Dilime dolananlar-2


Kitap okurken veya internette dolaşırken dilime dolananları sizler için araştırmaya devam ediyorum. Daha önce de söylediğim gibi bunları araştırmazsam kafam rahatlamıyor:)

Melek Yatırımcı

Henüz yolun başında olan (Start-up) bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan kişilere deniyormuş. Diğer bir deyişle yüksek risk ve yüksek büyüme potansiyeli içeren firmalara, kuruluşlarının çok erken bir döneminde yatırım yapan yatırımcıları kasteden ve son zamanlarda çok duyulan bir ifade.

Bu insanlar tecrübelerine dayanarak geleceği görüyorlar ve ona göre bir fikre ya da işletmeye yatırım yapıyorlar. Bu sayede yatırıma ihtiyacı olan kişilere “yardım meleği” gibi yetişiyorlar. Sanırım bu nedenle melek yatırımcı deniyor kendilerine:)

Liberalizm

Liberalizm veya özgürlükçülük, bireysel özgürlüğü temel alan düşünce akımıdır. Liberalizm’in içerisinde: insan hakları, çoğulcu demokrasi, sivil haklar, inanç özgürlüğü, eşitlik, barış, adalet, bireycilik, serbest ticaret, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve özel mülkiyet gibi fikirler vardır.

Ziggurat

Eski Mezopotamya’da Sümerlerde, Babillerde ve Asurlarda bir çeşit tapınakmış. Şekli piramide benzemektedir ve çok yüksek yerlere kurulurlar. Bunun amacı da ne kadar gökyüzüne yakın olursa, tanrılara ulaşımın o kadar kolay olduğuna inanılmasıydı. Ayrıca zigguratların yüksek bir yer olması sayesinde rahipler yükselen sulardan ve sellerden kaçabiliyorlardı.

Genelde üç bölümden oluşan zigguratlar en altta depo, orta katta tapınak ve en üstte de gözlemevi şeklinde yapılırdı.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Kaybolan Değerlerimiz-2 başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • vişnap
    30 Mayıs 2013 de 22:08

    Güzel faydalı bir yazı olmuş emeğine sağlık olsun sevgili Cem Baki.

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.