Demokrasinin çok uzağında…


Daha ilkokuldayken öğrenmiştik demos halk, kratos egemenlik demekmiş. İkisi birleşince halkın kendisini yönetecekleri seçmesi anlamında bir kelime oluyormuş.

Yirmi küsür yıllık hayatımda bizzat görerek, kalan yetmiş yılın yazıldığı kısmını kitaplardan okuyarak öğrendim ki demokrasi bizim ülkemize hiç uğramamış. 600 yıl ve öncesinde bir lider tarafından yönetilen, bir liderin önderliğinde bütün dünyaya korku salan bir millete “haydi yöneticinizi kendiniz seçin” denilmiş. Ne olduğunu, nasıl yapıldığını bile anlatmadan seçimler yapılmış, halkımız olayı çözüp de olaylara müdahil olana kadar da atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş.

Bunlar yetmiyormuş gibi ne zaman halkımız kendi istediği kişiyi başa getirmek istese darbe yapılmış ve birilerinin istediği kişiler başa geçmiş.

Elinizi vicdanınıza koyup söyleyin nerede demokrasi? Ve bu demokrasi denilen yönetim biçimi hangi ülkede layıkıyla uygulanıyor?

Yıl 2014, demokrasi ülkemize geleli 91 yıl geçmiş ama daha demokrasinin ilk adımı olan seçim olayını çözememişiz. Seçim sandıkları askerle-polisle korunuyor, birileri gelip binlerce kişinin adına oy kullanmak istiyor, iş yapacak olan değil parayı basan aday oluyor, küçücük bir muhtarlık için bile kavgalar, küskünlükler yaşanıyor, birçok kişi oy kullanmaya bile gitmiyor, kullanılan binlerce oy geçersiz çıkıyor, geçerli oyların sayılmasında hile olup olmadığı şüphesi herkesin beyninde dolaşıyor.

Gereksiz ve gürültülü seçim propagandalarına, yapılan israflara, söylenen yalanlara girmiyorum bile.

Kişiye değil partiye göre oy vermek, holiganlık derecesinde parti taraftarlığı, seçilenlerin diğerlerini yok sayması… Ve daha neler neler…

Biz seçemiyoruz bile, kaldı ki demokrasiyi yaşayacağız.

Zaten ne zaman bir babayiğit çıksa, halkı derleyip toparlayacak bir lider çıksa ya asmışlar, ya zehirlemişler ya helikopterini düşürmüşler. Halkın iradesini yok saymışlar, koskoca milleti aptal yerine koymuşlar, hep kendi bildiklerini okumuşlar. Bir avuç azınlık dev gibi milleti avucunda oynatmış. Oyuncular zaman içinde değişse de aynı oyun aynı senaryoyla defalarca millet üzerinde oynanmış maalesef.

Kısacası demokrasi milletimize dar mı gelmiş bol mu gelmiş orasını bilmiyorum ama tam gelmemiş ondan eminim.

Bunca yıldır demokrasiyi anlayacak insanları bile yetiştirememişiz. Birileri de çıkıp bu cahilliğimizden sonuna kadar yararlanmış ve kasasını doldurup gitmiş. Halk yasalarla, darbelerle inim inim inlerken bu adamlar yasaları kendilerine göre ayarlayıp köşeyi dönmüşler.

Bir seçim daha yaklaşırken kafam bin türlü düşünceyle allak bullak. Daha bugün seçim tartışması yüzünden bir insan canından olmuş. Seçime kadarki şu bir buçuk ay içinde ve sonrasında daha kim bilir ne olaylarla karşılaşacağız.

Üç kuruş maaş, üç-beş yıl birilerini yönetme hırsıyla insan dediğimiz canlının ne kadar “hayvanlaşabildiğini” hep beraber bekleyip göreceğiz.

Son olarak şunu söylemek isterim: “Olsun be aldırma Yaradan yârdır. Sanma ki zalimin ettiği kârdır. Mazlumun âhı indirir şâhı. Her şeyin elbet bir vakti vardır.” 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Tatil Bitti Sendromu Nasıl Atlatılır? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • bosshakan
    14 Mayıs 2015 de 08:36

    Ben de bugünlerde buna benzer seçimlerle ilgili bir yazı yazmayı düşünüyordum vazgeçtim, ama yazının temasını burada dillendireyim hadi, kararsız ya da tarafsız seçmenlere yıllarca hep hakaret ya da taraf etme çabasında olan sözler sarf edildiğini gördüm. Arkadaş ben birincisi hangisinin dürüst olduğundan hala emin olamadığım için, ikincisi de bana tarafsızım diye aptal muamelesi yapanların daha birbirinin tercihlerine saygı gösteremediğini gördüğüm için (birbirini öldüren var bu mesele için) tarafsızım. Yani a partili b partiliye saygı duymuyor ki ona da aptal diyor, varsın ben kararsızım diye aptal desin. Yani özetle aynen dediğin gibi kardeşim demokrasi bize çok çok uzak…

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.