Dilime Dolananlar-1


Sağda solda rastladığımda dilime takılan bazı şeyleri araştırdım ve ilginç bilgilere ulaştım. Sonra da bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Böyle kötü bir özelliğim var. Bir şey dilime takıldı mı mutlaka araştırıp kafamı rahatlatmam gerekir. Yoksa sürekli beynimde ve dilimde dolanır durur.

İşte son zamanlarda dilime dolananlar;

Betik

Eskiden Firefox kullanırken (betik yanıt vermiyor hatası olarak) sık sık karşılaştığımız bu kelime aslında yazılı olan şey, yazılmış, yazılı, kitap anlamına geliyor. Bilgisayar dilinde ise “Bilgisayar programlamada bir yorumlayıcı tarafından yorumlanarak işletilmesi gereken toplu iş dosyalarının ya da program dosyalarının tümüne verilen isim” demekmiş. Ama size “script” dersem ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız:)

Pinyata

Tv’de izleyecek bir şey bulamadığımda açar çizgi film izlerim. Geçen gün bu çizgi filmlerden birinde duydum bu kelimeyi. Araştırınca ilginç bir şey olduğunu öğrendim:

Güney Amerikalı özellikle Meksikalı çocuklar tarafından doğum günlerinde gelenek haline getirilmiş sonra tüm dünyaya yayılmış bir oyun. Çeşitli şekillerde yapılmış kâğıt kutuların içine oyuncak, şekerleme gibi şeyler doldurulmasıyla yapılıyor pinyatalar.

Peki, nasıl oynanıyor?

Pinyata bir ağaç dalına iple asılıyor. Sonra çocuklar sıraya giriyor ve gözleri bağlanıyor. Ellerine de pinyata sopası denilen özel bir sopa veriliyor. Sırayla bu pinyataya vurup kutuyu parçalamaya çalışıyorlar. Kutu parçalanınca da içindeki oyuncaklar ve şekerler yere dökülüyor. Çocuklar da bunları kapışıyor. Değişik bir oyun değil mi?:)

Pandalar

Nereden aklıma geldi bilmiyorum ama “pandaların ayı olup olmadığı” aklıma geldi. Küçük bir araştırma yapınca doğrusunu öğrendim; pandalar da ayı sınıfına dâhilmiş.

Ayrıca iki türü olduğunu öğrendim: büyük panda, küçük panda.

Büyük panda(dev panda); hepimizin bildiği siyah beyaz renkli, nesli tükenme tehlikesi olan pandaymış.

Küçük panda(kızıl panda); daha küçük, rakuna çok benzeyen bir panda türü. Maalesef bunların da nesli tehlike altındaymış.

Sizin de dilinize kelimelerin takıldığı olur mu?

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Değişik İsim Koyma Merakı başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

3 yorum

 • sinem
  21 Mayıs 2013 de 10:12

  özellikle pinyata bayıldım merak ettiklerinizi araştırıp bizlerle paylaşmanız da ayrıca güzel saygılar

  • Aruchan
   Cem Baki
   21 Mayıs 2013 de 10:19

   teşekkür ederim…bloguma da hoşgeldiniz…saygılar bizden

 • Reyhan
  21 Mayıs 2013 de 12:13

  Pinyata güzel oyunmuş 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.