Hidrojen Peroksit’in 50 Kullanım Alanı


Yeni bir çeviriyle karşınıza geçiyorum. Baya uzun süren bu çeviri özellikle ev hanımlarının çok işine yarayacaktır. Bu yazıda kullanılan hidrojen peroksit bildiğimiz oksijenli sudur.

NOT: Bu yazıdaki çeviri hatalarından veya bu maddenin kullanım hatalarından kaynaklanan problemlerden sorumlu değilim:)

Kaynak site kapandığı için kaldırılmıştır.

Hidrojen peroksit hepimizin ecza dolabında bulunan ama sahip olduğu gücü bilmediğimiz şeylerden birisidir. Bu maddeyle çok farklı şeyler yapılabilir! İşte evlerimizde hidrojen peroksidi kullanabileceğimiz 50 farklı alan:

 1. Yaraları temizlemek, hidrojen peroksitin en bilinen kullanım alanıdır.
 2. Mikrop ve bakterilerden arındırmak için doğrama tahtanızı temizleyebilirsiniz.
 3. Sebzelerinizi %3’ü hidrojen peroksit olan sprey şişesiyle temizleyebilirsiniz.
 4. Kötü kokulardan arındırmak için kaşıklarınızı bir miktar sıcak su içine bir miktar hidrojen peroksit katarak bu karışımda temizleyebilirsiniz.
 5. Kırmızı şarap lekelerinden kurtulmak için bir miktar sıvı çamaşır sabunu ile bir miktar hidrojen peroksiti karıştırın. Lekenin üstüne dökün, bir havluyla silin. Daha sonra sıcak suyla yıkayın.
 6. Koltukaltı lekelerinden kurtulmak için bir miktar sıvı çamaşır deterjanı ile bunun iki katı miktarda hidrojen peroksiti karıştırın. Elbiseye uygulayın ve yıkamadan önce bir saat bekletin.
 7. Kan lekelerini direkt olarak lekeye uygulayarak temizleyebilirsiniz. Öncelikle beş dakika hidrojen peroksit içinde bekletin sonra soğuk suyla yıkayın. Dikkat: Bu madde ağartıcı görevi göreceği için yıkayacağınız elbise tamamen beyaz değilse kullanmayın.
 8. Tezgâhınızı ve duvarlarınızı daha beyaz ve parlak olması için hidrojen peroksit ile temizleyebilirsiniz.
 9. Baş nezlesinden veya kulak tıkanmasından kurtulmak için hidrojen peroksitten birkaç damla kulağınıza koyabilirsiniz. Köpürerek enfeksiyonu dışarıya atacaktır. Yan yatarak köpüklerin dışarıya akmasını bekleyin, sonra da kulağınızı temizleyin.
 10. Bir miktar su içine bir miktar hidrojen peroksit katarak ağız bakım suyu olarak kullanabilirsiniz. Bu bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Kimilerine göre bu, diş ağrısını ve kanser yaralarını da yok eder.
 11. Tezgahlarınızın üzerini hidrojen peroksitle spreyleyerek sterilize edebilirsiniz. Temizce silmeden önce beş dakika bekletmeyi unutmayın.
 12. Hazneye döktükten sonra fırçalamadan önce 20-30 dakika bekleyerek tuvaletlerinizi de temizleyebilirsiniz.
 13. Buzdolabınızı temizlemek için sprey olarak sıkıp emilmesini bekleyin, sonra temizce silin. Bu işlem buzdolabınızı sterilize eder ve bakterileri öldürür.
 14. Bulaşık makinenizi temizlemek için sprey olarak sıkın ve emilmesini bekleyin. Sonra bulaşıkları yerleştirip makinenizi çalıştırın.
 15. Uygulayıp temizce silerek küflerden de kurtulabilirsiniz.
 16. Beyaz elbiselerinizin üzerine bir miktar dökerek beyazlatıcı olarak kullanabilirsiniz. Ağartıcı görevi görecektir.
 17. Sıcak banyo suyunun içine %3’ü hidrojen peroksit olan iki litre su ekleyip emilmesi için 20 dakika beklemek detokslu banyo yapmanızı sağlayacaktır.
 18. Bir miktar su ile bir miktar hidrojen peroksiti karıştırıp sprey olarak kullanmak atletlerin ayaklarını tedavi eder. Tırnak aralarına dikkat etmeyi unutmayın.
 19. Yeteri kadar hidrojen peroksit ve yemek sodasını karıştırarak diş macunu olarak kullanabilirsiniz.
 20. %3’ü hidrojen peroksit olan sıvıya diş fırçasını daldırarak mikropları öldürebilirsiniz.
 21. %3’ü hidrojen peroksit olan suyla her gün çalkalayarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Yutmayın ve sıvıyı tükürdükten sonra ağzınızı suyla çalkalayın.
 22. Bir miktar suyla bir miktar hidrojen peroksiti karıştırarak saçlarınızı parlatabilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sprey şişesiyle saçınızı uygulayın.
 23. Sürekli tekrarlayan mantar enfeksiyonları için antiseptik olarak kullanabilirsiniz. Bunun için haftada bir veya iki kere damıtılmış suyla 2 kapak dolusu %3’lük hidrojen peroksiti karıştırın.
