Düşük Tansiyon (Hipotansiyon)


Yetişkin ve sağlıklı bir insanda tansiyon genelde 12/8 olarak ölçülür. Bu 12 rakamı 11 veya 13 olduğunda anormallikten söz edilmez. Ancak daha da yukarılara çıkarsa yüksek tansiyondan (hiper tansiyon) bahsedilir ki ölümcüldür.

Peki ya aşağı düşerse?

Eğer büyük kan basıncı 12 değil de 10 ve aşağısı olursa düşük tansiyondan söz edilir. Düşük tansiyon demek kan dolaşımının vücut gereksinimini karşılayamaması demektir. Eğer kişi ani veya çok yorucu bir aktivite yaparsa dokulara ve beyne oksijen ulaşamaz. Oksijensizliğe çok duyarlı olan beyin bu durumdan çok etkilenir. Tansiyon düşüklüğünün ateşli hastalık, kanamalar, sıcaklık sonucu ter kaybı gibi çok çeşitli sebepleri olabilmektedir.

İyi de doktor değilim eczacı değilim. Durup dururken bunu neden anlattım?

Söyleyeyim efendim; özellikle birkaç yıldır bu rahatsızlık bende de var.

Gerçi daha önceleri de ayağa kalkınca göz kararması gibi şikâyetlerim vardı ancak çok önemsemiyordum. Bir sabah başımı yastıktan kaldıramayınca ve durmadan istifra etmeye başlayınca doktora gittim. 3 tane serumla birlikte 2-3 saatlik V harfi şeklinde yatma sonucunda tansiyonum 10/9 seviyesine yükseldi. Daha önce tansiyonumun kaç olduğunu bilmeyen hemşire 12/8 seviyesine çıkmadan beni göndermeyeceğini söyleyince “benim tansiyonum zaten hiç 12/8 olmadı, ya sen çıkar ya da ben kendim çıkar giderim, durumu doktora sen açıklarsın” şeklindeki tehditvâri konuşmam sonucunda doktoru ikna etti ve taburcu edildim.

Çıkmadan önce bol bol tembihlendim. Artık çok yorucu faaliyetler yapmayacağım. Merdiven çıkarken bile dinleneceğim. Güneşte çok fazla kalmayacağım. Yediğime içtiğime dikkat edeceğim. Tuzu azaltmayacağım. Sarımsakla dostluğumu bitireceğim. En yakın arkadaşım tuzlu ayran olacak. Ayağa kalkınca bir yere tutunup dinleneceğim. Çünkü gözüm kararabilir. Vesaire vesaire…

Birkaç doktora daha danıştım, sonuç aynı. Bende tansiyon düşüklüğü var ve dikkatli olmalıyım. Gerçi sonrasında uzun süre aç kalma ve yüksek bir binaya çek-yat çıkarma yüzünden iki kere bayılmışlığım da var ama yine de eskisine nazaran daha dikkatliyim.

Gerek sorduğum doktor ve eczacılar gerekse internetteki sağlık siteleri düşük tansiyonu olanların daha az hastalandığı ve daha uzun yaşadığını söylüyor. Sanırım bunun sebebi; bayılmamak için her yaptıklarına ve yediklerine dikkat etmeleri.

Aslında kişinin herhangi bir şikâyeti yoksa 10/9 tansiyon o kişi için normal tansiyon kabul ediliyormuş. Şikâyet edilecek durumlar varsa hemen doktora gidip tansiyon düşüklüğünün neyden kaynaklandığını araştırmak gerekiyormuş. Çünkü gizli bir hastalık yüzünden de olabiliyormuş.

Tedavisi konusunda bana söz düşmez. Sonuçta bu doktorların işi. Ben sadece bana söylenenleri size iletebilirim. Eğer bu tarz bir rahatsızlığınız varsa doktora görünmenizde fayda var. (Özellikle otururken veya uzanırken ayağa kalktığınızda 3-5 saniye gözünüz kararıyorsa mutlaka gidin derim.)

Son olarak diyorum ki; bu veya başka bir rahatsızlığınız varsa internette araştırıp yazan her şeye inanmadan önce aile hekiminize danışın.

Saygılarımla…

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

2 yorum

  • Reyhan
    19 Temmuz 2013 de 22:14

    bende de var 🙂 ama bir şey yapamıyorlar pek maalesef,antidepresanlar,ilaçlar felan işe yaramıyor çok 🙂 Sadece dikkatli olmak gerek 🙂

  • vişnap
    8 Ağustos 2013 de 21:59

    Sevgili Cem faydalı güzel bir yazı olmuş emeğine,paylaşımına sağlık olsun.

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.