İnternet Tarayıcıları-Bol Alternatif


Bildiğiniz gibi internet tarayıcılar internet kullanıcılarının internete açılan kapılarıdır. İnternete girebilmek, internette dolaşabilmek için illaki bir internet tarayıcıya ihtiyacımız var. İnternet tarayıcılar internetin, bilgisayarların ve mobil telefonların vazgeçilmezi durumunda.

İlk grafik arayüze sahip internet tarayıcı olan Mosaic Web Browser ortaya çıktığından bu yana onlarca farklı internet tarayıcı geliştirildi ve kimileri ise -belki de- kullanılmadıkları için kayboldu. Ben ise bu yazımda sizlere henüz kaybolmamış hali hazırda kullanılan tarayıcıların bir listesini yapmaya çalıştım. Kimilerini kullandım, kimilerini gördüm, kimilerini ise buldum. Bakın, görün, beğenin ve kullanın. Karar sizin.

NOT: Sıralamada kişisel beğenilerim göz önünde bulundurulmuştur.

Opera Web Browser

Neredeyse 7-8 yıldır aralıksız kullandığım, vazgeçilmez tarayıcım. İnternet tarayıcılarında şu anda kullandığınız bazı özellikleri ilk kez kullanmaya başlayan tarayıcı(Sekmeli gezinti, hızlı erişim vb.). 12X sürümünden sonra tarayıcı motoru da dahil her şeyini bir kenara bırakarak Chrome tabanlı Blink tarayıcı motoruna geçiş yaparak baştan tasarlandı. Yine de şık Opera tarzı sabit kaldı. Eski Opera ile özellikler açısından arasında farklar/eksiklikler olsa da arayı kapatıyor. Hızlı erişim, görsel yerimleri, keşfet, eklenti desteği, tema desteği, yavaş bağlantılarda kullanabileceğiniz Turbo Modu, gizli gezinti, sekme sabitleme, sekme çoğaltma gibi özellikleri ile denenmesi gereken bir tarayıcı.

Firefox

İnternet Explorer’ ın katili, Chrome’ un baş düşmanı. Açık kaynak kodlu bir canavar. Bir internet tarayıcıdan beklenen tüm standart özellikleri sunuyor. Eklenti bolluğu açısından önde. Hızlı ve kararlı. Çok değil bir iki sürüm önce arayüzünü tamamen değiştirdi ve daha fazla kullanışlı oldu.

Google Chrome

Google’ ın o kadar param var niye bir de tarayıcı yapmıyorum ki demesiyle ortaya çıktı. Sadelik ve hız. Chrome’ u tanımlayan kelimeler. Göz açıp kapama süresinde yeni sürüm çıkarma zamazingosunu ortaya çıkaran tarayıcı. Muhtemelen kullanıyorsunuzdur.

Comodo Dragon

Güvenlik programlarıyla bilinen Comodo Firması’ nın ‘’dur ben de bir tarayıcı yapayım da millet kullansın.’’ Fikriyle ortaya çıktı. Chrome altyapısı üzerine inşaa edildi. Chrome ile benzer özelliklere sahip ayrıca fazladan özellikler de eklenmiş. Tarayıcıyı geliştiren güvenlik firması olunca tabiki tarayıcı da güvenlik özellikleri de bir tık fazla( Comodo DNS gibi).

Yandex Browser

Google gibi bir arama motoru olan Yandex’ in ‘’Madem Google’ ın tarayıcısı var benim neden yok. Ben de pasta yiyeceğim.’’ Demesiyle ortaya çıkmış bir tarayıcı. Bu da chrome tabanlı. Farklı hızlı erişim görünümü, turbo modu, kaspersky lab desteği ile güvenli gezinti, temalar, eklentiler vs. Denenebilir.

Maxthon Cloud Browser

Pek popüler olmasa da dikkat edilmesi gereken bir tarayıcı. İki farklı tarayıcı motorunu kullanıyor. Her sürümde bünyesine yeni özellikler ekleniyor. Standart tarayıcı özelliklerinin yanında indirme yöneticisi, not alma özelliği, eşitleme, tarayıcı içinden farklı uygulamaları başlatabilme, ekran görüntüsü alabilme ve daha fazlasını sunuyor. Diğerlerinden sıkıldıysanız deneyebilirsiniz.

QupZilla Web Browser

Basit, hızlı ve kendi halinde bir tarayıcı. Standart özellikleri sunuyor. Birkaç kez kullanmışlığım var. Popüler olsa tarayıcı da iş var.

Comodo IceDragon

Comodo firmasının Firefox tabanlı olarak geliştirdiği tarayıcı. Firefox’ un daha güvenli hali.

 

 1. SeaMonkey
 2. SRWare Iron
 3. Waterfox(Firefox’ un 64 Sistemler İçin Geliştirilmiş Versiyonu)
 4. PaleMoon
 5. Slim Browser
 6. SlimBoat
 7. Avant Browser
 8. Sleipnir
 9. CyberFox(64 Bit)
 10. Tor Browser
 11. Lunascape Orion
 12. Pirate Browser
 13. CoolNovo
 14. Epic Browser
 15. Quantum Browser
 16. Superbird
 17. Baidu Spark
 18. Torch Browser
 19. Wyzo
 20. Kylo Browser
 21. Citrio
 22. Midori
 23. CometBird
 24. Xtravo Browser
 25. Zac Browser(Çocuklar için)
 26. Apple Safari 
 27. İnternet Explorer
 28. Kidzui(Çocuklar için)
 29. Titan Browser
 30. Polarity
 31. UBrowser
 32. Mx Nitro
 33. Tungsten Browser
 34. Beamrise Browser

Benden bu kadar. Mutlaka görmediğim, duymadığım tarayıcılar da mevcuttur. Bu yüzden eklemek istediğiniz konular ya da önermek istediğiniz tarayıcılar varsa yorumlara 24 saat açığız. Paylaşmak güzeldir.

 Yazarın Blogu

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Başlıksız iç dökmeler silsilesi 3 başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

7 yorum

 • Ali Can
  30 Ekim 2014 de 14:55

  Bir tek Türk yapımı browser eksik

  bakalım ne zaman çıkacak

 • greateast
  2 Ocak 2015 de 02:05

  Bizimkiler de tarayıcı yapsalar diyeceğim de bu sefer ilk darbeyi yine bizimkilerden yer bizim tarayıcı.

 • awefwaefawef
  22 Mart 2015 de 03:22

  Polarite iyi bir tarayıcı

 • unknown
  21 Nisan 2015 de 23:54

  yalnız orda vivaldi yok orda bence güzel bir tarayacı

  • Aruchan
   Cem Baki
   22 Nisan 2015 de 05:57

   yalnız, bu yazı yazıldığında vivaldi piyasada yoktu:)

   • unknow
    22 Nisan 2015 de 17:20

    hmm mantıklı 😀 uc browserı da eklernisiniz bir ara 😀

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.