Dilime Dolananlar-8


 

Ne zamandır yazmak istediğim ama fırsat bulamadığım bu yazıyı da aradan çıkarmak istedim. Yoksa kelimeler beynimi işgal edecekti. Siyasetin alev alev yandığı şu günlerde farklı bir şeyler okumak istersiniz belki:)

Dangoz

Bu kelimeyi baya araştırdım. Tatmin edici bir sonuca ulaşamadım. En mantıklı cevap şuydu; dangalak ve moloz kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş, hakaret anlamı taşıyan bir kelime.

Kıtıpiyoz

Dizilerde zaman zaman duyduğumuz bu kelimeyi okumakta zorlanmış olabilirsiniz. Ahmet Hamdi Tanpınar’a adeta yapışmış bir sıfat olan bu kelime “değersiz, anlamsız, giyimine önem vermeyen” anlamlarında Rumca’den dilimize geçmiş.

Jargon

Mesleği ya da fikirleri ortak olan insanların kendi aralarında oluşturdukları ağız birliği ya da terminoloji anlamına gelir. Dışardan birisine saçma geldiği halde işin içinde olan insanlar için fazlasıyla anlamlı kelimeler bütünü de denilebilir.

Jahe

X-Files dizisi sayesinde dilime dolanmış olan bu kelimeyi kısaca anlatacağım. Daha ayrıntılı bilgi isteyenler en alta koyduğum linkteki yazıyı okuyabilir.

Okunuşu “yahe” olan kelime aslında Amazonda yetişen bir çeşit sarmaşığın adıdır. Ancak o bölgede yaşayan şamanların kendilerine göre hazırladıkları, insana halüsinasyon gördüren bir çeşit içecek.

Daha fazla bilgi için: http://amerikapiresi.blogspot.com/2011/05/yaje-bir-yoldur-bir-ayahuasca-deneyimi_11.html

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Hakan Şükür neden istifa etti? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.