Ekran Yakalama Programları-Bol Alternatif


Bazen oyun oynarken, bazen video izlerken, bazen de sosyal ağlarda gezinirken ekranınızda hoşunuza giden bir anı yakalayıp saklamak istersiniz. Günlük hayattaki güzel anlarımız için fotoğraf makineleri ve cep telefonları varken bilgisayarda bunu nasıl yapabilirsiniz?

Ya da bilgisayarınız hiç bilmediğiniz bir sorun çıkardı. Arkadaşınıza saatlerce sorundan bahsedip durmak yerine ekran görüntüsü alıp göndermek zamandan tasarruf sağlayacaktır. Ben de her alanda olduğu gibi bu alanda da alternatif ve ücretsiz olan programları sizler için toparladım. Faydalı olması dileklerimle…

İlk yöntem: PrintScreen + Paint

Klavyenizdeki Printscreen (Prt Sc) tuşuna bastıktan sonra Paint programını açıp CTRL+V kombinasyonuyla ekranın görüntüsünü yapıştırırız. Sonra Paint’in izin verdiği ölçüde düzenleme yapıp “farklı kaydet” butonuyla istediğimiz uzantıyla kaydederiz. Bu uzun bir iştir.

İkinci yöntem: Kırpma Aracı

Windows 7 ve üzeri sürümlerde arama çubuğuna yukarıdaki iki kelimeyi yazarak çıkan uygulamayla, fazladan program kurmadan ekranınızın istediğiniz bölümünü kolayca kaydedebilirsiniz. İlk yönteme göre ekranın tamamı yerine istediğiniz bölümünün görüntüsünü alma avantajı sunması çok daha iyi. Ama yine de yeterli değil.

Üçüncü yöntem: Aşağıdaki ücretsiz programlardan dilediğinizi indirip kurmak.

Bana sorarsanız Lightshot kullanın. Ücretsiz olması ve aldığınız ekran görüntüsünü internete yükleyerek size linkini vermesiyle diğerlerinden ayrılmayı başarıyor.

Ben sadece ücretsiz alternatifleri toplamaya çalıştım. Böyle bir programa para vermek isterseniz daha fazla özelliği olan başka programlar da var elbette.

Sizin de bildiğiniz ücretsiz programlar varsa “YORUM” bölümünden iletebilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

3 yorum

 • Hanım Kız
  13 Ekim 2014 de 20:11

  Yandex disk i kullanmaya başladığımdan beri ücretsiz olarak bilgisayarıma ekran yakalama şeysi kurdu 😀 ben hep onla yakalıyorum ekran görüntüsünü 😀 İsteğim dışı oluştu ama çok sevdim 🙂

 • greateast
  13 Ekim 2014 de 20:33

  Screenshot captor ve Ashampoo Snap kullanıyorum. Hızlı kullanım içinse tarayıcımda Lightshot eklentisi var. Screenshot Captor bol özellikli bir program. Ashampoo ayrıca video kayıt imkanı da sunuyor ama ücretli. Diğerlerini denemedim. Ayrıca yukarıdaki programlara ek olarak : ShareX, Grabilla, TinyTake, Hornil Style Capture, LightScreen, PickPick, ScreenPresso programlarını da önerebilirim.

 • Reyhan
  13 Ekim 2014 de 22:09

  İlk başlarda ilk yöntem,sonralarında ise ikinci yöntem 🙂 Yetiyorlar bana ama diğerleri de aklımın bir kenarında dursun,fazla bilgi göz çıkarmaz 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.