İstinca, İstinka ve İstibra


 

Kişisel blog yazmanın en güzel tarafı istediğin konuda istediğin kadar yazı yazabilmektir:)

Bugün yazmak istediğim konu milyonlarca Müslümanın yaşadığı ülkemizde birçok insanın bilmediği ama dinimizce çok önem arz eden bir mesele. Bu nedenle lütfen okuduklarınızı uygulayınız. (Tabi Müslümansanız. Başka dine inanıyorsanız şart değil!)

İslamiyet hayatın her alanında çeşitli düzenlemeler getirmiştir. Bu düzenlemeler önem derecesine göre farz, vacip, sünnet gibi isimler alır. Temizlik ise dinimizin farz saydığı bir olaydır. Temizliğin de önemli bir kısmını abdest oluşturur. Abdest olmazsa ne namaz kılınır ne Kuran-ı Kerim okunur. Bu yüzden abdesti sağlam almamız gerekiyor.

Abdestimizi sağlam alabilmemiz için de tuvalette yapmamız gereken şu üç şeye azami dikkat etmeliyiz:

İstinca: Kişinin önden ve arkadan abdest bozduktan sonra pisliğin çıktığı yeri temizlemesidir.

İstinka: İstinca’da mübalağa yapmaktır ki bu da önce münasip kuru bir şeyle (tuvalet kağıdı, taş vs) silmek, sonra su ile yıkamak sonra da kurulamakla olur.

İstibra: Erkeklerin idrar yaptıktan sonra erkeklik uzvundaki akıntıyı tamamen kesip gidermeleridir. Bunun da en güzel şekli sıvazladıkdan sonra, öksürmek, bir miktar yürümek, bir yana eğilmek sureti ile olur.

Özellikle istibra yapmak namaz kılan erkekler için şarttır. Çünkü anatomi kitaplarında gördüyseniz erkeğin idrar borusu uzun ve dalgalı, kadının ise kısa ve düzdür. Bu sebeple küçük abdest bozduktan sonra erkeklerdeki idrar borusu içerisinde birkaç damla idrar kalır ve tuvaletten çıkıp azıcık hareket edince iç çamaşıra damlar. Eğer bu bir-iki damla idrarı dışarı çıkarmadan abdest alırsak abdestimiz bozulur ve biz farkında olmadan abdestsiz namaz kılmış oluruz. Bu nedenle erkeğin istibra yapması farzdır.

Peki, tam bir istibra nasıl yapılır?

Öncelikle ayakta tuvalet yapmamak, küçük abdest bozmak için bile mümkün mertebe alaturka denilen tuvaletleri kullanmak gerekir. Bunun prostat oluşumuna engel olduğunu, bağırsak ve idrar kesesini tamamen boşalttığını artık yabancı doktorlar bile fark etti.

Tuvaleti yaptıktan sonra hemen toparlanmayıp bir süre sol tarafa meyilli olarak oturmak daha sonra öksürmek ya da yürür gibi hareket etmek gerekir. İçinde kalan damlalar da döküldükten sonra ayağa kalkıp erkeklik uzvunu sıvazlayarak kalan var mı kontrol edilmelidir. Kalbimiz mutmain olduysa artık tuvaletten çıkıp abdestimizi alabiliriz.

Özellikle yaşlılar için, erkeklik uzvunun deliğine ufak bir miktar tuvalet kâğıdı koyduktan sonra toparlanıp tuvaletten çıkarak bir miktar yürümeyi, daha sonra tekrar tuvalete girip tuvalet kâğıdını çıkarmayı söyleyen kaynaklar da var. Ancak gençler için bunu yapmaya gerek yoktur ve çok uzun sürecek bir şeydir.

Okuduklarımızı anlayıp, anladıklarımız ile de amel etmeyi nasip etsin Rabbim.

NOT: Bilgiler Fazilet Neşriyat’ın Muhtasar İlmihal isimli eserinden alınmıştır.

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Etiketler:, ,
Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

  • Elanur
    26 Ağustos 2017 de 16:09

    Ellerinize sağlık yine çok faydalı bigiler vermişsiniz

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.