Eşime Yaptığım Sürpriz


Merhabalar,

Artık hayatımı büyük oranda düzene soktum ve söz verdiğim gibi yeni yazılar yazmaya başladım. İlk yazım başlıktan da anlaşıldığı üzere eşime yaptığım sürpriz hakkında. Diğer yazılar yolda:)

Düğün tarihimizi kesinleştirdikten sonra aklıma gelen ilk şey “eşime düğünde büyük bir sürpriz hazırlamalıyım” fikri oldu. Çünkü evlilikle ilgili okuduğum kitaplardan anladığım kadarıyla bayanlar özellikle düğünde yapılan sürprizleri asla unutamıyorlardı.

Günlerce düşündüm. Ne yapmalıydım? Ne yapabilirdim?

Düğünü köyümde kır düğünü şeklinde yapacaktık. Dolayısıyla düğüne katılanların çoğu çiftçilikle geçinen kendi akrabalarım olacaktı. Ayrıca kız tarafından da gelenler mutlaka olurdu. Öyle bir şey yapmalıydım ki, hem erkek tarafına hem de kız tarafına hitap etmeliydi.

Bir sürü fikir arasından eleme yaparak şiir okumaya karar verdim. Ama bundan eşime asla bahsetmedim. Sadece “düğünde sürprizim olacak” dedim. Tabi ki çok merak etti. Söyletmek için çok uğraştı. Ama söyletemedi:)

Şiir okumaya karar vermiştim ancak ne okuyacağımı bir türlü bulamadım. En iyisi kendim yazayım dedim. Günler giderek yaklaşıyordu ve şiiri yazmalıydım. İlham perisi ise bir türlü yanıma uğramıyordu.

Kız almaya gitmemize 2 gün kala “ne olursa olsun bu gece şiiri bitireceğim” deyip yazmaya başladım. Başlığı yazınca yine tıkandım. İnternetten “düğünde okunabilecek şiir” şeklinde arama yaptım. Hiçbir sonuca ulaşamadım. Yılmadım, şiir sitelerinde dolanmaya başladım. Başkalarının yazdığı şiirler beni moda sokar ve böylece ilham perim gelir diye düşünüyordum. Gerçekten de öyle oldu. İlham perim kulağıma fısıldadı ve istediğim şiiri yazabildim.

Sıra şiiri okurken arka planda çalacak müziği seçmeye gelmişti. Şiirimin başlığını kullanarak yaptığım google aramasında Cahit Berkay’ın “hoş geldin” isimli fon müziğini buldum. Birkaç denemeden sonra şiirimle uyumlu olduğunu fark ettim ve işime yarayacak kısmını kestim.

Düğünümde sunuculuğu uzaktan dayım (annemin teyzeoğlu) yapacaktı. Şiiri ve müziği ona gösterip fikrini aldım. Beni fazlasıyla cesaretlendiren sözleri adeta can simidim oldu. Çünkü ilkokuldan beri insanların önünde şiir okumamıştım.

Neyse uzatmayayım, türlü maceralardan sonra düğün günü geldi çattı. Kuaförden gelirken sürprizi tekrar hatırlattım eşime. Amacım ilgisini canlı tutmaktı. Düğün yerine gelince dikkatini farklı yöne çekmek için “her an sürpriz bir yerden önüne çıkabilir, dikkatli ol” şeklinde cümleler kurdum. Çünkü yakın tahminlerde bulunmaya başlamıştı:)

Masamıza oturduktan sonra dayımla mesaj ve kaş-göz işaretiyle anlaştık. Her şey yolundaydı. Bütün okuma ve dualar bittikten sonra dayım mikrofonu eline alıp beni anons etti.

İşte o an tepemden aşağıya kızgın sular döküldü. O ana kadar başka şeylerle ilgilenen herkes birden gözlerini bana çevirdi. Alnımdan damlayan terlere ve çatallaşan sesime aldırmadan kısa bir “hoşgeldiniz” konuşması yaptım. Sonra şiiri cebimden çıkarıp kafamı kâğıda gömerek becerebildiğim kadarıyla şiiri okudum.

Sonra ne mi oldu? Hiç hatırlamıyorum:)

Velhasılı kelam sürprizimi alnımın akıyla yapmış oldum. Okuduğum şiir mi? Aşağıda:)

Hoşgeldin

İşte burdasın

Yıllar önce çıkıvermiştin karşıma

Karanlık geceye doğmuş güneş misali

O gün bugündür bekliyorum gelmeni

Şimdi burdasın…hoş geldin…

 

Hoş geldin ey sabah rüzgarım

Gelişin müjde oldu dört bir yana

Sen yürüdükçe çiçek açıyor sanki toprak

Adım attıkça yeşeriyor ruhum yaprak yaprak

 

Sen şimdi burdasın ya

Artık dünyam karanlık değil

Ve hayallerimin rengi bembeyaz

Ardına kadar açtım kapılarımı

Ne olur acele et biraz

 

Hoş geldin ey sabah rüzgarım

Uzun zamandır bekliyordum gelmeni

İşte burdasın…

İşte geldin…

Bırakmam bir daha seni

Hoş geldin…

Hoş geldin…

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Telefon tamircisiyle çetin mücadelem başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

2 yorum

  • ßusra
    13 Mart 2015 de 16:46

    Sıfır çekenler1 de rastalmştm ama oldukca iyi bir yazı olmuş şiir de bence mükkemel olmuş ama düğün günün stresinde yapmaya kalkşmak büyük cesaret :DD

  • ayse canan
    25 Temmuz 2017 de 18:46

    Ne guzel böyle sevilebilmek..umarim cok mutlusunuzdur sevdiginizle….

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.