Dilime Dolananlar-5


Dilime dolanan birkaç kelimeyi okuyucularım için araştırmamla başlayan ve giderek yazı dizisi haline gelen “dilime dolananlar” bloğumda en çok okunan yazılar arasında. Bu nedenle siz okuyucularıma teşekkür ediyorum.

İşte son günlerde dilime dolanan kelimeler;

Referandum

Anayasa değişikliği, yasaların kabulü gibi bazı önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halkın iradesi idareye doğrudan doğruya yansımaktadır.

Plebisit

Latince kökenli bir kelime olan plebisit günümüzde ya bir olay, anlaşmazlık ya da bir kişiyi onaylamak ya da onaylamamak için yapılan halk oylaması anlamına geliyor. Diğer bir deyişle bir siyasal iktidarın arkasına meşru destek almak için propaganda ve hileye başvurarak yaptığı halk oylamasıdır.

Prof. Dr. Erdoğan Teziç’e göre ise: “Bir kişinin görüşü doğrultusunda konu belirlenir ve ‘evet ya da hayır’ şeklinde oylamaya sunulursa bunun adı ‘plebisit’ olur. Buna ‘eğilim yoklaması’ da referandum da denmez. Kamu yararından çok siyasi bir tercih yapma anlamına gelir.”

Memorandum

Yani muhtıra; bir devletin başka bir devlete politik sorunlarla ilgili olarak yolladığı uyarı yazısı, diplomatik notadır. Diğer bir anlamı ise, ileride hatırlanması için yazılan kısa not, hatırlatma.

Framework

Frame; çerçeve, sınırları belli olan, work; çalışma, iş. İkisi bir araya gelince yazılımın iskeletini oluşturan, fonksiyon ve sınıflardan oluşan geniş çaplı bir kütüphaneye sahip uygulama çatısı anlamına gelir. Framework proje sürecini hızlandırır, düzenli ve temiz kod yazımını kolaylaştırır ve yazılıma belli bir standart kazandırır.

Bonzai

Japonca olan bu sözcük, tepsi (tabak) anlamına gelen “bon” ve bitki anlamına gelen “sai” kelimelerinden türemiş. Saksıda yetişen minyatür bir ağaçtır aslında. Ancak dünya üzerinde ilk olarak bu bitkiye enjekte edilerek ticareti yapılan uyuşturucu maddeye de bonzai denilmiştir.

Bu uyuşturucunun en bilinen yan etkisi ani kalp krizidir ve esrardan 10 kat daha zararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:

http://www.haber7.com/yasam/haber/1039096-sanal-alemdeki-tehlikenin-yeni-adi-bonzai

http://www.haber7.com/yazarlar/mehtap-kayaoglu/1004012-tehlikenin-yeni-adi-bonzai

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Ufak bir örnek... başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • ßusra
    13 Mart 2015 de 16:48

    Bonzai nin bir bitki türüde olduğunu bilmiyordum ama maalesef şu aralar milli sorunumuz haline geldi ://

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.