Efendim (sav)


Sen yokken âlem tarihin en zifiri karanlığında yüzüyordu Efendim. Rabbimiz en sevdiği kulunu en sona saklamıştı. Gelecektin ve âlemi nura boğacaktın. Herkes, her şey seni bekliyordu… Ve tam 1440 yıl önce bir bahar sabahı, seher vaktinde güneşten evvel cihana Sen doğmuştun Sultanım.

Sen teşrif edince yer yerinden oynamıştı. Yıkılmaz denilenler yıkılmış, sönmez denilenler sönmüş; göl çöle, çöl göle dönmüştü. Gelişin ayrı güzel, yaşayışın ayrı güzel, her şeyin apayrı güzeldi Efendim. Her yaptığın şeyde anlayanlar için hikmetler gizliydi. Seni her şeyden çok sevenler de oldu sana düşman kesilenler de. Bir gün Sen de siliniverdin gözümüzden Efendim.

Sen veda ettikten yüzlerce yıl sonra bizler geldik dünyaya. Doğduğumuz andan beri İsmini duyuyor, seni herkesten çok seviyoruz Efendim. Gerçi ne Seni görebildik ne de Seni sevenleri. Ama biz de seni çok sevdik Efendim.

Bir şair; sözlerimle Senin güzelliğini tarif etmem imkânsız, ancak Senden bahsederek kelamımı güzelleştirebilirim demiş. Şu aciz ümmetin de Senden bahsederek kırık dökük cümlelerine güzellik gelsin diye haddi olmayarak bu yazıyı yazıyor Efendim.

Senden binlerce yıl önce Senin teşrif edeceğini duyan enbiyalar bile sana ümmet olmayı istemiş Mevla’dan. Bazısının bu isteği kabul olunurken bazısının reddolunmuş. Bizler ise Rabbimizin bir lütfuyla doğuştan ümmetin olduk. Asla layık olamadık ama yine de bizim gibi günahkârları ümmetliğe kabul ediver Efendim.

Evet, yıllardır sana layık ümmet olamadık. İşlediğimiz hataların, girdiğimiz günahların, yaptığımız isyanların haddi hesabı yok. Şu an ölmüş olsak Rabbimizin rahmeti ve Senin şefaatinden başka sığınacak kapımız yok. Bazı ümmetlerin İsm-i Şerifini duyunca baygınlık geçirirken bizler İsminin ardından bir salâvatı çok gördük. Geceler boyu gözyaşlarıyla ibadet eden ümmetlerin varken bizler senede bir gece bile sıcak yatağımızdan kalkmaya üşendik. Varını yoğunu senin yoluna harcayan ümmetlerin de var Senin. Biz acizler ise üç-beş kuruş hayrın makbuzunu istiyoruz. Gece gündüz nafile ibadetlerden bile başını kaldırmayan ümmetinin yanında bizler Kıyamet günü huzuruna çıkacak kadar bile sünnetlerini işleyemedik Efendim.

İşte bu aciz ümmetlerinin ise güvendiği iki şey var; Rahman ve Rahim sıfatlarının sahibi Rabbimiz ve onun habibi, rahmet peygamberi Zat-ı Şerifin. Gayrimüslimken bile rüyasına teşrif ettiğin ümmetlerini duyunca gözyaşlarımıza hakim olamıyoruz Efendim. Çünkü doğduk doğalı ümmetin olmakla şerefyab olsak da Dünya gözüyle bir defacık görme nimetine eremedik. Hak etmediğimizi ve ağırlığını kaldıramayacağımızı bilsek de gene de bunu âcizane istiyoruz Efendim.

Hiç yoktan, Kıyamet Günü bizleri de sancağının altına alıver. O çetin günde gidebilecek hiçbir yer bilmeyiz. Sen ki Rahmet Peygamberisin. Ümmetinin üzerine hararetle titrediğin Yüce Kitabımızla sabitken, bizler de o ayetleri okuyan son ümmetlerin olarak ümitliyiz Efendim.

Son söz olarak da, haddim olmayarak şu kırık dökük cümlelerimde Zat-ı Âlini incitecek bir kelam ettiysem affımı rica edip sözlerimin altını gözyaşlarımla imzalıyorum Efendim.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Küsmek başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Etiketler:, ,
Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

4 yorum

 • hayrunnisa
  19 Mayıs 2012 de 22:58

  Bu sözler üzerine ne söylense az, yorum yapmak bile hata.

 • İrfan Erdemli
  29 Mayıs 2013 de 13:14

  Gönülden Dökülen bu güzel sözleriniz Tüm Ümmeti Muhammed’in S.A.V uyanışına vesile olsun inşallah. Kışa dönmüş Baharlarımız Hazan Görmüş Yazlarımız Yeniden O’ S.A.V nun yadı cemili ile Bahara dönüşür inşallah.

 • Beşparasız - Ayşegül
  15 Kasım 2013 de 01:10

  Yureğine sağlık kardeşim.
  Aminn…

 • Hanım Kız
  12 Ekim 2014 de 13:11

  Ne de güzel yazmışsın… Söz yok diyecek…

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.