İmanın Koruyucu Kaleleri


 

İman’ın kelime anlamı, herhangi bir şeye inanmak demektir. Dindeki anlamı ise; Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Cebrail adındaki melek aracılığı ile Allah’tan aldığı bilgilerin doğruluğuna kesin bir imanla inanmaktır.

Hazır imandan bahsetmişken bir hususa daha kısaca değinmek istiyorum. Müslüman olmakla Mü’min olmak arasında küçük bir fark vardır. Şahadet kelimesini söyleyen herkes Müslüman olarak kabul edilir. Ancak birisine Mü’min denilebilmesi için kişinin; Allah’a, meleklere, kitaplara, peygamberlere, ahiret gününe, kadere; hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine şüphesiz bir şekilde iman etmesi gerekir. Bu nedenle Yüce Kitabımızda sık sık “Ey iman edenler” hitabı gelmiştir de “Ey Müslümanlar” hitabı gelmemiştir.

İman insanın kalbine bir hükümdar gibi yerleşir. Bu hükümdarı koruyan kaleler ve askerler ise en dıştan içe doğru nafileler, menduplar, müstehaplar, sünnetler, vacipler ve farzlardır. Teşbihte hata olmaz diyerek küçük bir benzetme yapacak olursak:

-Kalelerin en dışındaki su dolu büyük çukurları nafilelere benzetebiliriz.

-Kalelerin dış ve iç surlarını mendup ve müstehaplara benzetebiliriz.

-Kalelerin içindeki askerleri ise sünnetlere benzetebiliriz.

-Kalenin içindeki hükümdarın sarayını vaciplere benzetirsek,

-Hükümdarın özel muhafızlarını da farzlara benzetebiliriz.

Eğer bütün bu kale ve muhafızlar yok olursa hükümdarımız yani imanımız savaş meydanında yalnız başına kalacaktır. Hepiniz de biliyorsunuz ki bir hükümdar mükemmel bir savaşçı bile olsa binlerce düşman askerleriyle yalnız başına çarpışamayacaktır.

Biz biz olalım imanımızı muhafaza edebilmek için bütün bu kaleleri sürekli olarak tamir edelim, bakım yapalım, sürekli güncelleyelim.

Çünkü Peygamberimizin “İnsanların üzerine öyle bir zaman gelecek ki dininin gereklerini yerine getirme konusunda sabırlı/dirençli davranıp müslümanca yaşayan kimse avucunda ateş tutan kimse gibi olacaktır.”(Tirmizî, Fiten,73; Ebu Davud, Melahim,17) buyurduğu ahir zaman gelip çattı.

Allah yardımcımız olsun. Amin!

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

3 yorum

 • Baykus
  12 Mart 2014 de 21:10

  Kalelerimizi içten fethettikleri içindir bu çöküşlerimiz:((

 • Reyhan
  14 Mart 2014 de 01:05

  Müslüman ile Mümin arasindaki farka hıç dikkat etmemiş,düşünmemiştim, öğrenmiş oldum, teşekkürler. Benzetme de çok yerinde olmuş, tebrik ederim 🙂

 • elanur
  20 Ağustos 2017 de 16:19

  benzetmeler çok hoştu hocam her zaman ki gibi harikasınız 🙂 ellerinize sağlık

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.