İkilemlerimin ikisi


Şu hayatta benim kadar ikilem yaşayan, benim kadar kararsız kalan başka birisi var mıdır acaba. Konu ne olursa olsun seçenekleri en fazla ikiye kadar düşürebiliyorum. Sonra başlıyorum kıvranmaya. Hani demişler ya “en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir” diye, kesinlikle doğru.

Neyse ki büyümemin (ve yaşlanmamın) verdiği olgunlukla yavaş yavaş bu kararsızlık dolu ikilemlerimden iki tanesini eledim. Neymiş onlar bakalım:

Klima mı vantilatör mü?

Özellikle bu yaz kesin kararımı verdim; kesinlikle vantilatör. Kişisel düşüncem bu olduğu için itiraz edebilirsiniz ama neden vantilatörü seçtiğimi açıklamak istiyorum.

-Fiyat: Söylememe bile gerek yok. İkisinin fiyat farkı dağlar kadar var.

-Sağlık: Vantilatörü sabitleyip karşısına yatmadığınız sürece herhangi bir sağlığa zararı yok. Ama klimanın faydasından çok zararı var gibi. İster araba kliması ister ev kliması olsun; beşinci dakikadan sonra beni baş ağrısıyla rahatsız etmeye başlıyor. Ayrıca bakımına dikkat etmezseniz kendi içinde bakteri üretip sizi hasta etmesi işten bile değil.

-Elektrik harcama: Klimanın sayısının artmasıyla yaz aylarında ülkemiz elektrik harcamasında tarihsel rekorlar kırıyor.

-Kullanışlılık: Hiçbir bakım istemeyen, bozulsa bile eli tornavida tutan her Türk erkeğinin kolayca tamir edebildiği karadüzen bir vantilatörle sürekli bakım isteyen, kapıyı pencereyi açtırmayan klima bir olur mu?

Size mantıksız gelebilir ancak klimanın ürettiği sahte ve hasta edici serinlik beni gerçekten çok rahatsız ediyor. Bu nedenle artık kararımı net bir şekilde verdim.

Online oyunlar mı offline oyunlar mı?

Türk oyuncular olarak kıt kanaat geçindiğimiz ülkemizde oyunlara para vermek pek işimize gelmiyor. Oyun fiyatlarının da bize inat edercesine pahalı oluşu bizi ya korsan oyunlara ya da ücretsiz oynanan online oyunlara yönlendiriyor.

Ben bu aralar özellikle ücretsiz oynanan online oyunlara ağırlık veriyordum. Ancaaaaaaak!

Artık tamamen elimi eteğimi çekiyorum. Bizde oluşmamış olduğu halde varmış gibi davranılan oyun sektörü bence hiç gelişmeyecek. Nedeni de çok basit: para.

Kimsede para olmadığı için, devlet de desteklemediği için oyun yapmaya niyetlenen yok. Yapılanları da yerin dibine sokuyoruz ya orası ayrı.

Nadiren batmamış olan oyun firmaları daha çok yabancı online oyunları anlaşma imzalayarak Türkçeleştiriyorlar ve oyunculara sunuyorlar. Ama amaç oyunculara keyif dolu dakikalar yaşatmak değil cebindeki parayı sömürmek olduğu için nefret ettiriyorlar.

Bu nedenle de kişisel olarak online değil offline oyun seviyorum. Parayı bir kere verip kral oluyorsunuz. Ondan sonra gelsin oyun zevki, gelsin keyif…

Peki, siz hangi konularda ikilemler yaşıyorsunuz? İkilemlerinizi nasıl çözüyorsunuz? Çözümlediğim ikilemlerimde bana hak verdiniz mi?

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Yoruluyorum! başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

4 yorum

 • Gökhan Hayırtaş
  13 Kasım 2016 de 22:30

  benim ikilemim şu araba aldım ama sürecek vaktım yok. Ama bazen lazım oluyor gerçekten. kiralama mı satın almamı bu konuda ikilemim var.

 • Murat Sahibim
  8 Aralık 2016 de 23:29

  Parmaklarınıza sağlık makelenizi çok beğendim.

 • Habibe
  22 Ağustos 2017 de 17:37

  Oturduğum evde ev sahibinin klima taktırmış olmasına rağmen vantilatör kullanıyorumdaha sağlıklı olduğu için güzel bir yazı emeğine sağlık…

 • Elanur
  27 Ağustos 2017 de 22:14

  Ben genel de kararsızlık yaşamam allah a şükür ama sizin kararlarınız gayet mantıklı bence

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.