Gamer Kime Denir?


Oyunlar günümüzün yadsınamaz gerçekleri olarak her geçen büyüyen bir sektör haline gelmiş durumda. Ben de oyun dünyasında var olan binlerce çeşit oyuncuyu (gamer) kendi kafama göre kategorize ettim. Eğlence amaçlı yazılan yazımı umarım eğlenerek okursunuz.

Oynadığı platforma göre:

-PC oyuncusu: Bunlar en pahalı ekran kartlarını, monitörleri ve diğer en pahalı ekipmanı alırlar. Ayrıca bilgisayarlarını sürekli upgrade etme merakı içindedirler.

-Konsol oyuncusu: Hem pc oyuncularını hem de diğer konsolları küçümseme ve kendi konsoluna delicesi tutulma merakı içindeki oyuncu kitlesidir.

-Mobil Oyuncu: Özellikle tuvalette geçen zamanı boşa geçirmek istemeyen oyuncu kitlesi.

-VR oyuncusu: Giydikleri sanal gerçeklik ekipmanlarıyla teknolojik köleleri andıran, oyun oynarken gerçek dünyadan kopan tek oyuncu kitlesidir.

Oyunun içeriğine göre:

-Hikâyeci: Oynadığı tüm oyunlarda hikâye arayan, eğlenmekten öte hikayenin sonu için oyun oynayan oyuncular bu kategoriye girer.

-E-sporcu: Oyunlara spor gözüyle bakan ve tek derdi bir e-spor takımında turnuvalara katılmak olan oyuncuları ifade eder.

-Older-Elder: Benim uydurduğum bu kategori 80’li-90’lı yıllarda oynadığı retro oyunların tadı damağında kaldığı için yeni oyunlarla pek ilgilenmeyen ve sürekli emülatör bulup eski oyunları oynayan “dinozor” denilebilecek kesimi ifade ediyor.

-Indie Fans: İnternette fellik fellik indie (bir nevi amatör yapımı) oyun arayan ve AAA denilen türdeki büyük yapımlardan çok zevk almayan kesimdeki oyuncular için uydurdum bunu da.

-CoM (Children of Minecraft): Bu kategorideki oyuncuların beden ve akıl yaşları 3-12 arasında olup oyun deyince akıllarına Minecraft’tan başkası gelmemektedir.

 

Oynayış tarzına göre:

-Acemiler (Noobs): Ne kadar çok oyun oynarlarsa oynasınlar üstlerindeki acemiliği bir türlü atamayan ve oyunları genelde en kolay seviyede oynayan (benim gibi) oyuncuları ifade eder.

-Pro-Gamers: Bu tabir ise oynadıkları her oyunda bir süre sonra ustalaşıp zor seviyelerde oyun oynayan kişileri ifade eder.

-Hardcore Oyuncu: Bunlar oyun dünyasının piri olup herkesin saatlerce oynadığı oyunu dakikalar içinde hiç ölmeden bitirmek gibi başarılara imza atarlar. En zor seviyede oynayan bu tiplerle online oyunlarda karşılaşırsanız sizi oyuna küstürebilirler.

 

Oyun şekline göre:

-Online sever: Oyun deyince aklına CS:GO, LoL, Dota2, Overwatch, Paladins gibi online oyunlar gelen ve bunları oynamayanları oyuncu olarak görmeyen kalabalık bir oyuncu topluluğu.

-Offline sever: Çeşitli sebeplerle (daha çok beceremediği için) online oyun oynayamayan ve bilgisayarın düşük yapay zekalı botlarına karşı zafer kazanmaktan zevk alan oyuncular.

 

Cüzdanına göre:

-Torrentçiler (Beleşçiler): “Oyuna da para mı verilir yeeaaağ” cümlesiyle kendilerini ele veren bu tipler her türlü gereksiz şeye para harcayabilirken oyuna para vermeyi aptallık olarak nitelerler. Ancak torrent olarak indirdikleri oyunlardaki virüsler yüzünden hackerların arka bahçesi olan cihazları bir süre sonra çökünce soluğu tamircide almaktan çekinmezler.

-İndirimciler: Sürekli “bundle” sitelerini ve indirim zamanlarını takip ederek en ucuz nasıl oyun alabilirim diye saçlarını ağartmış orta direk oyuncuları ifade eder.

-Zenginler: Bunlar daha oyun duyurulur duyurulmaz ön siparişle oyunu alan, oyunlar için (nereden buluyorlarsa artık) binlerce dolar harcamaktan çekinmeyen ve oyun yapımcılarının göz bebeği bir kesimdir. Nesilleri giderek tükenmektedir.

 

Oyundaki davranışlarına göre:

-Troller: En sevilmeyen oyuncu türü olup özellikle online oyunlarda oyunu sabote eden ve diğer oyuncuları çıldırtan bu oyuncular oyun bitince izbe mağaralarına geri çekilerek yaptıkları iğrençliklerle eğlenirler.

-Küfürbazlar: En sevilmeyen oyuncu kategorisinde zirveyi trollerle paylaşan bu tipler genelde (zihnen) küçük yaşlarda oldukları için küfür etmeyi marifet sanırlar. Nasıl olsa beni bulamazlar diyerek önüne gelene ana bacı küfreden bu veletler yakalandıklarında bebek gibi ağlamakta ve köpek gibi yalvarmaktadırlar.

-AFK takılanlar: Nedendir bilinmez bu tip oyuncular oyuna girerler ancak oyun boyunca kıllarını kıpırdatmazlar. Takım arkadaşlarının güçsüz duruma düşerek yenilmelerinde büyük pay sahibidirler. Maç sonunda diğer oyuncular tarafından genelde rapor edilirler.

-Ciddiler: Oyunlarda kendilerine verilen görevleri büyük bir özveriyle yerine getirirler ve herkesten aynı gayreti beklerler. Hataya tahammülleri olmadıkları için hata yapanlara sinirlendikleri sık görülür.

-Koleksiyonerler: Oyun içindeki bütün başarımları açmaya çalışan, bütün skinlere sahip olmak isteyen, bütün gizemleri çözmeye azmeden bu oyuncular bunu başarmak için yıllarını ve paralarını vermekten çekinmezler.

Bunların dışında…

Youtube Gamers: Hiçbir kategoriye dâhil etmek istemediğim bu kesim sadece youtube kanalındaki takipçi sayısını arttırıp para kazanmak için oyun videosu çeken, girdiği oyunlarda da trol, goygoy, küfür yaparak zaman dolduran azınlık bir kesimi ifade ediyor.

Peki, siz kendinizi hangi kategoriye dâhil ediyorsunuz? Bunların dışında sizin bildiğiniz hangi oyuncu türleri var? Yorum bölümüne yazmayı unutmayın.

Görseller: FamerGaming Instagram Kanalı

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Bir Yazı Nasıl Doğuyor? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

  • Elanur
    15 Eylül 2017 de 11:49

    Gerçekten eğlenceli bir yazı olmuş hocam neşenize sağlık

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.