İlk Çeviri Makalem: Tribler


Merhabalar,

İlk çeviri makalemle karşınızdayım. İnşaallah faydalı bir konuda çeviri yapmışımdır. Sıkılmadan okuyacağınızı umut ederek makalemle sizi baş başa bırakıyorum:)
Durdurulamayan Dosya Paylaşım Ağı “Tribler” Telif Hakkı Sahipleri İçin Büyük Sorun

Telif hakkı sahipleri, Dünya’nın en büyük dosya paylaşım ağlarından birisi kapandığında büyük bir zafer kazandıklarını düşündüler. Megaupload Dünya genelindeki dosya paylaşım trafiğinin %30 ile %40 arası bölümünü barındırıyordu, ama yeni bir araştırma gösterdi ki sitenin kapatılması korsan dosya paylaşımını yavaşlatma konusunda hiçbir şey yapmamıştır. Eskiden beri “radara yakalanmadan uçan” farklı bir ağ şimdi gün yüzüne çıktı. Bu da telif hakkı sahipleri ve onların içerikleri için en büyük tehditlerden birini teşkil edebilir. Fazlası için okumaya devam edin.

“Tribler” tamamen dağılmış bir peer to peer (P2P, kişiden kişiye) dosya paylaşım ağıdır. Programı yazan kişi “onu devirmenin tek yolu interneti devirmektir” diyor.

Tribler beş yıldır geliştirilmekte olan bir torrent istemcisi ve programı geliştiren Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesindeki araştırmacılara göre ilk yapıldığından bu yana %100 gelişme gösterdi.

Standart torrent istemcileri içeriği torrent sitelerinde bulur ve indirir, Tribler ise gerçek P2P teknolojisine dayanır ve hiçbir ara sunucuya ihtiyaç duymaz. Tribler yüklendiğinde kullanıcıların bilgisayarları, Tribler çalışan diğer bilgisayarlarla doğrudan iletişim kurar.

Programı yazan Dr.  Pouwelse TorrentFreak sitesine verdiği son röpötajında “Bizim bilimsel araştırmamızın temeli sınırsız bilgi paylaşımını kolaylaştırmaktır” dedi. “Biz sadece güvenilmez sunucuları sevmiyoruz. Geçtiğimiz altı yıl boyunca Tribler ile hiç kesinti yaşamadık çünkü DNS, web sunucusu ve arama portalı gibi zayıf kuruluşlara güvenmedik.”

Megaupload ve sahibi Kim Dotcom’u devirmek için birçok kıtada geniş çaplı bir soruşturma ve koordineli bir çaba sarfedildi. Amaç basitti; Tribler gibi merkezi olmayan sunuculardan gelen tehdidi durdurmak! Telif hakkı danışmanlık şirketi olan Morgenelli Group’un kurucusu Joe Morganelli, Tribler gibi gerçek P2P istemcilerin kullandıkları torrent yolunu değiştireceklerini düşünüyor. “Bu da yetkililer ve Telif hakkı sahipleri için korsanla mücadeleyi son derece zorlaştırıyor.”

Morganelli BGR’ye verdiği bir röpörtajda “Merkezi bir konumu olmayan kişileri takip etmek çok çok önemli” demişti. Geçmişte bu yaklaşımın korkunç etkili olmadığını kabul ediyor ve ekliyor “Milyonlarca insan varken tek bir kişi üzerine Haçlı Seferi düzenlemek çok az etki yapıyor. Merkezi bir konum ise davayı çok kolaylaştırıyor.”

Tribler’ı indirmek ve kullanmak ücretsizdir ve tamamen açık kaynak kodludur.

Makalenin orijinali: http://www.bgr.com/2012/02/10/unstoppable-file-sharing-network-tribler-spells-trouble-for-copyright-holders/

Tribler’ı indirmek için: http://dl.tribler.org/

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

  • Almanca Çeviri İzmir
    25 Mart 2016 de 19:56

    vay! gerçekten mükemmel, bu yazıları takip etmek için sayfanızı beğeniyorum, sağlıcakla kalın!

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.