Dilime Dolananlar-4


Geek

Geek kelimesini ilk duyduğumda “asosyal” anlamında bir hakaret olduğunu sanmıştım. İnternette araştırdığımda çok şaşırdım. Çünkü geek aslında çok kapsamlı bir kelimeymiş.

İnek, bilgisayar delisi, dahi, teknoloji manyağı gibi kısa çevirileri olsa da aslında “geek” kelimesinin tam karşılığı dilimizde henüz mevcut değil. Ancak bazı internet siteleri geek kelimesini; sosyal yaşantısı olan ancak yaşantı tarzı sokaktaki vatandaşın alışık olmadığı şekilde belli malzemelere bağımlı (bilgisayar, fizik, astronomi, oyun, edebiyat) ve bir araya geldiklerinde muhabbetleri bilgi çöplüğünü havalandıran fırtına formunda geçen insan topluluğu olarak tanımlanmaktadır.

Özellikle bilgisayar geek’i olabilmek için neleri becermeniz gerektiği hakkında bir sürü makaleye rastladığımı söylemek isterim.

Body Splash (ya da Body Mist)

BİM’in broşürünü incelerken takıldı aklıma. Ben de internette kısa bir araştırma yaptım. Ne olduğunu tam olarak kavrayabilmem için kısa bir çeviri yapmam gerekti ama buna değdi:)

Parfümden daha az yoğunlukta ama parfüm gibi karışık kokular içermeyen, genelde sprey şeklinde satışa sunulan parfümeri ürünüdür. Kısaca vücut spreyi olarak adlandırılabilir. Sadece bayanlar için üretilmiştir. Banyo sonrası vücuda tazelik ve ferahlık vermesi için kullanılır. Çoğunlukla karışık değil sade kokular içerir. Mesela; vanilya, çilek, şeftali gibi… Kokusu kalıcı değil hafif ve geçicidir. Sıcak havalarda hızlıca rahatlamak için kullanılabilir.

Metamfetamin

Aşırı derece zararlı bir uyuşturucunun ismi olan ve söylemesi oldukça güç olan bu kelime yeni başladığım Breaking Bad dizisi yüzünden dilime dolandı. Kısaca anlatmam gerekirse; ilk kez 1893 yılında Japonlar tarafından sentezlenen bu madde ismini kimyasal yapısından alıyor: methyl alpha-methylphenylethylamine.

Kolay yapılabilmesine rağmen zararları maksimum düzeydedir. İşte birkaç zararı:

Kokainden kat kat tesirlidir. Beyin kimyasını bozup depresyona ve halüsinasyona yol açar. Kullanıcılarında anhedoni (yaşama zevkini kaybetme) ve meth ağzı denilen diş çürükleri oluşur. Aşırı kilo kaybına neden olur. İshal, bulantı, kusma görülür. Daha ilk kullanımda bağımlılık yapar. Ruhsal çöküntüye neden olur.

Rivayete göre Hitler de düzenli olarak kullanırmış.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Dilime Dolananlar-3 başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

3 yorum

 • Beşparasız
  11 Haziran 2013 de 10:53

  Öncelikle blogunuzu ilk defa ziyaret ediyorum..Temayı çok beğendim özellikle başlık kısmının hareketli bulutlarını 🙂
  Metamfetamin’in ne olduğunu biliyorum ama diğerlerinide öğrenmiş oldum..kafaya takılanları istediğimiz an öğrenme şansımız olması güzel..

  • Aruchan
   Cem Baki
   11 Haziran 2013 de 17:35

   hoşgeldiniz o zaman:) ben daha önce sizin blogunuza göz atmıştım:) tema için çok uğraştım, hele o bulutlar yok mu:) beğenmenize sevindim, her zaman beklerim:)

 • Reyhan
  11 Haziran 2013 de 19:31

  metamfetamin’in ne olduğunu dizilerden biliyordum bende az-çok 🙂 ama “geek” kelimesini ben hiç duymamıştım,tam da anlayamadım zaten,şimdi iyi bir şey mi kötü bir şey mi 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.