İade-i İtibar


Her şeyde olduğu gibi toplumların yapısında da şu iki değer mevcuttur; maddi değer, manevi değer. Maddiyat ve Maneviyat birbirinden ayrılmayan ikiz bebekler gibidir. Hatta Rabbimiz de bizi yaratırken bunu ön plana çıkarmış ve dünya-ahiret dengesi üzerine biz kullarına yaşama şansı vermiştir.

Ülkemizde çok eskiden bu denge mevcutken özellikle son zamanlarda toplum yapımızla birlikte bu denge de bozulmuş ve yok olma noktasına gelmiştir. Bunun oluşmasında en büyük etken bence Dünya-Ahiret dengesinin baş mimarları olan hoca ve öğretmenlerin gözden düşürülmesi olmuştur.

Gözden düşürülmenin nasıl yapıldığı aklı başında olan herkes tarafından az-çok anlaşılmaktadır. Ben gözden düşürülmenin nasıl yapıldığı üzerinde değil de bu kişilerin tekrar toplumun göz bebeği haline nasıl gelebileceği üzerinde durmak istiyorum.

Öncelikle;

-Diyanet İşleri Başkanlığı revizyona gitmeli, ülkemizdeki farklı dine mensup cemaatlerden çok İslamî cemaatlere ağırlık vermeli, onlarla barışmalı ve işbirliği yapmalı.

-Namaz kıldırma memurları yetiştirmeyi bırakıp hakiki imam(önder) yetiştirmeye ağırlık vermeli, bu kişilere sabit aylık vermek yerine (Doğu Anadolu’da yapıldığı gibi) toplanan zekat ve fitrelerden hisse vermeli; böylece imam görevini yapmadığında binlerce kişinin vebalini üstüne aldığını hissetmeli.

Gençleri camiye çekmek için camilerin altına internet kafe yapmak gibi sivri fikirler üretmek yerine küçük yaştan itibaren çocuklar camiye özendirilmeli, ek ders karşılığı değil Allah rızası için din dersi veren imamlar görevlendirilmeli.

-Toplumda yaygınlaşmış olan “hacıyla hocadan korkacaksın” tarzı Yahudi icadı sözleri yok edecek önderler ve örnek kişiler yetiştirilmeye gayret edilmeli.

Daha sonra;

-MEB kendini yenilemeli, baştan aşağı yepyeni bir teşkilat yapısı kurmalı.

-50 yaşına gelen öğretmenleri zorunlu emekli etmeli ve yeterli ücret vermeli. Bünyesindeki başka fakültelerden öğretmenliğe aldığı bütün öğretmenlerin görevine derhal son vermeli.

-Öğretmen yetiştirmek için yeni Öğretmen Liseleri kurulmalı, eğitim fakültelerine sadece bu liselerden öğretmen alınmalı ve alınan öğretmenler de tam donanımlı şekilde yetiştirilmeli.

-Sadece öğreten ya da rehberlik yapan değil; eğiten, yetiştiren, örnek olan, herkese şans tanıyan öğretmen yetiştirilmeli.

-Atama yapmak için KPSS gibi saçma sınavlar yapılmamalı, lise ve üniversitede her konuda yetiştirilmiş olan öğretmenler direk göreve başlamalı ve bu öğretmenlere asla maddi kaygıları olmayacak şekilde maaş verilmeli.

-Bakanlık öğrenci ve velilerden çok öğretmenlerine sahip çıkmalı. Öğrenci, büyüklerine en çok da öğretmenine saygı duyması gerektiğini bilerek yetiştirilmeli.

Kısacası; imamlara ve öğretmenlere iade-i itibar yapılmalı, yıllardır çeşitli şekillerde dillere dolanan, gözden düşürülen, saygısızlık yapılan bu kişiler yine toplumda itibarlı, saygın ve örnek gösterilen kişiler haline getirilmelidir.

Ancak bu şekilde Türkiye’miz çift kanatlı bir kuş gibi hızla yükselebilir.

Etiketler:, ,
Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.