 24. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı hidrojen peroksit katarak lavman olarak kullanabilirsiniz.
 25. Cildinize birkaç kez sprey yaparak kuş kenesinden kurtulabilirsiniz.
 26. Burun spreyi şeklinde kullanarak sinüs enfeksiyonlarından kurtulabilirsiniz. Bunun için bir fincan klorsuz suyla bir çorba kaşığı %3’lük hidrojen peroksiti karıştırın.
 27. Günde iki kere ağzınızı hidrojen peroksitle çalkalayarak diş ağrınızı yatıştırabilirsiniz.
 28. Bulaşık makinesine her yıkamada 2 ons (56.6 gram) %3’lük hidrojen peroksit koyarak bulaşıklarınızı sterilize edebilirsiniz.
 29. Yarısı su, yarısı %3’lük hidrojen peroksit olan sıvıyla camlarınızı temizleyebilirsiniz.
 30. Yarısı %3’lük hidrojen peroksit olan sıvıyla evinizi kötü kokulardan arındırabilirsiniz. Ancak halılarınıza dikkat edin çünkü ağartıcı görevi görecektir.
 31. Kulağınıza birkaç damla damlatarak kulağınızı temizleyebilir ve içindeki pisliklerden kurtulabilirsiniz. Bunun için birkaç dakika oturun ve sıvıyı kulağınızdan akıtın.
 32. Yarısı hidrojen peroksit olan sıvıyla kaşıklarınızı temizleyebilirsiniz. Mikrop ve bakterilerden kurtulmak için 10 dakikalığına kaşıklarınızı sıvının içine koyun. Emilimden sonra iyice durulayın.
 33. Spreyledikten sonra kurumaya bırakarak çocuklarınızın oyuncaklarını sterilize edebilirsiniz.
 34. Yarım fincan hidrojen peroksiti yaklaşık 4 litre suyla karıştırıp spreyleyerek bitkilerinizin büyümesine yardımcı olabilirsiniz.
 35. Sokak çeşmelerinin üzerine hidrojen peroksit dökerek sterilize edebilirsiniz. Bir yudum almadan önce birkaç saniye bekleyin (mesela beşe kadar sayın) ve suyu biraz akıtın.
 36. Yarısı hidrojen peroksit olan suyu tırnaklarınıza günde 10 dakika emdirerek tırnak mantarlarından kurtulabilirsiniz.
 37. Günde üç defa iki yanağınızı pamuk topuna döktüğünüz hidrojen peroksitle ovarak sivilcelerden kurtulabilirsiniz.
 38. 1 fincan suya 1.5 çorba kaşığı hidrojen peroksit katıp tohumlara emdirerek onları daha hızlı çimlendirebilirsiniz.
 39. Bulaşık deterjanı şişesinin içine 2 ons (56.6 gram) hidrojen peroksit katarak deterjanın gücünü arttırabilirsiniz.
 40. Hidrojen peroksitle yemek sodasını karıştırarak çaydanlık ve tavalarınızı temizleyebilirsiniz. Bu karışımla ovalayın ve bir süre bekleyin. Sonra gelip silerek temizleyin. Eşyalarınız daha parlak ve temiz görünecek.
 41. Yarım fincan hidrojen peroksiti 4 litre sıcak suyla karıştırarak kirli zeminleri temizleyebilirsiniz. Yerleri bu karışımla silin, durulamaya gerek bile kalmasın.
 42. Yarısı hidrojen peroksit olan karışımla spreyleyip silerek çocuklarınızın beslenme çantalarını sterilize edebilirsiniz.
 43. Tül perde ve masa örtülerinizdeki sararmalardan kurtulabilirsiniz. Bir kabı soğuk su ve %3’lük iki fincan hidrojen peroksitle doldurun içine bastırın. En az bir saat emdirin. Soğuk suyla durulayıp açık havada kurutun.
 44. Yarım litre %3’lük hidrojen peroksitle 4 litre suyu karıştırıp makinenize koyduktan sonra  çalıştırarak buhar makinenizi temizleyebilirsiniz.
 45. Küf ve sabun lekelerinden kurtulmak için duş perdelerinizi hidrojen peroksitle temizleyebilirsiniz. Perdeleri makineye koyup 1 fincan %3’lük hidrojen peroksit ve normal deterjan koyarak yıkayın.
 46. Akvaryumları mantarlardan kurtarmak için hidrojen peroksitle temizleyebilirsiniz. Balıklara zararı yoktur.
 47. İnatçı kokulardan kurtulmak için bir litre %3’lük hidrojen peroksit, yarım fincan yemek sodası, bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 2 litre sıcak suyu karıştırın.
 48. Aynalarınızı yarısı hidrojen peroksit olan suyla temizleyebilirsiniz.
 49. Istampalarınızı kurumuş mürekkeplerden temizlemek için hidrojen peroksitle silebilirsiniz.
 50. Minder ve döşeklerdeki lekelerden kurtulmak için kirli bölgeyi yarısı hidrojen peroksit olan suyla spreyleyin. Lekeler çıkacaktır.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Blog yorumları nasıl arttırılır? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

