Hummingbird Güncellemesi Blog Sahiplerini Nasıl Etkileyecek?


 

Geçtiğimiz günlerde ailemizin arama motoru Google 15.yaşını kutladı ve “hummingbird (arıkuşu)” algoritmasını bizlere tanıttı. Yeni algoritma aramaları “hassas ve hızlı” şekilde yapacağı için bu isim verilmiş.

Bu algoritmaya göre Google aramaları soru sorar gibi ya da konuşur gibi yapmamızı istiyor. Hâlihazırda İngilizce aramalarda bu algoritma çok iyi çalışıyor ancak Türkçe aramalarda tam verime ulaşılabilmiş değil. Hala bir-iki tanesi hariç alakasız sonuçlar çıkarıyor karşımıza.

Önceden “evime en yakın alışveriş merkezi” şeklinde bir arama yapıldığında “en yakın” ve “alışveriş merkezi” şeklinde anahtar kelimeler üzerinden sonuçlar gösteriyordu. Şimdi ise yazdığınız kelimelerin ne anlama geldiğini algılayarak IP üzerinden yerinizi tespit edecek ve size en yakın alışveriş merkezlerini gösterecek.

Burada biraz kişisel yorumumu katmak istiyorum: Bence Google filmlerde gördüğümüz yapay zekâlı sanal bir yardımcı yapmaya çalışıyor. Bu yardımcı bize ismimizle hitap edip hal hatır sorduktan sonra bizim için ne yapabileceğini soracak. Biz de kendisiyle konuşarak işlerimizi halledeceğiz. (Zaten ağır ve taşınamaz bilgisayarların yerini mobil cihazlar almaya başladı.) Yakın bir zamanda Google arama yaptığımız boşluğu kaldırıp anasayfasına bizimle konuşan sanal bir eleman koyarsa şaşırmayın:)

Peki, yeni güncelleme blog sahiplerini nasıl etkileyecek?

-Öncelikle eski arama yöntemlerinin tamamen ortadan kalkmadığını bilin.

-SEO yani arama motoru optimizasyonu biraz güç kaybetti. Bu nedenle anahtar kelimelerle uğraşmayı bırakın.

-Onun yerine anlamsal SEO ve anlamsal aramalar üzerine odaklanın. Yani işin içine anahtar kelimelerin anlamlarını da katın.

-Eğer yazılarınız arama yapan kişinin sorusunu cevaplıyor ve işine yarıyorsa Google bunu öne çıkaracaktır.

-Şunu da unutmayın; bu güncelleme bir aydan fazla zamandan beri faaliyette. Eğer şimdiye kadar bloğunuzla ilgili kötüye gidiş olmadıysa korkmanıza gerek yok. Eğer düşüş olduysa bunun sebeplerinden birisi de yeni algoritma olabilir.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

5 yorum

 • rog
  4 Ekim 2013 de 12:22

  merhaba, bilgilendirici yazı için teşekkür ederim. zamanından beri bu şekilde paylaşımlar yaptığım için umarım işime yarar 🙂

 • GÖKTÜRK
  4 Ekim 2013 de 19:35

  Bırakacağım bu blog yazma işini.Zaten beceremiyorum. 🙂

 • Selim
  20 Ekim 2013 de 22:26

  Hummingbird Adwordste Rekabeti Yüksek Ve Maliyetli Anahtar Kelimelere Filitre Uygulayan Bir Sistem.Sitelerimden Birinde Herhangi spam ve ceza sözkonusu olmadığı halde bazı kelimeler ile başlayan sayfaları silmemiş ama birebir aramada göstermiyor.Fakat sıradan kelimelere asla dokunmamış ilk sayfalardaki yerini koruyor.Hitlerini kaybeden sıralamada arkalara düşen bir çok sitenin aslında bir çoğunun tek suçu sitelerinde yüksek rekabet anahtar kelimelerin içermesidir.Bakın Google aramalarda saçma sapan sayfalar site demiyorum tuhaf boş sayfalar ilk sayfada çıkıyor aradığınız içerikle ilgili siteler 4-5.sayfalarda çıkıyor.Yok Kaliteli içerik yok backlinkmiş hepsi yalan.Bunu Fazla devam ettiremez Çünkü Bu Gidişle Türkiye Pazarını Kaybeder.

  • Aruchan
   Cem Baki
   20 Ekim 2013 de 23:07

   Ben yine de google’ın bir bildiği olduğunu düşünüyorum:) Yorum için teşekkürler.

 • asu
  25 Ekim 2013 de 12:13

  Google Artık Hizmet Sektöründen Çıkmış Sadece Para almaya programlanmış dönüşmüş bir site.google Avrupada bile haksız rekabet ve adaletsiz sıralama yüzünden mahkemelik durumda sadece bizde değil tüm dünyada uygulamaya başladı bunu.ilk sayfalarda kendi servisleri çıkıyor.Kaliteli içerik diyorsunuz inanın sadece resimlerden oluşan hiç içerik olmayan sadece description bulunan sayfalar ilk sırada.

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.