Hepimiz psikopatız!


 

Psikopatlık psikolojide empati ve vicdan eksikliği olarak tanımlanmış. Halk arasında ise “acı çekmekten ve çektirmekten zevk alan kimse” olarak bilinir. Kolay kolay birisine psikopat yakıştırması yapmayız. Çünkü hemen hemen herkes bunu gizlemeyi başarır.

Bu yazımda gizli birer psikopat olduğumuzu ispat etmeye çalışacağım. Belki de gerçekten ispatlarım, belli mi olur:)

Şimdi gerilere doğru gidelim, çocukluğumuzda dinlediğimiz masallardan başlayalım işe. Siz hiç mutlu başlayıp mutlu devam eden ve aynı şekilde biten masal duydunuz mu? Mutlaka iyi insanların başına kötü olaylar gelir ve biz de heyecan içinde bu insanların mücadelesini okuruz. Eğer işin içine acılar, gözyaşları, maceralar girmezse hiçbirimiz o masalların ikinci sayfasına kadar okumayız. Zaten “mutlu bir aile varmış, bunlar hep mutluymuş” diye başlayan masal devam edemez ki! Tıkanır kalır orada.

Biraz büyüyüp ergenlik çağına gelelim. Erkek ya da kız fark etmez hepimiz çevremizdeki en ulaşılmaz kişiye âşık olur, onun peşine düşeriz değil mi? Sıradan, sessiz, kimsenin dikkatini çekmeyen birisiyle kim uğraşır. En ulaşılmazı hedef alacaksın ki, ona ulaşamamanın verdiği acı yüreğini yakacak. Ondan küçük bir bakış yakalayabilmek, onunla bir kelime konuşabilmek için günlerce debeleneceksin. Şiirler yazacaksın dertli dertli. En acıklı şarkılar eşliğinde onu düşüneceksin. Bol bol ağlayacaksın.

Ya da tam tersi, peşinden koşan birisini fark edince kaçacaksın. Hiç yüz vermeyeceksin. Bazen ufaktan ufaktan ümit vereceksin ki çektirdiğin acı(yla birlikte aldığın zevk) artsın. Peşindekiler senin yüzünden acı çekerken sen de başka birisinin peşinde acı çekeceksin. Bu yüzden, bu dönemdeki en unutmadığın insan sana en çok acı çektirendir.

Az daha büyüyeceksin, bir meslek sahibi olacaksın. Ama meslek sahibi olmak için yıllarca okuduğun yetmiyormuş gibi sınavlarla da boğuşacaksın. Sonrasında bir mesleğin başına geçince mutlu mu olacaksın? Ne münasebet! Hemen açacaksın twitter’ı “sıkıldım, akşam olsa da eve gitsem, çıkışa son 1 saat” falan yazacaksın. Neden? Çünkü bir şeyi elde etmek kimseyi mutlu etmez, aksine bol bol sıkar.

İşten çıkıp eve gidince mutlu olur musun? Ona da hayır diyorum. Çünkü dizi izlesen; nerde en pis en iğrenç Türk dizisi varsa onu açacaksın. Oturur dizi karakterlerinin acı çekmesini ya da çektirmesini izlersin salya sümük. Dizi bitse bir film açarsın, bu defa da filmdekilerin acılarını izlemeye başlarsın. Filmin türü ne olursa olsun, mutluluk en sonda olmazsa sıkılır izlemezsin.

Sinema tarihinin en iyi yapımlarından birisi olan “Batman Kara Şövalye” filmini ‘en iyi’ yapan Batman karakteri değil Joker karakteridir. Bunun sebebi nedir acaba? Adam psikopat bir karakteri o kadar güzel oynamış ki izlemeye doyamıyoruz hiç birimiz.

Ya “Testere” filmlerine ne demeli? Kurbanların acı çekmesi, kendilerini kesip biçmesi milletin o kadar hoşuna gitti ki 7 filmlik bir seri yaptılar.

Hepsini geçtim, son dönemlerdeki evliliklerin bu kadar kısa sürme sebebi nedir? Büyük çoğunluğundaki sebep; evlilikten sıkılma, yeni maceralar arama, evliliğin beklediği kadar heyecanlı olmamasıdır maalesef.

Bu kadar örnekten de anlayacağımız üzere insanoğluna mutluluk yaramaz. Acı çekmeyi sever, çektirmeyi sever. (Ki bu da psikopatlıktır bir nevi.)

Velhasılıkelam hepimiz psikopatız. Fark şurada ki; çoğunluğumuz bunu çok iyi maskeliyor. Bazıları ise bunu maskelemeyi beceremeyip psikopat damgası yiyor.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Taşınanlar ve Kaşınanlar başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

4 yorum

 • Besparasiz
  11 Mart 2014 de 18:14

  Güzel tespit..

 • Baykus
  12 Mart 2014 de 21:05

  Bende bir psikopat mıyım acaba? diye sorasım geldi :))

 • Dost Biri
  12 Mart 2014 de 23:58

  Kız peşinde koşmayıkız tavlamaktan daha çok seven arkadaşlarım var. Eğer kız es kaza bir ümit verirse bu arkadaşlarıma hepside kaçmaya başlar. Yazıda güzel tespitler var valla 🙂

 • Zeynep Olmak İsteyen Saniye
  17 Mart 2014 de 02:19

  Kesinlikle hepimiz birer psikopatız ve bunu bastırıyoruz 🙂 Herkes kendi tarzında şizofren mi demişti biri 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.