Çöpe attığımız paralar!


Parayı kim çöpe atar ki? Ekmeği çöpe atanı bile gördük (Allah affetsin) de parayı çöpe atanı henüz görmedik. En azından fiziksel olarak atmıyoruz. Ama ruhumuz bile duymadan veya kendimizce yüce gönüllülük (!!!) yaparak bir sürü parayı çöpe atıyoruz.

Biraz olayı açmam gerekirse; kolay kolay hiç birimiz 50 kuruşun altındaki paralara tenezzül bile etmez. Ama bu paralara tenezzül ettikleri için epey para kazandırdıklarımız var. Hayır hayır dilencilerden bahsetmiyorum.

BKM son bir yıl içinde yurtiçinde yaklaşık 4,36 milyar adet kartlı ödeme işlemi gerçekleştiğini, bu işlemlerin yüzde 35’inde yani 1,53 milyar adedinde ödeme tutarının 10 kuruş altında gerçekleştiğini açıklamış. Son bir yılda 71 milyon TL’nin kartlı ödemeler sayesinde kullanıcıların cebinde kaldığını söyleyerek eğer tüm alışverişlerde kart kullanılsaydı cebimizde kalan tutar 178 milyon TL’ye kadar çıkabileceğinin altını çizmiş.

Bu rakamlar son bir yıl içinde ülkemizde kayda geçen alışverişlere göre belirtilmiş. Ya kayda geçmeyenler? Ya bundan önceki yıllar?

Hala beni anlamadıysanız şöyle özetleyeyim; alışverişlerde para üstü alırken hiçbir zaman kuruşu kuruşuna alamayız. Bir ürün 9.90 tl ise biz 10tl verir çıkar gideriz. Kalan 10 kuruşu kasiyer elimize tutuşturmadığı sürece istemeye utanırız adeta. İyi de neden?

Birkaç ufak hesaplama yapalım mı konuyu genişletmek için?

Bir yılda 52 hafta var ve siz haftada bir kez aracınıza gaz alıyorsunuz diyelim. Başıma gelenlerden yola çıkarak konuşuyorum eğer ödemeyi kartla yapmazsanız petrolcüler 25-75 kuruş arası parayı genelde para üstü olarak vermiyorlar. Depoyu doldurduğunuzda eğer yuvarlak bir rakamda dolmadıysa yandınız; en az 25 kuruşunuz orada kaldı demektir.

52 x 0.25 = 13 TL

Ruhunuz duymadı ama bir yılda en az 13 TL cebinizden çıktı.

Peki, aynı hesabı alışverişler için düşünelim. Haftada en az iki kere markete,  bir kere de pazara gitsek. Her defasında 10 kuruş bıraksak ne yapıyor bakalım.

52 x 3 = 156

156 x 0.1 = 15.6 TL

Farkında mısınız bilmiyorum ama yüzüne bile bakmadığımız bu paraların toplamı en az değerlerde hesap yaptığım halde 29 tl civarında oldu. Sayıları arttırarak çıkan sonucu büyütmek mümkün. Kartopu gibi yuvarlandıkça çığ etkisi yapıyor sayılar. Yukarıdaki paragrafı şimdi anladınız sanıyorum.

Bir de olaya farklı bir boyuttan baktırayım. Yine petrolcülerden vereyim örneği çünkü acayip sinirimi bozdular kendileri. 365 günde her gün en az 100 araç geldiğini düşünelim. Her araçtan da en az 25 kuruş cebe attıklarını varsayalım.

365 x 100 = 36500

36500 x 0.25  = 9125 TL

Rakama dikkat ettiniz mi? Bir yılda en az 9125 lira adamların cebine bırakıyoruz. Eski parayla 9 milyar. Yani gariban bir aile için ufaktan bir araba parası adamlara kalıyor ama hiçbirimizin umrunda değil. İyi de adamlar zaten sattıkları gaz, benzin ve mazottan dağlar kadar kar ediyorlar. Üstüne bu kadar parayı neden hibe ediyoruz? Çok mu zenginiz? Çok mu yüce gönüllüyüz? Yoksa enayi yerine konuluyoruz da farkında değil miyiz?

Evet, sevgili okuyucum!

Bu kadar zırvalamamın özetinde diyorum ki; ben bundan sonra alışverişlerde kart kullanacağım. Çünkü kartla aldığınızda 0.001 kuruşunuz bile cebinizde kalıyor. Kullanmadığımızda ise cebimize, açtıkları minnacık delikten bozuk paralarımızı aşıran fareler dadanıyor. Benden söylemesi!

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Yastayım Bugün başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

3 yorum

 • Habibe
  24 Ağustos 2017 de 18:50

  Muhteşem olmuş

 • Elanur
  25 Ağustos 2017 de 09:13

  Gayet mantıklı doğru tesbitler tebrik ederim

 • Tolga COSGUN (@TolgaCogun)
  29 Ağustos 2017 de 22:30

  yere attığımız 5 kuruşlar mantığı hocam

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.