Dilime Dolananlar-3


Son zamanlarda çok sık duyduğumuz bu kelimeleri sizler için araştırdım. Anlamını bilelim ki kullanırken daha dikkatli davranalım!

Biber Gazı

Polis işlerinde, isyan ve kargaşa kontrollerinde, kişisel olarak kendini savunmada, ayı ve köpek gibi hayvanlara karşı korunmada kullanılan (gözlerde kontrolsüz gözyaşı akmasına sebep olan, acı ve hatta geçici körlük nedeniyle gözleri tahriş edebilen kimyasal bileşiklerde içerebilen) bir göz yaşartıcı gazdır.

Biber gazının etken maddesi Kırmızı Şili biberi veya acı Arnavut biberinden elde edilen kapsaisindir. Bu madde suda çözünmediği için çok miktarda su bile biber gazının etkisini azaltmaz. Genellikle kurbanların gözyaşı üretimini arttırmak için sık sık göz kırpması ve irrite edici maddeyi gözden çıkarması tavsiye edilir. Limon ve süt tedavide kullanılsa da acının azalmasında en etkili etmen zamandır.

Çapulcu

Bu kelimenin anlamını bilmek için önce çapul kelimesini öğrenelim; çapul TDK sözlüğüne göre soygun ve yağma anlamına geliyor. Bir de Osmanlı Devleti zamanında akıncıların keşif yaparken elde ettiği mallara da çapul denilirmiş. Ama bunun mevzumuzla alakası yok:)

Yukarıdaki açıklamaya göre çapulcu; soyguncu ve yağmacı demek oluyor.

Gaz Bombası

Gözdeki korneayı uyararak gözyaşı, acı ve hatta körlüğe sebep olan ölümcül olmayan bir kimyasal silah. Askerî kullanımı çeşitli uluslararası anlaşmalarla yasaklanmış olsa da polis tarafından kullanımı devam etmektedir. Ani etkileri; göz yaşarması, hapşırık, öksürük, zorlu soluma, gözlerde ağrı, geçici körlük, göz kapaklarında, boğazda ve midede tahriş, bulantı, kusma, ishal ve deride tahriş, tansiyon yüksekliğidir.

İşte üzerindeki uyarılar:

-Direkt olarak insanların üzerine atış yapmayınız.

-Olası yangın tehlikesi yaratılabilir.

-Sadece iyi eğitimli personel tarafından kullanılmalıdır.

-Yalnız açık alanlarda kullanılır.

-En uzak mesafeye atabilmek için 45 derecelik açı ile atış yapılır.

-Son kullanma tarihinden sonra kullanılması tehlikelidir.

-Gaza maruz kalınan durumlarda etkili alandan uzaklaşıp gözlerinizi bol su ile yıkayınız.

-Gaza maruz kalınan bölgelerde kesinlikle merhem ya da losyon uygulamayınız.

 Marjinal

Sözlükte aykırı, kenarda, sınırda, değeri düşük gibi anlamları olan bu kelime “kişinin toplumla olan bağlarını koruyup, toplumda ki sıradan bir insan gibi toplumla kaynaşabilmesi ama giyim, yaşam tarzı ve düşünsel boyutu ile onlardan farklı olması” anlamında kullanılmaktadır.

Portakal Gazı

Biber gazının ağırlaştırılmış halidir. Söylentiye göre biber gazı bunun yanında nargile gibi kalmaktadır. Amerika’nın Vietnam’da kullandığı yasaklanmış “Agent Orange” ile alakası yoktur. Renginden ve etkisinin şiddetinden dolayı insanlar öyle sanmıştır.

Provokasyon

Kışkırtmak, uyandırmak, tahrik etmek, kızdırmak, üstüne gitmek anlamlarına gelen bu kelime daha çok “insanlara yalan yanlış şeyler söyleyerek gaza getirmek, isyana ve eyleme teşvik etmek“ anlamında kullanılıyor.

Protesto

Bir davranışı, bir düşünceyi, bir uygulamayı haksız, yersiz, gereksiz bularak karşı çıkma, kabul etmeme. Bunu da çeşitli söz ve davranışlarla eyleme dönüştürme anlamında İtalyanca bir kelime.

TOMA

(Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı), Nurol Makina tarafından güvenlik güçlerinin gereksinimlerini karşılamak için üretilen zırhlı bir araçtır. İç güvenliği sağlamada ve toplumsal olayların bastırılması ve kontrol altına alınmasında çok ektin bir araçtır.

Su, Boya ve Gaz Atma Özellikleri:

-Bilgisayarlı su topu kontrol sistemi

-5.000-10.000 lt.lik su tankı

-60 lt.lik gaz tankı

-60 lt.lik boya tankı

-80 lt.lik köpük tankı

-Üç farklı su atma özelliği: Kısa, Uzun, Sürekli

-Farklı su, boya, gaz, köpük karışımı atma kombinasyonları

-Göl veya kuyudan su çekme ve kendi kendine su tankını doldurma kabiliyeti

-Yangın Söndürme Kabiliyeti

  Vandalizm

Bilgisizlik yüzünden ya da zevk için kamu malları ya da sanat yapıtlarını büyük zararlara yol açarak yıkmak ve bu yıkımı kendi başına bir amaç durumuna getirmektir. İlk olarak Fransız Devrimi sırasında Henri Grégoire isimli bir papaz ordunun davranışlarını 455 yılında Roma’yı yağmalayan Cermen soyundan gelen Slav kökenli Vandallara benzetmesiyle ortaya çıkmıştır. Antisosyal kişilik bozukluğu olarak tanımlanmıştır ve erkek bireylerde daha sık görülmektedir.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Bir de benden dinleyin başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

2 yorum

  • Reyhan
    8 Haziran 2013 de 19:34

    bir vandalizm’i bilmiyormuşum 🙂

  • byrm35
    8 Haziran 2013 de 20:05

    thanks editör çok açıklayıcı olmuş sayende öğrendik:)

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.