24 yorum

 • Kübranur
  25 Şubat 2014 de 02:55

  Yalnız özellikle yaralarda yaranın açık yara olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Açık yaralara uygulandığında yara yerinin yanmasına neden olabilir ve bu nedenle, yaranın geç iyileşmesine aynı zamanda acı da çekmenize neden olabilir.
  Kulak da kullanırken de yukarıdaki gramaja muhakkak dikkat edilmelidir zira fazla kullanımı kulak zarına hasar verebilir.
  Ayrıca Cem Baki’ye de bu faydalı yazıyı bizlere ilettiğinden ötürü çok teşekkürler 🙂

  • coşkun uçar
   23 Mart 2016 de 10:45

   merhaba arkadaşlar bende başımdan gecen bir olayı anlatacam 1986 senesinde dayım hastalandı 2 aya yakın yatakta kaldı eve doktor getirip götürüyorduk birgün eve çok geç saatte alkolu bir şekilde eve geldim dayım bana seslendi yiyenim bana karşıda duran şurubumu ver dedi bende kendisine şurubu verdim şurubu içti ve yiyenim bu şurubun tadı deişmiş dedi bende bende tekrar şuruba baktıgımda üzerinde oksijenli su yazıyordu 2 gün sora dayım ayaga kaltı hiçbir hastalıgı kalmamıştı şimdi bende burda oksijenli suyun faydalarını okuyunca bu başımdan gecen olayı yazim dedim coşkun uçar

 • eda
  6 Mayıs 2014 de 14:36

  Sivilcelere iyi geliyor mu ki yaa?

  • cem
   6 Mayıs 2014 de 20:11

   37. maddede iyi geldiğini söylüyor zaten.

   • eda
    7 Mayıs 2014 de 12:28

    Diyor ama cildi yakmaz mı?

    • cem
     7 Mayıs 2014 de 13:56

     Aşırıya kaçmadığı müddetçe zarar vermeyecektir.

 • İrem Burak
  26 Eylül 2014 de 15:16

  Merhaba ben bugun hidrojen peroksit aldım ama okuduğumda %33 yazdığını gördüm, bunu diş beyazlatma gibi bir şey için kullanmam uygun olur mu?

  • cem
   26 Eylül 2014 de 17:16

   %33 demiyor lütfen dikkatli okuyun, %3 yazıyor. Yani bir bardak suya bir damla “oksijenli su” damlatıp yutmadan ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

 • furkan
  30 Kasım 2014 de 20:40

  Kafa mı buluyorlar lan, bu demiri eritiyor, ağızla gargara yaparsan dilin yok olur

 • cemo
  24 Şubat 2015 de 08:45

  kazara cildime değdi 2 ay oldu hala düzelmedi harbiden kafa buluyolar galiba bende ki %50 ama hatanın burda olduğunu anladım(buraya dikkat) %3 olması gerekir hatta sulandırılması gerekir bu blog da bunu anladım yanılıyormuyum?

