Faydalı Chrome Eklentileri


Hemen hemen her blogda rastlayabileceğiniz bu tarz yazılarda bir tane de ben yazmazsam olmazdı:) Öncelikle kendi kullandığım eklentilerden başlayayım.

Kendi Kullandığım Eklentiler:

AdBlock: Chrome’un olmazsa olmaz eklentisi bu bence. Reklam çöplüğüne dönmüş siteler, yanlışlıkla tıkladığınızda kendiliğinden açılan sayfalar, kendi kendine sahte uygulama yükleyen sayfalar bu eklenti sayesinde kabus olmaktan çıkıyor.

Ghostery ve Do Not Track Plus: Hemen hemen aynı işi yapan bu eklentilerin görevi şu: sitelerde gezinti yaparken gizlice takip edilmenizi önlemek. Malumunuz üzere internette her girdiğiniz sitelerde bir takım izler bırakırsınız. Bazı siteler de bu izleri takip ederek sizin hakkınızda profil oluşturup ona göre önünüze reklamlar çıkartıyor. İşte bu eklentiler sayesinde bunu önleyebilirsiniz. Ben ikisini birden kurdum ki birisinin kaçırdığını diğeri yakalasın:)

Bookolio: Bu eklentiyi çok aramıştım. Bulduğum andan beri de kullanıyorum. Yeni sekme açtığınızda önünüze bir sayfa çıkıyor. Bu sayfada ise; facebook, twitter, bing, youtube, google gibi 21 büyük sitede hızlı arama yapmanızı sağlayan bir arama motoru, en çok ziyaret ettiğiniz siteler, son kapattığınız sayfalar, chrome’da yüklü uygulamalar, chrome ayar sayfası ve yer imi yöneticisinden grupladığınızda sık kullandığınız yer imlerini çok güzel şekilde gösteren yer imleri sayfası bulunuyor. Hepsi bir arada yani:)

Chrome’a eklenti kurdukça kullandığı RAM miktarı ve açılış hızı artıyor. Bu nedenle ben sadece bu eklentileri kullanıyorum.

Bunların haricinde işe yarayabilecek eklentiler;

ibrii: İnternette gezinirken bulduğunuz güzel şeyleri (resim, yazı, video vs) sürükle bırak yöntemiyle saklayıp daha sonra facebook, twitter gibi sitelerde paylaşmanızı sağlar.

Wot: Gireceğiniz sitenin veya tıklayacağınız linkin güvenli olup olmadığını gösterir. Sahte site ve linklerden uzak tutar.

imo Messenger: Google Talk, Facebook Chat, Skype, AIM, MSN, Yahoo! Messenger, Jabber, Steam, Hyves ve VKontakte gibi programları tek bir çatı altında toplayarak oradaki arkadaşlarınızda tek yerden görüşmek isterseniz bu eklenti tam size göre.

WebSite Analiz Uygulaması: Türk yapımı olan bu eklenti, sitesi veya bloğu olanların çok işine yarayacak. Sitenizin Google (index-pagerank-backlinks), Alexa, Yahoo, Bing, Dmoz ve Website Lokasyon Analizini tek seferde gösteren bu eklentiyi ben çok sevdim.

Normal bir ev kullanıcısı için yukarıdaki eklentiler zaten fazla bile gelir.

Yok ben aştım olayı, artık tasarım işiyle uğraşıyorum diyorsanız çok ama çok işinize yarayacak eklentiler aşağıdaki linkte. Mutlaka göz atın!

http://mahirsumer.com.tr/tasarimcilar-icin-yararli-chrome-eklentileri/

Eğer bu eklentiler beni kesmedi. Başka neler var diyorsanız aşağıdaki link gözünüzü doyuracaktır:)

https://chrome.google.com/webstore/category/home?hl=tr

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

3 yorum

 • samurzade (@samurzade)
  2 Aralık 2012 de 19:08

  eline sağlık. Çok yararşı bir yazı olmuş

 • Kemal
  24 Aralık 2012 de 18:55

  sağolasın.. Senin kulandığın eklentiler iyimiş bende kulancam artık.

 • Elanur
  27 Ağustos 2017 de 13:10

  Emeğinize sağlık hocam

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.