Güçlü, Küçük, Etkili: ComboFix


 

Yıllar önce bir öğretmen arkadaşın sayesinde tanıdığım bu program küçük olmasına rağmen çok keskindir. Bu nedenle mecbur kalmadıkça kullanmayın!

Uyarıyı en başta yaptıktan sonra kısaca ne işe yaradığından bahsedeyim: kendisi ücretsiz bir malware temizleme programıdır. Sadece malware değil; virüs, spyware, trojan (truva atları), logger (keylogger, screen logger, webcam logger, clipboard logger) ve diğer casus yazılımlara karşı oldukça etkindir.

Eğer bilgisayarınızda tuhaflıklar fark ettiyseniz (çok aşırı yavaşlık gibi) ya da antivirüs programınız uyarı verdiği halde virüsü silemediyse bu programı aklınıza getirebilirsiniz.

Ancak şunu da belirtmeliyim ki ComboFix virüs bulaşmış dosyaları virüsten arındırmaz. Dosyayı olduğu gibi siler. Buna ek olarak bilgisayarın ufak tefek bazı ayarlarını da değiştirebilir.

Gördüğünüz gibi faydası olduğu kadar zararı da olan bir program kendisi. Bu nedenle çamaşır suyuna benzetiyorum ben. Mecbur kalmadıkça el bile sürülmemesi gereken ama gerektiği durumlarda olayı kökten çözen bir solüsyon adeta.

İndirme linkini vermeden önce kullanılışıyla ilgili birkaç ipucu vereyim:

-Sadece ve sadece kendi sitesinden indirin. Başka sitelerdeki programlara güvenmeyin.

-İndirip kullandıktan sonra silin ve gerektiğinde tekrar kendi sitesinden indirin. (Zaten kurulum gerektirmiyor ve belli bir süre sonra eski sürüm diyerek yenisini indirmenizi istiyor.)

-Çalıştırmadan önce antivirüsünüzü kapatın.

-Çalışırken de bilgisayarınıza dokunmayın. Beş on dakika el sürmeyince ölmezsiniz herhalde:) Bırakın işini bitirsin.

İşini bitirdiğinde C diskine bir log dosyası koyar ve orada yaptığı işlemleri ayrıntılı olarak size gösterir. Fazla anlamıyorum diyorsanız log dosyasını uzman birisine gösterebilirsiniz.

Son olarak işte indirme linki: http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

  • Hakan
    16 Aralık 2013 de 15:05

    İleri düzeyde bilmeyenler pek kullanmasın derim ben bu programı, senin de dediğin gibi istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.