ve İnternet


Şu bir gerçek ki artık internetsiz ev bulmak neredeyse imkânsız. Zaten teknoloji devrinde internetsiz olmak da akıllıca değil.

Ancak internet başlı başına dipsiz bir okyanus. Ve her evin neşesi yavrularımız gözlerini açar açmaz bu okyanusa dalmaya başlıyorlar. Yüzme bilmeden okyanusa dalan ve okyanusun ferahlığını hisseden yavrularımız kısa sürede bu okyanusun bağımlısı oluyorlar.

Aklı başında büyüklerin bile kendini kurtaramadığı bu bağımlılıktan taze beyinleri kurtarmanın yollarını aramak yine bizlere yani anne-baba ve öğretmenlere düşüyor.

Şunu unutmayın, interneti tamamen yasaklamak çözüm değildir. Çünkü yasak olan şey tatlı gelir. Zaten bir ihtiyaç haline geldiği için yasaklamak da pek mümkün olmaz. Peki, bu durumda nasıl hareket edilmelidir?

İlk olarak Uzman Psikolog Alper Aksoy’un sözlerine kulak verelim:

•    Öncelikle internette tehlikeli programları ve sayfaları engelleyen filtreler alabilirsiniz. Bunun için bilgisayar satın aldığınız uzmanlara danışabilirsiniz.

•    Çocuğunuza internette de birtakım tehlikeler olduğunu anlatın.

•    Çocuğunuza, internetteyken kendini güvende hissetmesinin önemli olduğunu belirtin.

•    İnternette birtakım tehlikelerle karşılaştığında sizinle paylaşmasını ve sizin fikrinizi almasını teşvik edin.

•    Çocuğunuzun interneti hangi amaçlarla kullandığı hakkında bilgilenin.

•    Çocuğunuza internette ne kadar kalacağıyla ilgili sınırlar koyun.

•    İnterneti kullanırken herhangi bir sayfada ismini, şifrelerini, adresini, telefon numarasını ve okulunun adı gibi bilgileri kimseye vermemesini ve bu konularda çok dikkatli olmasını sık sık hatırlatın. Bu bilgilerin nerelere gideceğini hiç bilemeyeceğimizi belirtin.

•    Eğlence, sohbet etme gibi amaçlarla interneti kullanması konusunda yasaklar getirmeyin. Çünkü bunlar internette en çok merak uyandıran sayfalardır. Ona güvenliğini korumak için kimliğini gizli tutması gerektiğini belirtin.

Bunların haricinde neler yapılabilir?

1-İnternet kullanımıyla ilgili açık kurallar koyup taviz vermeyin. Taviz, yeni tavizlere yol açacaktır.

2-İnternet kullanımında örnek olun. Unutmayın, çocuklar taklitle öğrenir.

3-Reklam engelleyici uygulamalarla gereksiz ve kötü reklamlardan kurtulun. Yasa dışı olan birçok şey bu tarz reklamlarla kendisini gösterir.

4-Asla internetten tanıştıkları arkadaşlarıyla buluşmamaları konusunda ısrarcı olun.

5-Bilgisayarı göz önünde bulundurun ve çocukların sık girdikleri siteleri takip edin. Farkında olmak birçok tehlikenin önlenmesini sağlayacaktır.

6-Mümkünse çocukların saatlerini çalan online oyunlara bulaşmalarına engel olun. Daha eğitici, öğretici ve eğlendirici oyunlara yönlendirin.

7-İnternette nelerin yasal nelerin yasa dışı olduğu konusunda onlarla konuşun ve bunları sık sık hatırlatın.

8-Bir tehdit, taciz veya rahatsızlıkla karşılaşırsanız panik yapmayın. Çocuğunuza da güvende olduğunu hissettirin. Gerektiğinde mutlaka yetkililerden yardım isteyin.

İnternetteki suçları ihbar için şuraları kullanabilirsiniz:

– İHBAR HATTI: http://ihbarhatti.meb.gov.tr/

-İHBAR WEB: http://www.ihbarweb.org.tr/

-Telefon: 166

-Kısa Mesaj: 1199

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Sınıf Öğretmeni Olmak başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

  • deniz
    7 Şubat 2014 de 02:56

    Anne ve Baba olmak aynı zamanda iyi bir model olmayı da gerektirir, bu son derece doğru. Çok da güzel bir yazı olmuş ayrıca. Yalnız günümüzde herkesin elinde laptop, bir köşeye çekilmiş bir aile tablosu var, aile bilinçli değil ki çocuk ne yapsın ? demekten de kendimi alamıyorum.

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.