İçinde 18 doktor barındıran çorba: Tarhana


Göçebe bir hayat yaşayan atalarımız mümkün mertebe her yiyeceği kurutmaya çalışmıştır. Böylece uzun yolculuklar esnasında yiyecekler bozulmamış ve pratik bir şekilde tüketilebilmiştir.

Kendi icatları olan yoğurdu da kurutmanın yollarını arayan dedelerimiz uzun uğraşlar sonucu tarhanayı keşfetmiştir. Daha önceki ismi bilinmese de bu yiyeceğe tarhana isminin veriliş hikâyesi (bir rivayete göre) şöyledir:

Vaktiyle bir padişah (ki Yavuz Sultan Selim olduğu sanılmaktadır), seferden dönerken bir fakirin evine misafir olur. Sıkıntı içinde padişaha ne ikram edeceğini şaşıran kadın bu çorbadan yapıp sıcak sıcak sofraya koyar. Padişah dumanı tüten bu çorbayı iştahla yer ve çok beğenir. Ev sahibine “bu ne çorbasıdır?” diye sorunca ev sahibi mahcup bir şekilde “dar hane çorbasıdır, kusurumuza bakmayın, afiyetle yiyin” der. “Darda olan evin çorbası” anlamına gelen “dar hane çorbası” zamanla tarhana çorbası olarak anılmaya başlanır.

Tarhana Yapımı: Un, yoğurt, süt, kırmızı ve yeşil biber, nane, soğan, domates, haşlanmış fasulye ve haşlanmış nohut iyice kıyılıp parçalanarak karıştırılır. Ovularak hamur haline getirilen harç, bir kap içinde üstü bir bezle örtülerek mayalanması ve kabarması için en az bir hafta bekletilir. Mayalanan harç, parçalar halinde bez üzerine dizilir ve açık havada, gölgelik bir yerde kurutulur. Kuruyunca da elle ovulup toz haline getirilerek elekten geçirilir.

Yapımı meşakkatli olsa da bol miktarda yapılırsa uygun koşullarda iki seneye kadar bozulmadan kalır.

Şimdi de size annemden öğrendiğim ve her yapışımda yiyenlerin çok beğendiği tarhana çorbasının yapılış şeklini anlatacağım: Tencereye yağ ve salça koyup kızdırın. Salçanın kokusu gelmeye başlayınca ocağın altını kısın ve tencereye kişi başı bir su bardağı olacak şekilde soğuk su ekleyin. Sonra toz tarhanadan bir kaşık katıp karıştırmaya başlayın. Sakın ha sıcak su eklemeyin, tarhana top top olur ve yenmez. Karıştırdıkça tarhana eriyip suya karışacaktır. Kıvamını ayarlamak için ara ara kaşık ucuyla tarhana ekleyip karıştırmaya devam edin.  Ne katı ne sıvı, tam arasında kıvamlı bir hale gelince tuzunu atın ve 2-3 tur daha karıştırın. Kıvamını ve tuzunu ayarlamak için su ve tarhana eklemesi yapabilirsiniz ancak bunu kaşık ucuyla yapın. Çünkü su ısındıktan sonra eklediğiniz tarhana hemen dibine çöküp top top olacaktır. Daha sonra ocağın altını açıp birkaç dakika kaynatın.

NOT: Çorba hazır olana kadar başından ayrılmayın ve bol bol karıştırın.

Tercihe göre çorbanıza bulyon, kara biber, pul biber ekleyebilirsiniz. Lakin çorbayı mutlaka sıcak tüketin.

Televizyonda çıkan bir belgeselde “içerisinde 18 doktor barındıran çorba” olarak tanımlanan Uşak tarhanası yurt dışına da ihraç edilmektedir.

İşte tarhananın faydalarından bazıları:

* Soğuk algınlığına karşı etkilidir

* Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

* Bol miktarda A,B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler vardır.

* Yağ yakma özelliği olduğundan dolayı karın bölgesindeki zararlı yağları vücuttan atmaya yardımcı olur.

Daha fazla bilgi ve sipariş için şurayı ziyaret edebilirsiniz: www.tarhanababa.com

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

3 yorum

 • byrm
  24 Mayıs 2014 de 11:04

  getirde yiyek:)

 • BURCU
  25 Mayıs 2016 de 14:00

  yaz,kış her mevsim tüketmeye bayıldığım bir içeçek. umarım ileri ki nesiller de bunun yerini brokoli çorbası almaz.

 • elanur
  20 Ağustos 2017 de 15:00

  EN SEVDİĞİM ÇORBADIR HOCAM ÖZELLİKLE İŞTAHSIZKEN 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.