Dilime Dolananlar 9


 

Ne dil varmış bende meğer. Sanki dikenli tel gibi, uçan kaçan takılıyor:)

Yeni bir dilime dolananlar yazısıyla karşınızdayım. Bakalım yeni kelimelerimiz ilginizi çekecek mi.

Ouija

İzlediğim Bones dizisinde geçmişti. Ben de kenara not aldım. Genelde ruh çağırma seanslarında kullanılan ve cadı tahtası olarak bilinen bu tahta bedensiz varlıklarla iletişim kurmaya yarıyormuş.

Mangala

Okula gelen resmi bir yazıda görmüştüm bu kelimeyi. Zaten dile dolanabilitesi yüksek bir kelimedir kendisi. Atalarımızdan kalma bir oyun çeşididir. Yere açılan 12 çukur ve her çukura konulan dörder taşla oynanır. Türkiye’de tekrar yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Hatta 2010’dan itibaren ulusal ve uluslararası turnuvalar düzenlenmeye başlanmıştır.

Kapari

Ülkemizde gebre, kebere adlarıyla bilinse de başka ülkelerde kapari adıyla anılır. Karadeniz hariç bütün bölgelerde yetişebilen ve kıymeti az bilinen bir bitkidir. Çiçek açmadan önceki küçük tomurcukları toplanarak tuzlu suda muhafaza edilir. Gıda, kozmetik, boya ve ilaç sanayiinde kullanılan bitki, salamura ya da konserve şeklinde tüketilir. Konserve olarak hazırlanan gebre; turşu, salata, pizza üstü, balık ve av etleri yanında garnitür olarak yenilmektedir.

Tarhun

Papatyagiller familyasından olan bu bitkinin anavatanı Sibirya’dır. Yaprakları baharat olarak kullanılır. Ayrıca Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya’da Tarhun isimli gazlı içeceğe tat vermesi için kullanılır. Ülkemizde böyle bir içecek olduğunu hiç duymadım. Alkollü değilse denemek isterdim:)

Filbahri

Alttan itibaren dallanan fındık renginde ince dallara sahip, yaprak döken bir çalıdır. Çiçekçilikte kullanılır. Soğuğa dayanıklı, yetiştirilmesi kolaydır. Amerika’nın Philadelphia eyaletine bu bitkinin isminin verilmiş olması kuvvetle muhtemeldir:) Çünkü bitkinin latince ismi Philadelphus’tur.

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Öğretmenlikte ilk günlerim başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

2 yorum

 • Hanım Kız
  30 Eylül 2014 de 16:17

  Filbahri lakap gibi sevdim bu kelimeyi 🙂 Mangala yı da güzel oynarım övünmek gibi olmasın 😀

 • Reyhan
  1 Ekim 2014 de 10:23

  Bir Filbahriyi biliyormuşum onu da bildiğimi bilmiyormuşum zaten 🙂
  Ayrıca TRT Cocuk’da galiba Mangala turnuvalarından bahsediyordular, çocukları heveslendirmek için,orada duymuştum ismini galiba..

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.