Değişik İsim Koyma Merakı


Güzel isim koymak bir çocuğun anne-babası üzerindeki haklarından biridir.* Ayrıca her insan kıyamet günü hesap vermeye kendi ismi ve babasının ismiyle çağırılacak.** Tuhaf ismi olanlar hesap vermeye gelirken milyarlarca insan içinde utanacak ve bu nedenle ailesinden şikâyetçi olacak.***

Ama güzel isim koyacağız diye enteresan isim koymaya da gerek var mı? Son zamanlarda bu “değişik isim koyma merakı” yüzünden tuhaf tuhaf isimler duyar olduk.

Eskiden ne güzel anne baba isimleri verilirmiş evlatlara. Şimdi tam tersi anne baba isimleri vermemek için daha evlenmeden pazarlık yapılıyor;

-ne senin anne-babanın adı ne benim anne-babamın adını koyalım.

-eee ne koyacağız peki?

-farklı bir isim araştıralım internetten.

Bununla ilgili bir sürü site var zaten. Buluyorlar bir isim. Çoğu zaman anlamına bile bakmıyorlar. Kimsede yoksa, kulağa da hoş geliyorsa koy gitsin.

Ama ismiyle müsemma diye bir deyim var. Yani isim, konulan çocuğa etki ediyor. Koyduğun isim o çocuğa nasıl etki edecek düşünüyor musun?

Hadi onu geçtim, sırf anlamı güzel diye söylenişi zor, akılda tutulması imkânsız bir isim seçmek zorunda mısın? Çocuk kendisinin bile söyleyemediği ismi ne yapsın? Belki de yıllarca alay konusu olacak o isim yüzünden.

Peki, çocuğunun büyüyeceğini ve dede-nine olacağını da düşünüyor musun? Yıllar sonra “Berktuğ dede” “Ceylin su nine” diye çağrılacakları aklına geliyor mu?

Onun yerine Rabbimizin en sevdiği isimlerden**** ya da Peygamberlerin isimlerinden koysana. Sahabelerin ve Allah dostlarının isimlerinden koymak da güzel bir fikir. Sen yeter ki isim iste. Önünde birçok alternatif var.

Bu yazıyı yazmadan önce yaptığım araştırmada şu paragraf çok dikkatimi çekti:

Uzman Psikolog Yücel Sözer, ailelerin çocuklarına farklı isim koyarken bu isimlerin kendi hayatlarında istedikleri ama gerçekleştiremedikleri ideallerini simgelediğini belirtiyor. Günümüzde anne ve babaların çocukları üzerinden var olmaya çalıştığını belirten Sözer, bunun en büyük sebebinin ebeveynin kendinde gördüğü yetersizlik olduğunu söylüyor. Sözer, “Aileler, çocuklarını diğerlerine benzemeyen, herkes gibi olmayan, özel bir yere koyma çabası içerisinde. Çocuklarına sıra dışı ve ilgi çekici isimler koyarak kendilerini daha farklı ve iyi hissediyorlar. Ayrıca anne ve babalar çocukla ilgili gelecek planlarını yaparken, farkında olarak ya da olmayarak kendi yaşamlarında gerçekleştiremedikleri ideallerini de simgeleştiriyor. Birtakım değerleri, koyduğu isimle çocuğa yansıtıyor.” şeklinde konuşuyor. Sözer, ‘Dikkat ve ilgi çeksin’ diye konulan farklı isimlerin çocuğun özgüvenini zedelediğini iddia ediyor.*****

Toplum olarak kendi gerçekleştiremediğimiz şeyleri çocuklarımızın üzerine yüklemeyi bırakmamız lazım. Zaten zamane çocukları üzerinde fazlasıyla baskı var.

İlla ki çocuğunuzu farklı yapacaksanız bunu tuhaf isimler koyarak değil de onu güzel ahlaklı ve sorumluluk sahibi bir birey olarak yetiştirerek yapın.

Çünkü toplum olarak Berke’lere, Bilun’lara, İlçim’lere değil ahlaklı ve sorumluluk sahibi “BİREY”lere ihtiyacımız var.

Yine de “herkes kendi tercihlerinin sorumlusudur.”* Çocuğa güzel isim vermek, dînini öğretmek ve vakti gelince evlendirmek, evlâdın babası üzerindeki haklarındandır. (Hadis-i Şerif;Ebû Nuaym)

** “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız öyleyse isimlerinizi güzel yapın.”(Hadis-i şerif; Ebu Davud, Edep 69)

*** “İyi isimler seçin, zira kıyamet günü size o isimlerle hitap edilecek ve “Ey falanın oğlu falan; kalk da hidayet bulduğun nura doğru git ve ey falanın oğlu falan; seni hidayet edece nurun olmadığı halde kalk” denecek.”(Hadis-i Şerif; Vesail-uş Şiâ, c.15, s.123)

**** Allah indinde en güzel olan isimler, Abdullah, Abdurrahmandır. (Hadis-i Şerif; Müslim)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Evlendikten Sonra... başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

3 yorum

 • Reyhan
  20 Mayıs 2013 de 22:38

  Güzel bir konuya,güzel bir şekilde değinmişsiniz 🙂 Faydalı bir yazı olmuş.Özellikle de “Uzman Psikolog Yücel Sözer, ailelerin çocuklarına farklı isim koyarken bu isimlerin kendi hayatlarında istedikleri ama gerçekleştiremedikleri ideallerini simgelediğini belirtiyor..” ve devamında anlatılan kısım ilginçti.

 • vişnap
  20 Mayıs 2013 de 23:33

  Gün gelecek modern isimler çoğunlukta olacağı için o modern isimleri taşıyanlar nine,dede olduklarında yadırganacaklarını sanmam .Çünkü etrafları modern isimlerle dolu olacak.Ama anlam bakımından isim koyarken dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum ben de.

 • Halil İbrahim
  22 Mayıs 2015 de 22:57

  Güzel bir konuya değinmişsin. Aslında Milletimizin kanayan bu yarası sadece aşağılık kompleksinden kaynaklanıyor. Dal budak isim koyunca daha modern olma gibi bir duygu yaşıyorlar hepsi kompleks…

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.