Hakaret edebilmek özgürlük müdür?


Son günlerde kafam bu soruyla çalkalanıyor. Birilerine binlerce insanın olduğu yerde alenen hakaret etmek ve karşı çıkanlara da “özgür bir ülkede yaşıyoruz” diyebilmek bir hak mıdır?

Anayasa’nın 25. Maddesi: “Herkes düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Hiçbir sebeple kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz. Düşüncesinden dolayı kınanamaz. Kimse bir, fikir ve düşünceyi zorla kabul etme durumunda bırakılamaz” diyor.

Kısacası herkes istediğini düşünebilir ve düşüncesinden ötürü kınanamaz. Ama şu var ki hazımsız insanlar işi hemen hakarete vardırır.

Twitter’ın asıl kapatılma nedenlerinden birisi de başbakan hakkında birçok kişinin ağzına geleni söylemesi ve bunların silinememesiydi.

Bu yanlış bir şeydir.

Eğer sevmiyorsan, kızıyorsan, istemiyorsan bunu dile getirebilirsin. Ya da tavrını seçimlerde ortaya koyabilirsin. Ama hakaret ve küfür işin içine girerse Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi (Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır) devreye girmelidir. Ve eğer twitter’ın yöneticileri ülkemizi adam yerine koymuyorsa gereken yapılmalıdır.

Eyvallah bunu anladık.

Peki ya “devletin büyükleri” denilen kişiler halka hakaret ederse?

Demokrasiye göre gerekli şartları taşıyan “herkes” seçilirse milletvekili, başbakan veya cumhurbaşkanı olabilir. Yani seçim bir kişiyi bir anda devlet büyüğü haline getirebilir. Bunun için iyi yetiştirilmiş bir devlet adamı ve gerçekten büyük şahsiyet olmaya gerek yok. Halk seni seçer ya da seçmez. Olay basittir. Seçildikten sonra yaptıkların ve söylediklerin ise senin ne kadar “büyük” olduğunu gösterecektir.

Açın meclis televizyonunu, açın seçim konuşmalarını ya da parti grup toplantılarını. Sonra da izleyin devletin büyüklerini.

Kendini Osmanlı torunu ilan eden başbakan bile kızdığında halkına (ki oy vermemiş olanlar da bu ülkenin halkıdır) neler söylüyor dinleyin. Daha ilk yıllarda “ananı da al git” sözüyle gündeme oturmamış mıydı?

Ne güzel söylemiş Yunus Emre “Dövene elsiz gerek, Sövene dilsiz gerek.”

Haksız yere kolunu kestirdiği gayri müslim bir mimar ile aynı mahkemede yargılanan ve haksız bulunarak kolu kesilmesine karar verilen ancak mimarın affetmesiyle kurtulan Fatih’in torunu olduğunu iddia edeceksin ama seni desteklemeyenlere ağzına geleni söyleyeceksin. Bu mudur Osmanlılık?

Mecliste neler konuşuluyor hiç dinlediniz mi? Küfürler, hakaretler, yumruklar, kavgalar havalarda uçuşuyor. Bu insanları gördükçe Osmanlının edep ve terbiye ile yetişmiş devlet adamları geliyor aklıma. Sonra da acı acı gülümsüyorum.

Acı acı gülümsüyorum çünkü biz ne biçim bir millet olmuşuz ki bizi yönetenler bu hale gelmiş.

Öyle buyurmuyor mu Efendimiz: “Nasıl olursanız, öyle idare edilirsiniz.”

Ve maalesef ki kıyamet yaklaştıkça biz ve bizi yönetenler giderek daha kötü olacağız. Bundan sonrakiler daha iyi olacak diye düşünmüyorum artık.

Özetlemek gerekirse; kimse kimseye hakaret etmemelidir arkadaş. En azından bunu binlerce insanın önünde yapmamalıdır. Kim olursa olsun herkes haddini bilmelidir.

Madem ki Osmanlılıktan bahsettik, sözümüzü Şeyh Edebali’nin şu nasihatiyle bitirelim:

Bağırarak sevilmez. Görünerek de sevilmez! Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez.

Osman! Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın.

Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın.

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Twitter Neden Kapandı? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.