Dilime Dolananlar 10


2014 yılında dokuzuncusunu yazdığım bu serinin diğer yazılarına da bakmanızı öneririm. Genel olarak bu yazı dizisinde internette dolanırken aklıma/dilime takılan, sonrasında araştırıp öğrendiğim yeni kavramları sizlere dilim döndüğünce anlatıyorum.

Aşağıda son zamanlarda dilime dolanan ilginç kelimeler sizleri bekliyor. Keyifli okumalar dilerim!

Pestisit nedir?

Ufak Tefek Cinayetler dizisinde geçince herkesin dikkatini çeken bu kelime; zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlara denirmiş. Bu karışım kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilmekteymiş.

Chia Nedir?

Maya dilinde “enerji” anlamına gelen bu bitki Meksika ve Guatemala’da yetişiyormuş. Günlük protein ihtiyacını karşılar ayrıca kas gelişimi için oldukça idealmiş. Aynı zamanda kan şekerini ve kolesterolü düzenlermiş. Ayrıca sindirim sistemini düzenlermiş, kilo vermeye yardımcı olurmuş ve kalp krizi riskini azaltırmış. Doyma hissi de verdiği için özellikle kilo problemi olanlar için idealmiş. Ne diyelim, ara sıra alıp tüketmek lazım kendisini.

Cushing Sendromu?

Türk sinemasından tanıdığımız Türkan Şoray’ın Cushing sendromuna yakalanarak beyin ameliyatı olduğu gündeme gelince herkesin dikkatini çeken bu hastalık vücuttaki kortizol hormonunun fazlalığı olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalığın belirtileri olarak; aydede yüzü denen şişmiş yüz, kırmızı yanaklar, şişmiş bir vücut ancak vücutla ters orantılı olarak ince kol ve bacaklar, karında kırmızı ve geniş çatlaklar olur. Ayrıca oturup kalkma, merdiven çıkma gibi faaliyetlerde güçlük kendini gösterir.

Sübye nedir?

Her yörede farklı anlama gelen bu kelime İzmir Tire’de kavun çekirdeğinden yapılan bir tür içecekmiş. Kavrulmuş kavun çekirdekleri suya bırakılıp suda şişince alınarak bir dibekte dövülür. Sonra bir tülbentte iyice sıkıldıktan sonra içine şeker ve gülsuyu eklenir. Tadının kavunlu süt gibi olduğu, enerji ve ferahlık verdiği söyleniyor.

Bir diğer anlamı da pirincin suda bekletilerek, süzülmesiyle elde edilen nişastalı eriyikmiş.

Ve son olarak kalamara benzeyen, kafadan bacaklı deniz canlısına da sübye deniliyormuş.

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Siz ne biriktiriyorsunuz? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.