Din Ticareti


Bu sene de gelenek bozulmadı. Ramazan-ı Şerif yaklaştıkça firmalar yeni reklamlarını piyasaya sürmeye başladı. Ben bu davranışın altında kötü niyet seziyorum arkadaş!

-Tv kanalları (yani normal zamanda magazin programlarıyla reyting arayanlar) program akışını düzenleyip dini filmler piyasaya çıkmaya başladı. Amaç; yine reyting!

-Yayınevleri kendi bastıkları Kuran-ı Kerimleri satabilmek için yanında türlü hediyeler vermeye başladı. Bizimki daha kolay okunuyor, yok bizimki renkli basım, yok bizimkinin altında kelime meali var. Biz yanında ilahi cd’si veriyoruz, biz dini kitap veriyoruz… Falan filan.

-THY bile boş durmamış Ramazan reklamı hazırlatmış. Minyatür sanatını kullandığı bu reklamda Osmanlı zamanında yaşayan insanlar uçakla tatile gidiyor. Hey ya Rabbim!

-Yıllardır beni en fazla çıldırtan ise kola reklamları. Sanki biz sahur demiyoruz iftar demiyoruz durmadan kola içiyoruz. Bir de “iftar sofralarınızın vaz geçilmezi” diyorlar. Sanki –haşa- oruçla birlikte kola da farz kılındı! Allah’tan bu sene Fransızların yaptığı araştırma sonucu hepsinin içinde alkol olduğu tespit edildi.

-Malum haberciler oruçla ilgili haberlere başladı bile. Tok tutan besinler, susatmayan içecekler…vs

-Hele o malum hocalar yok mu? Bir sene kuluçkaya yatarlar. Tam Ramazan-ı Şerif başlarken bir bir yumurtlamaya başlarlar. Yok “cinsel ilişkiyle oruç açılabilir” yok “sigara orucu bozmaz” yok “oruçluyken sakız çiğnenebilir.” Bunlar gibi onlarca fetvayı bir yerlerden bulup çıkararak saf Müslümanların kafalarını karıştırırlar. Olurdu olmazdı derken bir bakmışsın Ramazan çıkmış bile.

Yeter be kardeşim.

Bırakın artık mübarek ayın sırtından para kazanmayı.

Zaten yılda bir defa geliyor. Onu da ağız tadıyla yaşayalım izin verin de.

Rabbim yaklaşan mübarek Ramazan-ı Şerifi layıkıyla geçirmek nasip etsin. Amin!

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Köyde Yaşamak başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

3 yorum

  • Beraat
    26 Temmuz 2012 de 07:51

    Amin.

  • Selma
    27 Temmuz 2012 de 16:11

    Yıllardır beni en fazla çıldırtan ise kola reklamları. Sanki biz sahur demiyoruz iftar demiyoruz durmadan kola içiyoruz. Bir de “iftar sofralarınızın vaz geçilmezi” diyorlar. Sanki –haşa- oruçla birlikte kola da farz kılındı! Allah’tan bu sene Fransızların yaptığı araştırma sonucu hepsinin içinde alkol olduğu tespit edildi. 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.