 • seva
  21 Mart 2015 de 16:38

  Çok teşekkür ederim

 • Serdar
  28 Mart 2015 de 18:05

  Bende eczaneden hidrojen peroksit%3 olanını aldım bunda sulandırmak gerekirmi

  • Aruchan
   Cem Baki
   28 Mart 2015 de 21:11

   ne için kullanacaksanız ne kadar sulandırmanız gerektiği yazıda var

 • Ahmet
  7 Temmuz 2015 de 22:08

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz güzel ve faydalı bilgiler için çok teşekkürler.
  Benim size soracağım konu bu bilgilerin dışında birşey olacaktır ve bu konuda çok muzdaribim.
  Ben bir soğanlı çiçek koleksiyoncusuyum. Sözü uzatmadan konuya gireyim. 25 değişik cinste olan liliumlarıma bir virüs musallat oldu ve bu virüs bulaşıcı. Bu sebeble çok sevdiğim 3 çeşit lilyumumu bahçeden uzaklaştırmak zorunda kaldım ve sanırım toprağa da geçebilen bir virüs olduğundan stres altındayım. bazı soğanlı türler de yarma yöntemi ile çoğaltma yaparken, mikroplardan da temiz hale getirmek için mantar ilacının içerisine bir miktar “hidrojen peroksit” ilave ediyoruz ve bir sakıncası olmuyor. Ancak ben bu uygulamayı lilyumlarımı ektiğim bahçe toprağına da bir miktar uygulamak istiyorum. Toprağa vereceği zarar ne olabilir? Geçici bir süre de etkisini kaybeder mi? aynı zamanda bu virüsün yok olmasını sağlayabilir mi? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Aruchan
   Cem Baki
   8 Temmuz 2015 de 18:48

   Size yanlış bilgi vermek istemiyorum. Ben kimyager değil blogcuyum. Bu yazı da bir çeviri yazısı. Konuyla ilgili bilgiyi botanikçilere sormanızda fayda olacaktır

  • Barış EGE
   27 Aralık 2017 de 01:15

   Merhaba buradaki hidrojen peroksit bitkilerde enzim olarak fayda verir toprak üzerinde aşırı kullanılmadığı takdirde fayda sağlayacağını düşünüyorum.
   Sıvı solucan gübresini deneyin zirai ilaç yerine..

   Yurtdışından bir misafirim bunun özellikle %3 olanını 1 Lt suyun içerisine 15-16 damla damlatarak 10 yıldır içtiğini söyledi. Yarım litreye 7-8 damla.

   İçtiğin zaman içinde hissedeceksin değişimi dedi. Ama tabiki bir doktora sormak lazım.

   Buradaki yorumlarıda okuyunca bir arkadaşın akrabasına ilaç diye bunu içirmesi hikayesi falan..

   Misafirimizde dr ama hekim değil ve sağlık konularına baya eğimli birisi.

   Bende bugün aldım. Yarın bir deneme yapıcam inş.

 • serkan
  30 Temmuz 2015 de 09:35

  saç ve sakal kıran tedavisinde kullanıldığı doğru mu.

  • Sabina9
   5 Ağustos 2015 de 00:51

   Hayir aksine kirik olusturuyor ben kullaniyorum sac rengimi acmak icin. 3% kullaniyorum.

 • Adsiz
  5 Ağustos 2015 de 00:01

  Bizde kullaniyoruz sakal kiran icin bir ay oldu ama henuz sonuc alamadik ,bi bilgisi olan varmi

 • Nur
  3 Aralık 2015 de 18:20

  Bunu bir ilaç olarak bulan ve yıllardır hastalarında kullanan Rus Profosör günde üç kez aç karına bir bardağa 10 damla koyarak içmeyi öneriyor. Saf su olursa daha iyi. Vücudu alıştırmak için 2-3 damla ile başlayıp 10 damlaya çıkarıyorsunuz. 10 gün yapıp üç gün ara veriyorsunuz. Bunları Almanca sitelerde okudum. Yabancı diliniz varsa bu konuda pek çok yazı bulabilirsiniz.(Wasserstoff Peroxid)

  • Gönul Balkan
   7 Şubat 2016 de 02:14

   Bu şekilde kullanım ne için faydalı acaba?

 • Aras
  13 Temmuz 2016 de 09:31

  Saç ve sakal kıran,diğer adı mantar.Bakalım işe yarayacakmı…??

 • lütufyyl
  19 Kasım 2016 de 12:58

  Tırnak mantarı için 3yemek kaşığı kadar saf hid.perox., 1/4 alkol ve 1/4elma sirkesi hazırladık. Hazırladık ama tırnakta yanma yaptı korktuk. Biz acaba hid.perox. %3 lükmü kullanmalıydık? Yardım ederseniz seviniriz. Rabbim hepinize şifa versin hasta olanlarınıza…

  • Leman
   19 Mart 2017 de 09:58

   Çamaşır ağartıcı olarak kullanılır mı kullanılıyorsa miktarı nedir

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.