Çok şey istemiyorum, bir selam ver yeter!


 

Selam; emniyet, huzur, selamet, sağlık, barış, rahatlık, iyi netice, kurtuluş gibi manalara gelir. Selam vermek, bir kimseye yapılacak en güzel duadır. Selam, (Ben müslümanım, benden sana zarar gelmez, selamettesin) manasına, selamet üzere ol, müslüman olarak öl manalarına da gelir.

Maalesef çok kolay ve çok faydalı sünnetlerden olan selam unutulmaya başlandı. Hâlbuki tanıdık olsun olmasın yolda gördüğümüz insanlara selam verdiğimizde onlara bir yandan benden korkmana gerek yok derken diğer yandan gününün ferah geçmesi için de dua etmiş oluruz. Zaten selam verdiğimiz kişi de selamı almak zorundadır çünkü selamı vermek sünnet, almak ise farzdır. Böylece aynı duayı biz de almış oluruz.

Zaten bir Müslümanın diğeri için ettiği dua “temiz ağızla yapılmış” dua olarak nitelendirilmiş ve makbul dualardan olduğu Peygamberimiz tarafından haber verilmiştir.

Osmanlı zamanında karşıdan gelen insanın selam vermesiyle o kişinin Müslüman olduğunu anlayıp rahatlarlarmış. Eğer selam vermiyorsa bu kişinin kendilerine zarar verme niyetinde olduğunu düşünerek tedirgin olurlarmış.

Atalarımız “selam kelamdan öncedir” derler. Yani ne kadar acil işimiz de olsa önce selam verip sonra konuşmaya başlamamız gerekiyor.

Ayrıca “selam Allah’ın kelamıdır” denir ki bundan kasıt cennet ehli cennete ilk girdiğinde Rabbimiz onları “selamün aleyküm” kelamıyla karşılayacaktır. Bu olay Kuran-ı Kerimde anlatılmaktadır.

Üstün Dökmen’in şu satırları ne kadar da güzeldir:

Yola çıkınca her sabah,
Bulutlara selam ver.
Taşlara, kuşlara, atlara, otlara
İnsanlara selam ver.
Ne görürsen selam ver.
Sonra çıkarıp cebinden aynanı
Bir selam da kendine ver.
Hatırın kalmasın el gün yanında
Bu dünyada sen de varsın!
Üleştir dostluğunu varlığınla,
Bir kısmı seni de sarsın.

“Günaydın” , “iyi günler” gibi selamlamalar da kullanılabilir ancak en güzeli “selamün aleyküm” demektir. Alan kişi de “ve aleyküm selam” diyerek almalıdır.

Ancak şu kişilere bulundukları hal içerisinde selam verilmez:

1- Namazda olana,

2- Hutbe okuyana ve hutbeyi dinleyene,

3- Kur’an-ı kerim okuyana ve dinleyene,

4- Vaaz edene ve dinleyene,

5- Fıkıh dersi çalışana,

6- Din dersi verene ve din dersi ile meşgul olanlara,

7- Eşi ile meşgul olana,

8- Avret yeri açık olana,

9- Abdest bozmakta olana,

10- Yemek yemekte olana,

Şu kimselere de selam vermek günah olarak nitelendirilmiştir:

1- Yabancı kızlara ve genç kadınlara,

2- Kumarbaza ve her oyunu oynayana,

3- İçki içenlere,

4- Gıybet edenlere,

5- Şarkıcılara,

6- Fasıklara [Açıktan günah işleyenlere],

7- Kadınlara, kızlara bakanlara selam verilmez.

Sözlerimi bitirirken Efendimiz’in (sav) iki müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum:

-Efendimiz: “Aranızda sevginizi çoğaltarak sizi kucaklaştıracak bir söz haber vereyim mi? diye sorduğunda, Ashabının “Ver ya Resullallah” demeleri üzerine:’ Selamlaşın, aranızda selamı yayın!’ buyurmuştur.

-Bir Müslüman diğer Müslüman’la karşılaşınca önce selam verip sonra da sevgi ile el tutuşup musafaha ederlerse (el sıkışırlarsa), ağaçların sararmış yapraklarının döküldüğü gibi, ayrılmadan günahları dökülmüş olur.

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

3 yorum

 • Beraat
  3 Aralık 2013 de 12:53

  Selamun Aleyküm.
  yemek yemekte olana ve yabancı kızlara kısmını anlayamadım anlatırmısın abi?

  • cem
   4 Aralık 2013 de 10:14

   Ve aleyküm selam
   Namahrem olan kadınlara ve kızlara selam vermek zaten günah. Yemek yiyenler de ağızları dolu olduğu için o an selam alamayabilirler diye selam verilmeyebilir denilmiştir.

 • Elanur
  26 Ağustos 2017 de 16:18

  Selamun aleykum hocam selam alıp vermenin önemli olduğunu biliyrdum ama bu kadar ayrıntıyı hiç düşünmemiştim yine muhtesemsiniz tebrik ederim

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.