Hakan Şükür neden istifa etti?


 

Biliyorum normalde gündem yazısını Cuma günü yazmalıydım ancak bu olayı duyunca içimden geçenleri yazmak istedim.

Sürpriz şekilde istifasını sunarak adeta hükümete posta koyan Hakan Bey iki buçuk yıldır milletvekilliği yapıyor. Yaptığı açıklamada özetle “dershanelerin kapatılmasına ve cemaatin KCK’ya benzetilmesine içerlediğini, beklediği davranışları başbakandan göremediğini” söyleyerek bağımsız milletvekili olarak göreve devam edeceğini duyurdu.

İki buçuk yıllık süreçte milletvekilliğinin yanında spor yorumculuğu da yaparak (ki böylece milletvekili maaşının yanında yüklü miktarda yorumculuk ücreti aldığı için) dikkatleri üzerine çekmesinden başka yaptığı bir icraatını duymamıştık. Şimdi ne oldu da istifa etme gereği duydu?

Çeşitli ihtimaller aklıma gelmiyor değil:

Gündemi değiştirmek için

En başta aklıma gelen şey bu. Zaten sık sık milletvekili ya da bakanlardan birisinin, hatta bazen bizzat başbakanın ortaya alakasız bir yem atarak dikkatleri o yöne çektiğini ve bu esnada istedikleri icraatleri gerçekleştirdiklerini görmekteyiz. Bu olay da aynı sebeple yapılmış, daha doğrusu bugünü bulmuş olabilir.

Söylediklerinde samimidir belki

Gerçekten de son zamanlardaki cemaat-akp gerginliğinden üzüntü duymuş ve yapılanlardan rahatsız olarak istifa etmiştir belki. Ancak kafama takılan bir iki ufak nokta var. Neden dershane geriliminin tavan yaptığı günlerde değil de bugün istifa etti? Neden bağımsız milletvekili olarak görevine devam etmek istiyor?

Tavır koymak için desek?

Bir zamanlar aralarından su sızmazken şimdilerde “bazıları rahatı görünce değiştiler” cümleleriyle birbirlerini iğneleyen akp-cemaat gerginliğinde tercihini partiden yana değil de cemaatten yana kullanmış olabilir. Nitekim parti sıralarından gelen tepkiler yaptığı davranıştan memnun olunmadığını gösteriyor.

Meselenin iç yüzünü bilemiyoruz. Sadece tahmin yürütebiliyoruz. Ancak şurası kesin ki: normal bir vatandaş 50-60 yaşına kadar çalıştıktan sonra emekli olduğunda bin küsür lira alacakken milletvekilleri iki yıl milletvekilliği yaptıktan sonra görevini bırakırsa emekli sayılacak ve ömürlerinin sonuna kadar 6bin lira gibi bir ücret alacak. Şu durumda Hakan Bey de bu haklara sahip görünüyor.

Diğer bir nokta da; her tuhaf açıklamasında başbakan tarafından sahip çıkılan bu abimiz bağımsız milletvekili olarak ne kadar dayanabilir orasını Allah bilir:)

Sağlıcakla kalın efendim.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Kafama takılan sorular başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.